За поредна година АСК УМБАЛ Токуда ще посвети целия месец септември на информационна кампания по повод Световния ден на сърцето.
Сърцето е най-важният орган в човешкото тяло, обвързан с всички останали. То рисува своята собствена история, своята кардиограма и „прикрива“ проблеми, които почти винаги „сигнализират“ за себе си, когато е късно. Онези, които могат да ни помогнат, да предотвратят сериозни и дори фатални ситуации, са специалистите по кардиология, те поправят щрихите в картината на сърцето, за да може да бъде добре издържана, красива и „живописна“.
Не е случайно, че именно сърцето е символ на емоцията и обичта, с които даряваме най-близките си и ценни хора. То е в основата на заболявания в почти всички специалности на медицината, както и често е засегнато от болест на други органи.
По време на кампанията под наслов „Сърцето рисува своята история, ние поправяме щрихите“, ще Ви дадем много полезна информация за сърдечносъдовите проблеми, ценни съвети за здраво сърце, ще Ви разкажем истории от първо лице, споделени от наши пациенти в Клиника по кардиология и Клиника по кардиохирургия. През този месец ще Ви запознаем и с нашите специалисти, с тяхната дейност и ще Ви покажем някои интересни факти за сърцето, а и за онези, които се борят за него всеки ден.
Кардиологията и кардиохирургията имат общ контингент от пациенти със сърдечносъдови заболявания. Колаборацията между лекарите от двете специалности е непрестанна, а най-ефективният и добър метод за лечение на всеки пациент се избира именно в така наречения „Heart team“, който включва специалисти и от двете медицински звена.
Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда разполага със специалисти по неинвазивна и инвазивна кардиология, електрофизиолози и кардиохирурзи, но и с лекари в над 40 медицински области, които работят в екип спрямо спецификата на заболяването и нуждите на всеки един пациент. Нашата болница е една от малкото, разполагащи със сърдечен център.
Каква е ролята на кардиолозите?
На първо място специалистите по кардиология са тези, които извършват профилактични прегледи и често, благодарение на тях се установяват сърдечни заболявания в по-ранен етап. Освен това именно кардиолозите са онези, които извършват пълна диагностика на пациентите с коронарни заболявания и с такива на клапите на сърцето, например. В тези случаи специалистите от двете специалности се събират и заедно преценяват кой е най-добрият подход за лечение спрямо всеки индивидуален случай – инвазивно кардиологична процедура или хирургия.
В последните години кардиологията се развива с още по-голяма сила и въвежда все повече интервенционални (минималноинвазивни) процедури, с които предлагат на пациентите лечение, което нанася по-малка травма и спомага за по-бързото им възстановяване.
„Кардиохирурзите винаги са до нас при изпълняване на по-сложни процедури. Така при едно дори малко усложнение или компликация, които биха могли да настъпят, имаме сигурността, че пациентите са подсигурени максимално, рискът от големи усложнения е минимализиран максимално.“
Разбира се обратната последователност също е от изключително значение. Всички пациенти, преминали през хирургично лечение биват проследявани от кардиолози, които са част от така наречения heart team и са запознати с всеки един от случаите, които преминават през Клиника по кардиохирургия.
„В последните години до сърдечна хирургия достигат по-голям процент пациенти, които са в изключително тежко състояние, с много напреднала патология. Това се дължи предимно на липсата на профилактика и фактът, че хора, при които заболяването е можело да бъде овладяно не са посещавали специалист по кардиология, който да ги проследява и да определя подходяща за тях терапия. При сложните и трудни операции рискът от усложнения е по-голям и именно заради това колаборацията между нас и специалистите по Клиника по кардиохирургия в болницата е изключително полезна, за да можем да реагираме навреме. Ако говорим например за запушен байпас или остра слабост на сърцето след операция, тогава ние можем да направим една контролна ангиография на байпасите, а в редките случаи, в които има някакъв проблем, ние можем да действаме по-минималноинвазивно, с което намаляваме значително риска за пациента от повторна операция.“
Кардиолозите се грижат за пациентите както предоперативно, така и следоперативно. Те извършват ехокардиографско проследяване, уточняване на терапевтичното поведение на всеки един пациент след операцията и т.н. Освен това за да бъдат максимално добре компенсиран един пациент, кардиолозите играят съществена роля и преди всяка една сърдечна операция.
Специалистите определят кардиохирургията като невъзможна без стабилна и добра инвазивна кардиология.
„Специалността ни е немислима без инвазивната кардиология. Преди да се оперират пациентите, те трябва да се изследват обстойно именно от колегите кардиолози. От друга страна сърдечната хирургия пък дава много голяма свобода на инвазивните кардиолози, защото бидейки в един екип, който е в непрестанна колаборация, извършването на сложни интервенционални процедури от тях е много по-спокойно и сигурно за пациентите и рискът е минимален. В нашата болница винаги връзката между двете звена е била много силна и стабилна. Пациентите и в двете специалности са кардиологично болни, те имат проблеми със сърцето. Именно заради това е изключително важно заедно с колегите от Клиника по кардиология да взимаме решение докъде могат да помогнат те и ако пациентът не е подходящ, необходимо ли е да се насочи за операция. Heart team-ът в нашата болница избира най-ефективното и добро лечение за всеки от пациентите съобразно неговото клинично състояние. В страната има не малко инвазивни кардиологии, но тези, които тясно си сътрудничат със специалисти по кардиохирургия са много малко, а това не само не позволява да се разгърне целия потенциал на кардиолозите, но и крие големи рискове за пациентите.“
Центърът по електрофизиология в лечебното заведение, ръководен от доц. Трайков е най-големият в страната и предлага най-комплексни процедури в цялата международна група на Аджибадем. Екипът на отделението извършва над 500 аблации годишно.
Електрофизиологичното изследване и катетърната аблация са инвазивни методи за диагностика и лечение на ритъмни и проводни нарушения на сърцето. Най-често се извършват под местна упойка. Процедурата включва въвеждане на няколко - два, три или повече катетри през бедрените вени в зоната на ингвиналната гънка. Тези катетри се въвеждат през бедрените вени в зоната на ингвиналната гънка като с използването на рентгенов контрол или без използване на флуороскопия се въвеждат и позиционират в сърдечните кухини.
Те представляват многополюсни електроди, които записват електрически сигнали от вътрешната част на сърцето. Катетрите позволяват стимулация на сърцето с външен електрически стимулатор.
На базата на записаните сигнали от електродите може да се постави точна диагноза на ритъмното или проводното нарушение и чрез картография да се намери точното място в сърцето, което е отговорно за възникването и поддържането на аритмията.
След поставяне на точната диагноза и при наличие на показания по време на същата процедура се осъществява и самото лечение То се изразява в пропускане на електрически ток със специална характеристика през катетър, позициониран в съответната зона. Електрическият ток води до нагряване на тъканта под катетъра на площ около 2-4 кв. мм до определена температура в зависимост от спецификата на процедурата. При някои аритмии, каквато е например предсърдно мъждене, катетърна аблация може да се извършва и чрез приложение на криоенергия, с чиято ниска температура се постига същият ефект – елиминиране на електрическите свойства на тъканите, които участват в пораждането и поддържането на процеса на предсърдно мъждене.
Отделението по Инвазивна електрофизиология и кардиостимулация разполага с две високотехнологични системи за триизмерна сърдечна картография от последно поколение, които позволяват да се осъществи прецизна диагностика и ефективна терапия при множество комплексни ритъмни нарушения.
И двете системи дават възможност за контрол на силата на контакт на катетъра с тъканта, което позволява по-прецизно дозиране на радиофреквентния ток, подобряващо ефективността и безопасността на процедурата. Рутинно се прилага и криоаблация при предсърдно мъждене.
Отделението разполага и с конзола за вътресърдечна ехокардиография, даваща възможност за повишаване на прецизността на процедурата и намаляваща риска от възникване на усложнения при извършването на електрофизиологични процедури.
Високоспециализирани изследвания и процедури при ритъмни и проводни нарушения на сърдечната дейност:
- Инвазивна диагностика при ритъмни и проводни нарушения чрез електрофизиологично изследване
- Инвазивно лечение при сърдечни аритмии:
- Катетърна аблация при предсърдно трептене, пристъпни теснокомплексни тахикардии и камерни тахикардии
- Катетърна аблация при предсърдно мъждене с използване на радиофреквентна и криоенергия
- Катетърна аблация на камерна екстрасистолия при здрави сърца
- Катетърна аблация на камерни тахиаритмии при структурни сърдечни заболявания
- Имплантиране на пейсмейкъри
- Ресинхронизираща терапия при пациенти с лявокамерна дисфункция, ляв бедрен блок и прояви на сърдечна недостатъчност
- Поставяне на имплантируеми кардиовертер-дефибрилатори при пациенти с животозастрашаващи камерни аритмии
- Стимулация на проводната система за постигане на физиологичен режим на активация на сърцето
Кои са нашите специалисти по кардиология?
-
Доц. д-р Валери Гелев, дм Началник отделение
-
Доц. д-р Васил Трайков, дм Началник отделение по Инвазивна Електрофизиология и Кардиостимулация
-
Д-р Ивайла Желева-Кючукова, дм Инвазивен Кардиолог, Интернист, Кардиолог
-
Д-р Румяна Радославова Кардиолог
-
Д-р Татяна Андреева Кардиолог
-
Д-р Емилиян Мартинов Кардиолог, Инвазивен електрофизиолог
-
Д-р Даниел Марчов Кардиолог, Инвазивен електрофизиолог
-
Д-р Нихтян Чилингиров Кардиолог, Инвазивен кардиолог
-
Д-р Момчил Маринов Кардиолог, Инвазивен електрофизиолог
-
Д-р Денислав Бойчев Кардиолог, Инвазивен електрофизиолог
-
Д-р Виктория Найденова Кардиолог
-
Д-р Деян Ненов Кардиолог, Инвазивен кардиолог
-
Д-р Гергана Лицова Кардиолог
-
Д-р Иван Тодоров Кардиолог
-
Д-р Върбан Стоянов Инвазивен Кардиолог, Интернист, Кардиолог
-
Д-р Вяра Константинова Кардиолог