Урология

Детска урология

Специалистите по детска урология работят съвместно с екипа на Клиника по Образна диагностика, които са част от мултидисциплинарния екип на Многопрофилен детски център Токуда.

1. Лечение на бъбречно-каменна болест в детска възраст.
2. Фимоза

Състояние, при което кожата покриваща пениса (препуциум) не може да бъде изтеглена зад главичката на пениса.  Фимозата може да се раздели на първична (физиологична) или вторична (патологична ). При над  90% от новородените момченца и при 50% от тези на едногодишна възраст се наблюдава физиологична фимоза, което представлява нормално залепване (аглутинация) на препуциалната кожа към главичката на пениса.  То може лесно да бъде преодоляно от лекар (педиатър, детски уролог), който в спокойна обстановка да разлепи наличното срастване. За извършването на манипулацията не е необходима анестезия (използването на обезоляващ  и антибиотичен крем е достатъчно) или някакъв специален режим след това.  Фимозатаможе да представлява функционален проблем за детето ако пречи на уринирането му, също така може да доведе до възникването на инфекция от събиращата се смегма (продукция на мастните жлези на кожата).

Вторична фимоза, наричаме тогава, когато стеснението на кожата се дължи на разязвяване или е последствие от кожни заболявания, като balanitis xerotica obliterans, склерозиращ лихен и др. Когато отворът на препуциалната кожа е многократно по-малък от диаметъра на главичката на пениса, изтеглянето на препуциума (или забелване) не може да се осъществи. Насилственото му извършване може да доведе до опасно и спешно състояние наречено – парафимоза – заклещване на препуциалната кожа зад главичката, което трябва да бъде коригирано в спешен порядък. 

Като първа стъпка в лечението на фимозата могат да бъдат използвани кремове на кортикостероидна основа. Лекуващият лекар може да препоръча терапия с различна продължителност (4-8 седмици), която да доведе до „отпускане” на кожата и коригиране на състоянието. Когато това е невъзможно медикаментозно, трябва да бъде обсъдена оперативна корекция на въпросното състояние, като тя може да бъде – пластика на препуциума или премахване на излишната кожа – обрязване. 

Оперативното лечение на фимозата протича по следния начин. Детето, заедно с родителите постъпва предходния на операцията ден за изследвания, консултация с педиатър и анестезиолог, предоперативна подготовка. На следващия ден, сестра от отделението дава премедикация под формата на сиропче, с което детето се успокоява и няма неприятни спомени около провежданата интервенция. Операцията се извършва с обща анестезия, а по преценка на лекуващия анестезиолог може да бъде направена и блокада, която да осигури по-дълго обезболяване в постоперативния период. Интервенцията трае между 30-60 мин .  Детето се изписва от отделението 6 часа по-късно и идва за контролен преглед на следващия ден, когато се сменя наличната превръзка.

3. Съвременно лечение на вродените урологични малформации при децата

  • Крипторхизъм (задържани или скрити тестиси)
  • Хипоспадия (уретралният отвор не е позициониран на върха на пениса)
  • Хидроцеле (пълна с течност торбичка, заобикаляща тестиса)
4. Мехурни дисфункции

Мехурните дисфункции представляват състояния, характеризиращи се с оплаквания от долен уринарен тракт – императивни позиви за уриниране, инконтиненция на урината, често уриниране, слаба струя и уроинфекции,  зад които не стои налична урологична или неврологична патология (напр. невропатен пикочен мехур).

Запекът е честа причина, водеща до появата на мехурни дисфункции, поради което трябва първо да бъде изключен и третиран адекватно.

Вторични анатомични промени могат да бъдат наблюдавани в резултат на налични мехурни дисфункции, като – трабекулизация, наличие на дивертикули и поява на везико-уретерален рефлукс.

Лечението на мехурните дисфункции:

Физиотерапия – упражнения за тазовото дъно, невростимулация ( напр. скарална нервна стимулация).

Медикаментозна терапия - спазмолитици, антихолинергици, алфа блокери и др.

Инжектиране на ботулинов токсин (ботокс)