Скритите герои, грижещи се за нашата безопасност – честит празник на медицинските физици!
Редовно Ви споделяме за различни пациентски истории. Представяме Ви благодарността на хората, преминали през лечебното ни заведение. Разказваме Ви за успехите на нашите специалисти. Когато човек има нужда от здравна помощ, винаги се интересува от името на своя лекар, запомня го и е благодарен за всичко, което е направил за него.
Една болница, особено голяма и мултидисциплинарна като АСК УМБАЛ Токуда, съдържа в себе си не просто 40 клиники и отделения в различни специалности, а и големи и добре сработени екипи, в които участват експерти, които често остават незабелязани, непознати за пациента и неразпознаваеми с дейността си в обществото. Те са скрити герои, които имат важна мисия и именно поради факта, че полагат непрестанни усилия в изпълнението ѝ, постигнатите резултати на екипите са на толкова високо ниво.
Всеки пациент търси няколко основни неща, когато избира къде да се прегледа или лекува. Едно от тях неминуемо е безопасността. Днес ще открехнем завесата за дейността на едни от онези скрити герои, които се грижат именно за нея. Повечето от Вас не ги познават, но те са изключително значими и важни и ние искаме да Ви ги представим. Медицинските физици са онези, без които процесът по диагностициране и лечение във всички клиники и отделения, извършващи радиационни изследвания и лечения, не би могъл да съществува.
Те планират с каква доза трябва да се облъчи всеки един пациент, отговарят за спазването на правилата за радиационна защита, провеждат мониторинг на получаваните от пациентите дози и участват в оптимизацията на радиологичните процедури. Най-общо казано - отговарят за приложението на физиката в медицината. Те осигуряват защита не само на пациентите, но и на персонала при всяка една процедура, изискваща облъчване. Медицинската физика има за цел изучаване и количествено определяне на въздействията върху човека, свързани с използването на медицинска апаратура, като над 90% от тях са свързани с приложението на йонизиращи лъчения. Най-често те се прилагат в областта на образната диагностика, радиотерапията и нуклеарната медицина.
В задълженията на медицинския физик се включва и организацията на провеждането на контрол на качеството на радиологичната апаратура, с което се проверява нейната пригодност за клинично използване. Те са отговорни за рутинното определяне на облъчването на пациентите.
Медицинският физик е ангажиран с изготвяне и проверка на дозиметричните планове за облъчване на пациенти, контрол на качеството на машините и защита на професионално ангажираните в среда на йонизиращи лъчения лица. В екип с лекарите и рентгеновите лаборанти, медицинските физици извършват оптимизация на клиничните протоколи, по които се изследват пациентите. Целта е намаляване на радиационната доза за пациентите при запазване или повишаване на диагностичната информативност на изследването.
Радиологичната апаратура се развива и модернизира непрестанно. Разработените нововъведения, които имат за цел по-добро качество на получените образи и намален риск за пациентите, изискват и по-добра подготовка на персонала. Със своите знания медицинският физик може да бъде много полезен за разбирането и въвеждането им в рутинната практика.
В клиниките по образна диагностика, нуклеарна медицина и отделението по лъчетерапия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда работи екип от квалифицирани експерти в областта на медицинската физика. Те са неразделна част от създаването и въвеждането на всяка нова процедура за изследвания и лечение на пациентите.
Рентгеновите лъчи са невидими за човешкото око йонизиращо лъчение, което при преминаването през тялото отслабва в нееднаква степен в различните органи и тъкани и в резултат на това върху филм или екран се получава двуизмерен контрастен образ. Независимо от разликата в сложността на апаратурата, принципът е еднакъв както за рентгеновите снимки, така и за ангиографските и компютъртомографските изследвания.
Медицинското облъчване се извършва с радиологична апаратура, която е лицензирана с осигурен постоянен технически сервиз и периодичен контрол на качеството. Използват се нискодозови протоколи, съобразени с телесните размери на пациента, като данните от всяко изследване следват да бъдат записани във файла на изследването.
Съвременните рентгенови апарати показват дозата рентгеново лъчение, която се измерва в различни мерни единици при различните образни методи. Дозата се регистрира и съхранява в паметта на компютър с цел проследяване, сравняване и оптимизация на облъчването на пациентите.
По повод днешният Международен ден на медицинската физика искаме да изкажем огромната си благодарност към нашите експерти и да им пожелаем винаги да дават сърцето си в сложната и трудната дейност, която изпълняват всеки ден!
Ето кои са нашите медицински физици:
Емил Георгиев, Клиника по образна диагностика
Анна Загорска, Клиника по нуклеарна медицина
Здравка Спасова, Отделение по лъчетерапия и радиохирургия
Инна Апостолова, Отделение по лъчетерапия и радиохирургия
Константин Паенов, Отделение по лъчетерапия и радиохирургия