Мохамед е на 92 г. През 2022 г. преживява ампутация на палеца и показалеца на крака си, в родния си град, след което поради болезнена и незарастваща рана на лявото ходило, семейството му решава да потърси помощ от специалист в София. Мъжът преминава през оперативна интервенция при д-р Николай Вълчев, специалист в Клиника по съдова хирургия в АСК УМБАЛ Токуда. Налага се поставяне на стент в дясна илиачна артерия.

Повече от две години и половина по-късно мъжът е добре и не усеща никакви съществени здравословни проблеми. До един ден, в който синът му установява, че има проблем.

„Започна да вдига температура и го лекувахме в домашни условия около 3-4 дни. В един момент беше тръгнал да „изпада“ от леглото и подпирайки го, позиционирайки го отново в легнало положение, изведнъж започна да изпитва много силни болки в корема и в десния крак. Веднага извикахме личния му лекар, той му постави  обезболяваща инжекция, но тя не подейства.“, споделя синът на Мохамед.

В последствие мъжът е откаран по спешност в гр. Гоце Делчев.

„Направиха консултация с хирург и той каза, че не сме за него. Лекарите не успяваха да разберат какъв е проблемът. Приеха го в една от клиниките. Хемоглобинът му беше много нисък и му бяха пуснали системи. Ден след като ни приеха, изведнъж започна да се изпотява много силно и след около 10 минути просто спря да диша. Слава Богу бяхме в болница и веднага дойдоха 10-15 специалиста и го спасиха, установиха сатурация, но кръвното му налягане беше много високо.“, спомня си сина на Мохамед.

Мъжът преминава през спешно образно изследване (скенер), с което се установява спукан кръвоносен съд.

„Лекарите ми казаха, че няма да оцелее до сутринта. Казаха, че има масивен кръвоизлив. И започнахме да чакаме. Той все пак оцеля. Казаха ми, че е необходим съдов хирург, с какъвто не разполагат в конкретната болница и ме уведомиха, че въпреки огромната опасност за живота на баща ми, най-добре е той да бъде транспортиран. Предложиха ми различни лечебни заведения, но аз исках да дойдем в София, в Токуда при д-р Вълчев, защото му имам доверие.“, каза още синът на пациента.

Така специалистите от болницата в гр. Гоце Делчев установяват контакт с д-р Вълчев, който моли да бъде направена консултация с кардиолог, който също да даде становището си.

„Установи се, че е много опасно да пътува и лекарите в болницата в Гоце Делчев съдействаха и организираха транспортирането на баща ми да се случи чрез медицински хеликоптер. Никога не съм вярвал, че някой би се заел да помогне на възрастен човек до такава степен, бях много изненадан и изключително благодарен.“, споделя синът на Мохамед.

Веднага щом е транспортиран в АСК УМБАЛ Токуда, пациентът преминава през спешни консултации, образни и лабораторни изследвания. Д-р Вълчев, заедно с д-р Любомир Петков и д-р Емил Белински от Клиника по съдова хирургия, и анестезиолог-реаниматора д-р Иван Стоименов, влизат в операция след по-малко от час след пристигането на пациента.

„Мохамед е изпаднал в хеморагичен шок, поради спонтанно спукана дясна илиачна артерия, което е довело до изтичане на много голямо количество кръв. Благодарение на спешни реанимационни действия, ресусцитация и т.н., колегите в Гоце Делчев са овладели временно положението. Когато колегите се свързаха с мен, ми съобщиха, че от извършения скенер се установява голям ретроперитонеален хематом (насъбрана кръв зад перитонеума, мембрана, която покрива голяма част от вътрешните органи в коремната кухина). След това колегите организират транспортирането и пациентът пристигна при нас. В подобни случаи е изключително важно да има много добра, бърза организация и успешна колаборация между хирурзите, анестезиолозите, лекарите в спешното ни отделение, образните диагностици, както е при нас, ние имаме голям опит с подобни случи, а времето е значим фактор при тези състояния.“, споделя д-р Вълчев.

„Не можех да повярвам колко бързо реагираха в болницата, чакаха ни в спешното, веднага дойдоха всички необходими специалисти и нямаше никакво бавене. Беше най-правилното решение да дойдем тук, защото лекарите просто са много добри и колаборацията помежду им е невероятна. Не съм вярвал, че ще има такова внимание и такава отдаденост за възрастен човек. Мога само да съм благодарен.“, казва синът на Мохамед.

Д-р Вълчев и екипът поставят покрити стентове, за да може кръвта да се придвижва само по артерията.

„Извършихме безкръвна ендоваскуларна операция, за която ни беше необходима само локална упойка. През много малък разрез в крака поставихме два покрити стента в илиачната артерия, които изолираха кървенето. За нас такива случаи са ежедневие и рутина, но наистина е важно да се реагира бързо и специалистите да са опитни, целият екип да е.“, допълва д-р Вълчев.

На третия ден след операцията пациентът е изписан, с повишаващ се хемоглобин и в стабилно състояние. Посещава за контролни прегледи д-р Вълчев, който извършва консултации и в гр. Гоце Делчев, а показателите му са изключително добри.