Над 130 водещи специалисти, изследователи, практици, млади лекари, специализанти и студенти взеха участие в XV Интердисциплинарен симпозиум „Затлъстяване и захарен диабет тип 2: съвременен поглед и решения за по-добро бъдеще“, организиран от доц. д-р Лъчезар Лозанов – началник на Клиника по вътрешни болести на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и екипите на отделенията по ендокринология и нефрология.

„Фокусът в днешния симпозиум е в две социално-значими заболявания, които не са само медицински проблем. Надявам се, в края на събитието да постигнете консенсус и по двата акцента, поставени в темата – съвременен прочит на двете сериозни заболявания и повече познания за даване на решения за по-добър живот на нашите пациенти. Това са главни цели на всеки, които иска да овладее в съвършенство изкуството на медицината.“ – приветства участниците д-р Венелина Милева – изпълнителен директор на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

По време на над 8-часовото научно събитие, обвързаността на затлъстяването и захарния диабет със сериозните здравословни проблеми, бяха представени през погледа на експерти в ендокринологията, диететиката и клиничното хранене, гастроентерологията, кардиологията, медицинската онкология, ангиологията и нефрологията.

Сред основните препоръки и изводи на медиците в борбата със затлъстяването и захарния диабет тип 2 бяха фокусирането на пациентите върху домашно приготвената храна и растително базирания модел на хранене, фамилната диетотерапия, диетообучението на пациентите и цялостен контрол на метаболитния пациент. Докладвани бяха последни данни от негативното влияние на затлъстяването върху репродуктивното здраве при жените и мъжете, рискът от чернодробно засягане, както и създаването на благоприятна възпалителна среда в организма, която кореспондира с онкологични заболявания. Обсъдени бяха още значението на ранните и индивидуализирани терапевтични подходи при лечение на затлъстяването, за да се намалят рисковете от метаболитни заболявания, сърдечно-съдови проблеми и други усложнения, както и навременната диагностика и интегриран подход в лечението. Представени бяха новите неинвазивни технологии за ранно откриване и мониторинг на съдовите промени при пациенти с диабет, както и иновациите в лечението, които могат да променят хода на заболяването и подобрят качеството на живот на пациентите. 

На форума стана ясно, че съвременните медикаментозни терапии дават обещаващи резултати, но водещ фактор е профилактиката, която включва промени в начина на живот - здравословно хранене и редовна физическа активност. „Постигането на дългосрочен успех в борбата с тези заболявания са не само индивидуални усилия, но и целенасочени политики, които подкрепят здравословните навици в обществото и осигуряват условия за по-добро здраве и бъдеще за нашите пациенти.“ – коментира в заключение доц. д-р Л. Лозанов.