„Исхемичните мозъчни инсулти са едно от най-сериозните социално значими заболявания с висока смъртност – на всеки 6 сек. един човек в света умира от мозъчен инсулт. Международните експерти и българските невролози считаме, че ако обхванем рисковите фактори, върху които можем да въздействаме, т.е. факторите, които могат да се модифицират, то честотата на исхемичните инсулти може да спадне до 80%“ – коментира проф. д-р Иван Стайков – медицински директор и началник на Клиника по неврология и медицина на съня в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, по време на XI-та Годишна конференция "Иновации и добри практики в здравния сектор“, която се проведе в края на 2024 г.

Проф. Стайков бе гост в сесията „Скрининг и превенция на сърдечно-съдовите и мозъчно-съдовите заболявания - ролята на иновациите и големите данни“, за да представи новостите в лечението на исхемичните мозъчни инсулти в България и по света.

„За момента специфичното лечение на исхемичен мозъчен инсулт е тромболитичното лечение, т.е. лизиране на тромба с интравенозна тромболиза и т.нар. ендоваскуларно лечение, което е интервенционално с екстракция на самия тромб, и доказано в световен мащаб от над 10 години. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда имаме около 2% ендоваскуларно лечение, а за България то е около 0,3%, като това е процес на развитие. Отбелязваме над 20% тромболитично лечение за 2024 г. на исхемичните инсулти, което е над средния за Европа процент. Времето от пристигане на пациента до възможността за стартиране на тромболитичното лечение, т.нар. време „от врата до игла“ е под 50 минути.“ – допълни проф. Стайков и обърна специално внимание на сериозната и мащабна организация, кадровия потенциал и апаратурата, с която разполага болницата, за да въведе и изпълнява двата специфични метода на лечение на исхемичен инсулт.

Проф. Стайков обърна специално внимание на качеството на живот на пациентите с ИМИ лекувани с тромболитично лечение и в частност функционалната им независимост. „Голяма част от пациентите с исхемичен мозъчен инсулт, лекувани с тромболитично лечение в нашата болница, биват изписвани без тежък неврологичен дефицит и с функционално запазен мозък, а инсултът е една от най-честите причини за тежка преждевременна инвалидизация, което е социален бич не само за пациента, но и за цялото семейство“.

Относно функционирането на необходимата мрежа от центрове за диагностика и лечение на инсулти в страната, проф. Стайков потвърди, че в България работят клиники и отделения, които отговарят на европейските критерии, в чието формиране е участвал самият той, като член на международна комисия за сертифициране на центрове за мозъчни инсулти - Stroke unit или Stroke center. “Когато пациентът пристигне в болницата с исхемичен мозъчен инсулт, не се интересува дали това е частна или държавна болница. За него е важно да бъде лекуван по най-съвременните стандарти“ – допълни ръководителят на една от първите клиники по неврология в България, въвела златния стандарт „от врата до игла“ и препоръча насоченост към университетските многопрофилни болници, които са развили специфичното тромболитично лечение и притежават огромен опит в тази насока.

Интересен факт в експозето на проф. Стайков беше и официализирането на обструктивната сънна апнея като рисков фактор за исхемичен мозъчен инсулт, както и  необходимите мерки за диагностика и лечение. Съгласно последни проучвания стана ясно, че и двигателната активност вече е доказана като протектор на мозъчно-съдови заболявания.

Всичко за инсулта тук