Сърдечната хирургия е определяна като една от най-сложните и специфични в областта на медицината. Именно поради тази причина всяко звено по кардиохирургия разполага с екип от анестезиолози, обучени и работещи само и единствено в областта на сърдечната хирургия.

Развитието на медицината и конкретно на сърдечната хирургия има за цел да въвежда иновативни похвати, които да осигуряват по-голяма безопасност за пациентите, както и до значително по-бързото им възстановяване. Протоколите за ускорено възстановяване съдържат в себе си групи от препоръки, касаещи както хирургията, така и анестезията. Сред основните компоненти в тях е оптимизацията на обезболяването по време на операцията и след нея.  Именно тя е в основата на това пациентите да могат да се възстановят максимално бързо, да станат мобилни, да започнат да се хранят нормално и да влязат в нормалния си ритъм на живот. Ако един пациент изпитва болка, то това повлиява съня, ходенето, раздвижването и дишането му.

Обезболяването (аналгезията) в хирургията традиционно се базира на използването на опиати, което не може да бъде избегнато. Тенденцията в модерната анестезиология е обаче то да бъде намалено без да се прави компромис с качеството на обезболяването. Именно така се развива концепцията за мултимодална аналгезия.

Проучванията за нея в световен мащаб стартират преди около 10 г. Отделението по интензивно лечение в Клиника по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда започва да прилага метода преди няколко години.

Причината за намаляването на употребата на опиати е, че те могат да забавят възстановяването на болните, тъй като могат да направят пациентите сънливи. Основната цел на метода е пациентите да не изпитват болка, но и да не се „успиват“ с този клас обезболяващи.

Мултимодалната аналгезия включва използването на други групи лекарства, които подпомагат действието на опиоидите и намаляват дозата, необходима за осигуряването на добро обезболяване. Този подход има за цел да увеличи максимално физиологичните ползи, като същевременно минимизира нежеланите ефекти и улеснява бързото възстановяване на пациента.

 

„Основен принцип в медицината е, че дозата прави лекарството.“

 

Екипът на Отделението по интензивно лечение в Клиника по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда установява ползите от приложението на тези лекарства още преди да излязат финалните препоръки и го въвежда в практиката си. Специалистите отчитат много добро обезболяване и значително по-добро възстановяване при пациентите.

Друг метод, прилаган в звеното, който е част от последните препоръки за ускорено възстановяване при сърдечна хирургия, е регионалната анестезия. Тя е част от рутинната практика в отделението, а екипите вече има значителен опит в прилагането ѝ.

Голямата част от по-старите регионални техники се оценяват като не достатъчно безопасни за тези пациенти. Така навлизат фасциалните блокове, които се признават за безопасни и много подходящи. Те се въвеждат поетапно с навлизането на ултразвука в ежедневната практика на специалистите, поради необходимостта от ултразвуков контрол по време на прилагането на регионална аналгезия.

Според проучванията ползите за пациентите, преминаващи през сърдечна хирургия, са значими при използването на тази техника и допълнително подпомага тяхното по-бързо възстановяване. Благодарение на нея пациентите са в много по-добра кондиция. Освен това, регионалната аналгезия позволява по-сигурното преминаване през следоперативния период при по-възрастните пациенти, които често пъти са с много придружаващи заболявания, като  дисфункции на дихателната система, бъбреците и т.н. Регионалната анлгезия подобрява дихателна функция на тези хора и не уврежда бъбречната, чернодробната и др. функции. Тя позволява да няма системни ефекти върху тялото, тъй като е локална и не повлиява функцията на други органи, поради изключително малкото количество медикамент, попадащо в кръвообращението, за разлика от други методи на обезболяване.

Методът може да се приложи както за конвенционална, така и за минимално инвазивна сърдечна хирургия. Най-значим ефект има при минимално инвазивните операции, където е налична силна локална болка, в конкретен сегмент в гръдния кош. Самата програма за ускорено възстановяване включва именно този тип хирургия, тъй като при нея е налично значително по-бързо възстановяване.