"За здравето на щитовидната жлеза" е серия от разговори с ендокринолози от Отделение по ендокринология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, в която представяме едни от най-често срещаните тиреоидни заболявания. Днес говорим с д-р Мария Калинкова за често срещаната диагноза - тиреоидит на Хашимото, която се поставя предимно на млади жени и има наследственост.

 

Д-р Калинкова, какво е вашето обяснение за повишената заболеваемост от Хашимото?

В днешно време е факт, че все повече млади хора страдат от тиреоидит на Хашимото. Заболяването обхваща предимно млади жени и се предава от майка на дъщеря, от баба на внучка – по женска линия предимно. Днес много хора се изследват и именно затова се установява наличието на тиреоидит на Хашимото, но и факторите на околната среда или както лекарите ги наричаме епигенетични, също оказват влияние. В нашите гени може да е заложено да се разболеем от тиреоидит на Хашимото, но несъмнено и факторите на околната среда оказват влияние да се прояви заболяването и свързаните с него оплаквания. Оплакванията са свързани с функцията на щитовидната жлеза, дали работи по-бързо от нормалното или по-бавно. Срещат се и двете състояния, като тя по-често работи по-бавно, което е свързано с умора, суха кожа, косопад, сънливост, повишена тревожност, емоционалност, менструални нарушения при жени в детеродна възраст и забавяне на метаболитните процеси, което се свързва с напълняване. Често обяснявам функцията на щитовидната жлеза на пациентите като давам пример със скоростната кутия на автомобил – както работи тя, на по-бавни или по-бързи обороти, така функционира и нашето тяло. Когато имаме намалена функция на щитовидната жлеза се забавя целият метаболизъм и води до наддаване на тегло.

Как се поставя диагнозата тиреоидит на Хашимото, какви изследвания се провеждат при съмнения за заболяването?

При съмнения за тиреоидит на Хашимото е важно да се установи как работи жлезата като се изследват хормоните TSH, T4 и T3 хормоните. Т3 хормонът е този, който оказва всички ефекти в организма на щитовидните хормони. Докато Т4 е по-скоро като градивен материал, от който се произвежда Т3. Важно е да се установи дали има данни за автоимунен процес като се изследват антителата на щитовидната жлеза ТАТ и МАТ, и да се направи ултразвуково изследване, за да се види структурата на жлезата. Когато има тиреоидит на Хашимото жлезата е по-малка, с фиброзни повлекла в самата жлеза, характерни ехографски промени, които насочват към поставяне на диагнозата.

В какво се изразява лечението на заболяването и как се проследява?

Лечението зависи от нивата на тиреоидните хормони. Когато имаме намалена функция на щитовидната жлеза има заместително лечение, т.е. набавяме с лекарства това, което липсва в организма. Лечението е с левотироксин, т.е. хормонът на жлезата Т4, от който организмът си набавя Т3 колкото е необходимо. Допълнително може да се прилага лечение с хранителни добавки, микроелементи, които укрепват структурата на жлезата, но златният стандарт е лечението с левотироксин при намалена функция на щитовидната жлеза. Когато има повишена функция се дават лекарства от групата на тиреостатиците за намаляване производството на хормони на щитовидната жлеза и нормализиране на нейната функция.

Д-р Калинкова, прилага ли се конкретен хранителен режим при лечението на тиреоидит на Хашимото и храненето част ли е от терапевтичния план при лечение му?

Храненето винаги е част от терапевтичния план и много пациенти задават въпроси относно безглутенова диета, подходящи храни и неподходящи такива, дали да се избягват млечните храни и каква сол да се консумира. Ние трябва да имаме балансирано и здравословно хранене, което включва необходимите въглехидрати, белтъчини и фибри в менюто, като не трябва да изпадаме в крайности. Относно глутена няма единно становище на лекарите дали да се спазва безглутенова диета, но несъмнено е добре да не прекаляваме с тестените храни, предвид че водят и до наддаване на килограми. Важно е да се консумира обикновена българска йодирана сол, за да можем да си набавяме необходимото количество йод в храната, защото България е една от държавите, които са редуцирали йодния дефицит във времето и именно затова нашата сол е йодирана. Друга препоръка е избягването на стреса по отношение на хранене, всяка една драстична диета би нанесла стрес на организма и би влошила симптомите на Хашимото. Трябва да се стремим към баланс по отношение на хранене, движение и сън.

Много е важно жени с тиреоидит на Хашимото или които до момента не са се изследвали, а плануват забременяване, да бъдат изследвани, защото едно недиагностицирано Хашимото може да бъде причина за спонтанни аборти и проблеми по време на бременност. Желателно е една млада жена дори профилактично да провери щитовидната си жлеза.

 

Интервю за "Здравен компас", БНР-Благоевград