Мирона е на 102 г. и 9 месеца. Преживяла е много, има спомени от войната, от бомбардировките и от твърде много събития през своя живот. Едно от тях е и сблъсък ѝ с рак на дебелото черво през 1994 г., който не само бива излекуван, но и не напомня за себе си в последните 30 г. Въпреки възрастта си, Мирона е самостоятелна жена, която живее сама, но се радва на любвеобилните си син и дъщеря, които често я посещават за разходки, след като преди няколко години пада и чупи тазобедрената си става.

Един ден дъщерята на 102-годишната жена забеляза, че майка ѝ е много отпаднала и нещо не е наред.

„Тя е изключително деен човек, много енергичен за годините си. В един момент забелязах, че няма сила, което е нетипично за нея. Беше ѝ студено, разходките ни ставаха трудни и реших, че е време да пуснем изследвания. Резултатите показах, че хемоглобинът ѝ е 77 единици, желязото ѝ е много ниско, а тромбоцитите ѝ бяха много завишени. Свързах се с личната ѝ лекарка и тя каза, че според нея има проблем с червата, предвид симптомите.“, разказва дъщерята на Мирона.

Жената решава да потърси д-р Николай Кътев, специалист в Клиника по чернодробна-жлъчна, панкреатична и обща хирургия в АСК УМБАЛ Токуда, на когото е била пациентка преди години.

„Той ни посъветва първо да посетим гастроентеролог и отидохме при д-р Анелия Дечева от Клиниката по гастроентерология в АСК УМБАЛ Токуда. Получихме наистина невероятно отношение от нея. По време на прегледа тя ни каза, че има проблем в дебелото черво и се вижда туморна формация. Веднага ни приеха в болницата и започнаха кръвопреливане, както и провеждане на всички необходими изследвания.“, споделя дъщерята на Мирона.

Специалистите в Клиника по гастроентерология назначават консултация с д-р Николай Кътев и д-р Георги Васев, специалисти в Клиника по чернодробна-жлъчна, панкреатична и обща хирургия в АСК УМБАЛ Токуда. Лекарите препоръчват операция, като поясняват, че рискът от нея е висок и тя ще бъде значително по-трудна заради възрастта на жената, но в противен случай 102-годишната пациентка няма шанс да оцелее.

„Д-р Кътев и д-р Васев ми обясниха, че операцията няма да е никак лека, но трябва да вземем решение дали искаме да се подложи на нея. За нас бе лесно да преценим, защото операцията е шанс за нея, ако я бяхме оставили така, без лекарска намеса, тя щеше да се влоши много бързо. По-добрият вариант, според нас, бе вместо да гледаме мъки, болки и отчаяние, да се оперира, защото тя е остарявала с уважение и достойнство и заслужава този шанс.“, каза дъщерята на пациентката.

Установява се, че жената има голям по размери карцином на цекума (сляпото черво – началната част на дебелото черво). Операцията се извършва от екип на Клиника по чернодробна-жлъчна, панкреатична и обща хирургия в АСК УМБАЛ Токуда, оператор е д-р Кътев, а асистиращи хирурзи са д-р Васев и д-р Игнат Василев.

„Предвид тумора, който беше установен, се наложи да извършим конвенционална хирургична интервенция, популярна още като „отворена хирургия“. Операцията премина много добре, нямаше засегнати лимфни възли, но и беше наложителна, тъй като туморната формация кървеше и това бе причината за сериозната анемия, от която жената страдаше. Извършихме дясна хемиколектомия (премахване на дясната част на дебелото черво). Операцията се извърши в спешен порядък, тъй като тежката анемия е животозастрашаващо състояние, хирургичната интервенция също е с екстремно висок риск, предвид възрастта на пациентката, но семейството взе решение, че е по-добре да дадем шанс на тяхната майка.“, споделя д-р Кътев.

Жената се възстановява изключително бързо и ѝ предстои рехабилитация. Изписана е на 7-ия ден след операцията.

„На четвъртия ден след операцията вече се храни сама, пие вода, сама става от леглото. Днес, когато дойдоха рехабилитаторите за раздвижването ѝ, тя сама правеше крачки и си обърна проходилката, каза, че не иска да ѝ се помага. Тя е силен характер, има много силен дух и желание за живот. Така и я убедихме да се оперира, казахме ѝ че иначе няма шанс да се оправи. Важното е, че сега всичко е наред. Екипът е просто перфектен. Реагираха много бързо, казаха ни всички подробности, за да можем да вземем решение и през цялото време бяха до нас.“, допълва с усмивка дъщерята на Мирона.

На 12-ия ден след операцията, пациентката преминава през контролен преглед, на който идва на собствен ход.