Явор е на 50 г. Преди малко повече от месец започва да изпитва силни болки в областта на гърдите. В началото мисли, че причината за симптомите му е гастрит и взима лекарство, което повлиява болката за кратко.

„Мина известно време и болката се върна, беше значително по-силна. Взех обезболяващо, но нямаше ефект. Така разбрах, че вероятно състоянието ми е сериозно. Облякох се набързо и тръгнах към колата, за да стигна до поликлиниката. Знаех, че не трябва да карам в това състояние, но нямаше как да стигна – таксита не идват за толкова кратко разстояние, а болката се усилваше до нетърпима по време на движение. Паркирах до поликлиниката в квартала. След това започна истинският ад – по време на ходенето до входа болката стана непоносима. Вървях преведен до земята, крачка по крачка. Едвам се добрах, почти пълзейки, до първата пейка и се свих от болка.“, споделя Явор.

Личният му лекар д-р Цветомир Колев, който е част и от екипа на Спешно отделение в АСК УМБАЛ Токуда, веднага се заема със случая и извиква кардиолог за консултация. Специалистите опитват да успокоят Явор, а междувременно се обаждат на Спешна помощ.

Явор е дългогодишен пациент и на д-р Иван Тодоров, кардиолог в АСК УМБАЛ Токуда. Именно поради тази причина 50-годишният мъж моли да бъде откаран в лечебното заведение, където специалистите са запознати със здравословното му състояние.

„Аз имам пълно доверие на д-р Тодоров. Той е истински лекар с голяма душа и сърце, който винаги е готов да съдейства и помогне. Не само е отличен специалист, но винаги знае кога и какво да каже. Пациент съм на болницата и мога да кажа, че всички лекари са внимателни, любезни и търпеливи, затова дори и за кръвна картина ходя само там.“, допълва Явор.

Екипът на Спешно отделение в болницата приема мъжа веднага и незабавно назначава всички необходими изследвания и консултации.

„Бях много уплашен и стресиран, но всички се отнесоха с много голямо внимание и разбиране, дори към страхът ми към игли.  Късметът ми се усмихна и дойде д-р Вяра Константинова, специалист в Клиника по кардиология. Тя установи, че се касае за остър миокарден инфаркт и каза, че веднага трябва да се извърши коронарография. Аз не бях съгласен да се подложа на манипулация.", разказва Явор.

Специалистите обсъждат с пациента, че рискът за живота му е много голям и е необходимо спешно да се проведе интервенционална процедура. По молба на Явор в спешното отделение отива и д-р Тодоров. Така двамата кардиолози успяват да убедят 50-годишния мъж да се подложи на животоспасяващата процедура. 

Д-р Румяна Парапунова, специалист в Клиника по кардиология на АСК УМБАЛ Токуда извършва инвазивна диагностика в ангиографска зала по спешност, където е проведена и коронарография.

На Явор е извършено перкутанно поставяне на транслуменен стент в една коронарна артерия.

След интервенцията състоянието му се подобрява значително.

„В залата имах невероятен късмет – попаднах на екип от професионалисти, които не мога да опиша с думи. Внимателни, загрижени, човечни. Въпреки силните болки, с които постъпих в болницата, издържах манипулацията благодарение на тях. През цялото време ми говореха и ми обясняваха какво се случва. Не видях лицата им – чувах само гласовете им. Те спасиха живота ми.“, споделя 50-годишният мъж.

След процедурата Явор е откаран в модерно оборудваното Интензивно отделение на Клиника по кардиология.

„За целия персонал, особено за сестрите, мога да кажа само най-доброто – внимателни, търпеливи, позитивни. Искам да изкажа специална благодарност към мед. сестра Милена, която ми постави абокат за пръв път и въпреки страха ми и всичко, което съм чувал по отношение на медицински манипулации, тя ме предразположи така че да не разбера изобщо как се е случило. На следващия ден, преди визитацията, първият човек, който дойде да ме види, беше д-р Тодоров. Въпреки преживяния стрес, само от присъствието му се почувствах по-спокоен. Сега живея втори живот благодарение на целия екип на АСК УМБАЛ Токуда!“, казва Явор.