Неврология и медицина на съня

Исхемичен мозъчен инсулт

Каква е функцията на мозъка за организма ни?

Мозъкът е централният орган на човешката нервна система. Той е изключително сложен орган, който контролира двигателните и сетивните функции в цялото тяло. Помага ни да получаваме и интерпретираме информация от нашите сетива - очи, уши, нос и пр. Отговаря за мисленето, запаметяването, разбирането, планирането, разсъжденията и решаването на проблеми. Мозъкът се състои от милиарди неврони (мозъчни клетки), които комуникират чрез връзки помежду си (синапси).

Какво се случва при възникване на остър исхемичен мозъчен инсулт?

Исхемичният мозъчен инсулт е една от най-честите причини за инвалидизация и смъртност. Представлява внезапно, остро настъпващо състояние на загуба на нервни клетки, в следствие на запушване на артериален съд на мозъка. Независимо от причината, това води до недостатъчно кръвооросяване и снабдяване на мозъка с необходимите му кислород и хранителни вещества, което става причина за умирането на милиони мозъчни клетки, а оттам и за нарушение на нормалната мозъчна дейност. 

След настъпване на исхемични инсулт, в острата му фаза, мозъчните клетки загиват бързо - около 2 млн. за минута. В рамките на първите няколко часа, съвременното лечение цели възстановяване на кръвотока на мозъка, ограничаване на количеството загинали неврони и „спасяване“ на все още живата мозъчната тъкан.

Какво е необходимо да следим?

Използване на тест „Б.Ъ.Р.З.О.“този акроним ще насочи Вашите действия:

Бързина – предприемете бързи действия

Ъгли на устата – едната страна на лицето увиснала ли е или е изтръпнала? Помолете човека да се усмихне. Неравномерна ли е усмивката на човека?

Ръце – едната ръка слаба ли е или е изтръпнала? Помолете човека да вдигне двете си ръце. Спуска ли се надолу едната ръка?

Затруднения в говора – говорът неясен ли е? Помолете човека да каже имената си или просто изречение.

☎ Обадете се на телефонен номер 112 ако е невъзможно или затруднено изпълняването на теста. Всяка минута е от значение. 

Когато възникне исхемичен инсулт и кръвният поток не може да достигне до областта, която контролира определена телесна функция, тази част от тялото няма да работи както трябва. Какви симптоми ще има инсултът зависи преди всичко от местоположението и степента на увреждане на мозъчната тъкан. Почти всички сигнали от мозъка към тялото и обратно преминават по пътя си към и от мозъка, в следствие на което всяка страна на главния мозък контролира противоположната страна на тялото.

Много важно е да отбележете времето, когато някой от симптомите се появи за първи път.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Какви други симптоми са възможни:

ОБЪРКВАНЕ, проблеми с говора, разбирането четенето и писането.

ПРОБЛЕМИ В ЗРЕНИЕТО с липса на зрение в едното или двете очи, „движещ се“ образ, отпадане на периферно зрение.

ПРОБЛЕМИ ПРИ ХОДЕНЕ, замаяност, загуба на равновесие или координация на крайниците

СИЛНО ГЛАВОБОЛИЕ без известна причина.

 

Може ли разпознаването на инсулта да спаси живот?

Ако имате исхемичен инсулт, изключително важно е незабавно да получите медицинска помощ. Незабавното лечение може да сведе до минимум дългосрочните ефекти от инвадилизиране и да предотврати смъртта.

 

Какво представляват така наречените „Тихи инсулти“?

Тихите инсулти са незабелязани. Те възникват от запушване на малки кръвоносни съдове в мозъка, водещи до смъртта на нервни клетки (неврони), но без очевидни предупредителни знаци или симптоми. Около една четвърт от хората над 80-годишна възраст имат поне една такава област на тъканна смърт, известна като "тих инфаркт" в мозъка. Състоянието е по-често срещано с напредване на възрастта и при хора, които са пушачи или имат състояния, които засягат кръвоносните ви съдове, например като артериална хипертония, захарен диабет и други.

Въпреки че се наричат ​​„тихи“, тези инфаркти са свързани с фини нарушения в движението и умствената обработка на информация от засегнатия човек. Те също увеличават риска от бъдещ инсулт и деменция. Тихите инфаркти могат да се видят при пациенти чрез усъвършенстваните техники за изобразяване на мозъка като магнитно-резонансна томография и компютърна томография.

 

Ако се засегне лявата половина на главния мозък?

Ако инсултът настъпи в лявата страна на мозъка, дясната страна на тялото ще бъде засегната, обикновено причинявайки:

Слабост от дясната страна на тялото

Сетивни промени от дясната страна на тялото като изтръпване, мравучкане

Проблеми с говора/езика

Проблеми с мисленето и паметта

 

Ако се засегне дясната половина на главния мозък?

Ако инсултът настъпи в дясната страна на мозъка, лявата страна на тялото ще бъде засегната:

Слабост на лявата страна на тялото

Сетивни нарушения от лявата страна на тялото като изтръпване, мравучкане

Проблеми със зрението и пространственото мислене

Проблеми с паметта

 

Ако се засегне мозъчният ствол?

Когато инсулт настъпи в мозъчния ствол, той може да засегне и двете страни на тялото. Най-тежката увреда може да остави някого в „заключено“ състояние (locked in). Заключеното състояние е състояние, при което пациентът обикновено не може да говори и да се движи поради парализа на мускулите, с изключение на вертикални движения на очите и мигане. Човекът остава в съзнание, може да чува, мисли, разсъждава и разбира, а комуникацията се осъществява само чрез движения на очите.


 

ЛЕЧЕНИЕ НА ОСТЪР ИСХЕМИЧЕН МОЗЪЧЕН ИНСУЛТ

Съвременнaта препоръка е всички болни с остър исхемичен мозъчен инсулт да бъдат транспортирани максимално бързо до най-близката голяма болница, която има доказани възможности за точна диагноза и подготвени специализирани невролози, които могат да лекуват успешно мозъчни инсулти с най- съвременните диагностични и лечебни алгоритми. Такава е и нашата болница – Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

Давността на състоянието и своевременното започване на лечение води до значително по-добър изход от настъпилия исхемичен инсулт. Един на всеки 4-ма пациенти ще бъде функционално независим след исхемичен инсулт, лекуван до 1,5 часа от началото на инсулта, а 1 от 14 пациенти ще бъде функционално независим ако лечението започне на 4,5 час от началото на инсулта.

В Клиника по неврология и медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда се прилагат най-съвременните методи за специфично лечение на исхемичния мозъчен инсулт:  интравенозна тромболиза и ендоваскуларно лечение. 

a) Интравенозна тромболиза 

Прилага се до 4.5 часа от началото на исхемичния инсулт при пациенти, които нямат противопоказания за нейното провеждане.  Инжектира се тромболитичен медикамент венозно, чрез поставен периферен венозен източник (абокат). Лекарството достига до запушеният съд в мозъка през вените,  стимулира разграждането на съставните елементи на кръвните съсиреци, възстановявайки проходимостта на съда, лекувайки инсулта.

b) Ендоваскуларно лечение

В случаите, когато образуваният тромб е много голям и засяга основен мозъчен съд, се налага прилагането на ендоваскуларно лечение. При него под рентгенов контрол, през артерия, се достига до мястото на запушването в мозъчната артерия с катетър, след което съсирекът бива механично издърпан с помощта на специални устройства. Ендоваскуларното лечение се прилага до 6-тия час от началото на инсулта при пациенти, които покриват критериите за неговото провеждане и нямат противопоказания.  Благодарение на добрата колаборация с клиниката по Образна диагноситка в нашата болница се провеждат образни изследвания, даващи детайлна карта на инсулта и степента на неговото развитие.

При всички пациенти с остър исхемичен мозъчен инсулт, включително тези неподлежащи на специфично лечение, се провеждат мултидисциплинарни терапевтични грижи, целящи по-бързо и пълноценно  възстановяване (неврорехабилатация) и  намаляване на усложненията (инфекции, превенция на повторен инсулт, дълбока венозна тромбоза, аспирация, контрол на придружаващите заболявания и др.), ограничаване на последващата инвалидизация.

Лечението на пациентите включва медикаменти, ускоряващи процеса на мозъчно възстановяване и предпазващи от възникването на нови инсулти. Огромна роля във възстановителния процес заема двигателната и речева рехабилитация. Напредъкът на пациента е в пряка зависимост от усилията, които той и целият екип полагат. Успешното възстановяване на пациентите е дълъг процес, изискващ добра колаборация между близките на пациента и медицинският персонал, взаимно доверие и уважение. Такъв мултидисциплинарен екип е създаден от години в нашата болница - Университетска болница Токуда. 

 

ПЪРВИЧНА ПРОФИЛАКТИКА НА ОСТЪР ИСХЕМИЧЕН ИНСУЛТ

Профилактиката на исхемичния инсулт е от съществено значение и има няколко ефективни стратегии за намаляване на риска.

a) Управление на рисковите фактори

    • Холестерол: Наблюдавайте нивата на холестерола си и приемайте здравословна диета, бедна на наситени мазнини и богата на плодове, зеленчуци и пълнозърнести храни.
    • Диабет: Контролирайте нивата на кръвната захар чрез диета, упражнения и медикаменти, предписани от лекар.
    • Проверки на сърцето: Редовните кардиологични прегледи са от съществено значение. Наблюдаването на здравето на сърцето може да помогне за откритие на състояния, които увеличават риска от инсулт.
      • Предсърдно мъждене: Състоянието е често срещана сърдечна аритмия, която може да доведе до образуване на кръвни съсиреци и значително да увеличи риска от инсулт. Ранното откритие и лекуване на предсърдно мъждене могат да предотвратят потенциални инсулти.
      • Кръвно налягане: Поддържайте кръвното си налягане в здравословни граници чрез редовни прегледи, диета и медикаменти, ако е необходимо.

b) Здравословни навици

    • Спиране на тютюнопушенето: Тютюнопушенето увеличава риска от инсулт. Потърсете подкрепа, за да се откажете.
    • Ограничаване на алкохола: Прекомерната консумация на алкохол може да повиши риска от инсулт.
    • Физическа активност: Стремете се към поне 150 минути умерени упражнения седмично, за да подобрите сърдечно-съдовото си здраве.

    c) Здравословна диета

Приемайте средиземноморска диета, богата на плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни, постни протеини и здравословни мазнини, която е доказано ефективна за намаляване на риска от инсулт.

     

d) Редовни прегледи

Редовните посещения при здравния ви специалист могат да помогнат за наблюдение и управление на съществуващи здравословни състояния.

 

ЖИВОТ СЛЕД ИНСУЛТ

Преживяването на инсулт може да промени живота, но много хора възстановяват независимостта си и подобряват качеството си на живота с правилната подкрепа и рехабилитация.

Рехабилитация: Участието в рехабилитационна програма, адаптирана към вашите нужди, е от съществено значение. Това може да включва физиотерапия, ерготерапия и логопедия, за да се възстановят изгубените умения и да се подобри ежедневното функциониране.

Емоционално здраве: Често е нормално да изпитвате различни емоции след инсулт. Обмислете възможността да се присъедините към групи за подкрепа или да потърсите консултация с невролог от нашата болница, за да се справите с промените и чувствата на фрустрация, тревожност или депресия.

Настройки на начина на живот: Адаптацията към живота след инсулт може да включва промени в ежедневието. Това може да включва планиране на храненията, включване на редовни упражнения и установяване на дневен ред, който да отговаря на новите ограничения.

Система за подкрепа: Разчитайте на семейството и приятелите за подкрепа. Участието в общност може да предостави насърчение и мотивация, което да направи пътуването за възстановяване по-лесно.

Редовни последващи прегледи: Постоянното наблюдение на вашето здраве след инсулт е от съществено значение. Редовните прегледи с вашия медицински екип могат да помогнат за управление на рисковите фактори и за коригиране на плановете за рехабилитация при необходимост.

 

Мултидисциплинарен екип от невролози, физиотерапевти, психолози е на разположение в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, за проследяване и оценка на пациенти след прекаран исхемичен мозъчен инсулт.

 

 

Галерия