
Д-р Маринов: Терапията с Лутеций-PSMA дава шанс на пациентите с рак на простатата в напреднал стадий

Терапията с Лутеций PSMA се прилага само при случаи на простатен карцином. Тя е иновативна и се развива в последните години. Веществото, маркирано с Лутеций 177, радиоактивен агент, се влива в пациента. Инжектира се и по този начин достига до тумора и неговите метастази.
„Извършват се с шест вливания, всяко от които през 4-6 седмици, като ефектът се натрупва и по този начин се унищожават голяма част от метастазите и от първичния тумор. Така пациентът се чувства по- добре и има едно добро качество на живот. Това е вид таргетна терапия. Преди започването ѝ е необходимо пациентът да премине през онкологична комисия, която да определи дали той има показания за това лечение. Говорим за пациенти, които са лекувани с първа, втора, трета линия на лечение и са стигнали до химиотерапия, която лекува простатния карцином, но въпреки адекватните дози и лечение, туморът и метастазите му са отново активни. В този смисъл, иновативното лечение с Лутеций PSMA е по строги показания и в случаите, когато другите видове терапии на простатен карцином са изчерпали възможностите си.“, сподели д-р Вихрен Маринов, началник на Направление метаболитна терапия към Клиника по нуклеарна медицина в АСК УМБАЛ Токуда, пред GenicaNews.
Радиоактивният агент се натрупва в метастазите и първичния тумор, и реализира лечебния ефект.
„Разбира се, има и радиация, която облъчва пациента, докато веществото, което инжектираме, циркулира в кръвта. То се изхвърля с урината, предвид физичните свойства на Лутеций 177, пациентът, в рамките на един ден, би могъл да бъде в нашата клиника, да му се влее радиоактивният агент и след няколко часа той вече може да си тръгне и да се прибере вкъщи, без да е опасен за никого. За хората, които живеят с него, има по- специални препоръки, защото се предполага, че 6 пъти (след всеки курс) той ще се прибира с известно лъчение. То е в рамките на нормата, но тъй като ще се случи многократно, за най-близките хора има специални препоръки. На практика, пациентът не е опасен за околните и облъчването, което става в неговия организъм унищожава метастазите и първичния тумор, така че радиацията не е опасна и за самия него.“, допълни д-р Маринов.
Това е ново лечение и за целия свят, което се развива в последните малко повече от 5 години. Въведено е в много точки от света, достъпно е за пациентите във водещи държави като Франция и Германия, както и в Турция.
„Въпреки че е иновативна терапия, тя вече се наложи, защото демонстрира едни добри резултати. Разбира се, това не е панацея. Това не е лечението, което ще се справи с рака на простатата, но дава добри резултати при пациенти, които имат изчерпани възможности на останалите видове лечение. В България ние сме единствения екип, който го реализира. Вече натупахме известен опит, имаме успехи и очаквам в бъдеще повече пациенти да се подлагат на това лечение у нас.“, казва още д-р Маринов.
След като преминат шестте курса, пациентите се връщат при лекуващия онколог, който преценява, съобразно моментното състояние на заболяването, как да продължи, с каква линия на лечение.
„Екипът, който прилага тази терапия е голям. В допълнение към лекарите е от съществено значение да има добре обучени радиохимици, медицински физици, медицински сестри и лабораторни техници, участващи както в подготовката на самия радиоактивен агент, така и в неговата инфузия. В допълнение, широка гама от оборудване се използва за приготвяне на Лутеций-PSMA. Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда има вече над 2-годишен опит с тази процедура. Необходим е наистина много сериозен, квалифициран екип от различни специалисти, които да реализират това лечение. На всеки два курса от терапията правим изследване на ПЕТ-скенер с Галий 68 PSMA и сравняваме тези образи с първоначалния образ, който е преди лечението, така отчитаме ефекта на лечението.“, обясни д-р Маринов.
Смята се, че при пациенти, които имат близки родственици с рак на простатата е налице по-голяма вероятност да се „срещнат“ със заболяването. Разбира се имат значение и вредни фактори като тютюнопушене и т.н., именно поради тази причина е важно мъжете да посещават профилактични прегледи при уролог.
„Профилактиката за рак на простата е известна много отдавна. Мъже над 50 г. трябва да изследват PSA (простат-специфичен антиген) в кръвта. Това е заложено и в програмите, които личните лекари правят като профилактика. Ракът на простатата е заболяване, което засяга предимно възрастни мъже. За съжаление случаи, в които мъже над 40 г. също са засегнати, но това се случва при значително по-малък процент пациенти. Според някои проучвания е препоръчително изследването да се извършва още след навършване на 45 г. Така или иначе профилактиката в България „пробива“ трудно, но има такава възможност при личните лекари и съветвам всички мъже да се възползват от нея. Изследването на PSA си остава златния стандарт, едно неинвазивно изследване в лабораторията, което се извършва посредством взимане на кръв. Това е много чувствителен маркер. PSA може да бъде показател и за други заболявания като възпаления, но така или иначе винаги повишеното ниво показва, че има някакви отклонения. Оттам нататък следва преглед с ехограф от уролог, ако е необходимо и провеждане на ЯМР.“, допълни още д-р Маринов.
Свързани лекари
Свързани отделения
