
Д-р Белински: Диабетното стъпало е безсимптомно в начални стадии и може да бъде фатално

Диабетното стъпало е диагноза, при която е налице увреждане на стъпалото и долната част на подбедрицата, в резултат на захарен диабет. Основните причини за развитието му са болестни промени на периферните нерви и съдове на краката. Диабетното стъпало е едно от най-честите и тежки усложнения при пациентите, страдащи от захарен диабет. Според проучвания, при диабетиците, се стига до ампутация на крайник 25 пъти по-често, отколкото при останалите пациенти.
Кои са рисковите фактори за развитието на диабетно стъпало?
- Проблемите с краката най-често се случват, когато има увреждане на нервите (периферна невропатия). То предизвиква изтръпване, болка и слабост в стъпалата, но също така може да се стигне до пълна загуба на чувствителност на крайника, така че той може да се нарани, без пациентът да разбере. Увреждането на нервите може също така да доведе до промени в начина на стъпване и формата на стъпалото, което налага носене на индивидуални ортопедични стелки и обувки.
- Захарният диабет може да предизвика промени в кожата на краката. Тя става много суха, което я прави лесно ранима. Причината е, че нервите, които контролират влажността и омазняването на кожата на крайника вече не работят. Натрупването на твърде много калус (мазол, задебелена част на кожата) може да означава, че ще трябва да носите ортопедични стелки и обувки. Ако не се почистват, мазолите стават много дебели, при ходене се получава натиск и триене на тъканите разположени под тях, образува се мехурче под мазола, което впоследствие може да се спука и да се превърне в отворена рана (язва). Язвите се появяват най-често на точките на натиск на стъпалото. Те могат да се появят и на други места в долната част на крайника. За да не се инфектира язва, задължително трябва да се извърши преглед от специалист и да се полагат специфични грижи. Пренебрегването на язвите може да е причина за нелекувани инфекции, които от своя страна могат да доведат до загуба на крайник.
- Нарушеният приток на кръв, в резултат от увреждане на периферните кръвоносни съдове на крайника от захарния диабет, също причинява усложнения на долните крайници. Захарният диабет води до стесняване и втвърдяване на кръвоносните съдове. Лошото кръвообращение затруднява възстановяването на тъканите, зарастването на язви и лечението на инфекциите и е основна причина за по-високия риск от ампутация. Основни симптоми за него са изстиване на краката, болка и накуцване при бързо ходене или изкачване, която изчезва при кратка почивка. Освен високите стойности на кръвната захар, други рискови фактори са:
- Тютюнопушене
- Високо кръвно налягане
- Висок холестерол
Кога се развива диабетно стъпало?
При високи нива на захар в кръвта се получават тромби, които запушват кръвоносните съдове. Наблюдават се нарушения в притока на кръв, а от там и диабетна полиневропатия. Тя засяга целия организъм, но сред тежките проявления е т.н. диабетно стъпало. От всички тежки усложнения, които диабетът дава, най-сериозното е диабетното стъпало.
Хората със захарен диабет могат да развият много сериозни усложнения на краката. Правилната грижа за краката може да предотврати или забави изявата на тези усложнения.
Как се лекуват язвите (раните) на стъпалото?
Лечението на язвите на стъпалото зависи от вида и тежестта им и наличието на инфекция. Добрият контрол на кръвната захар е ключов за излекуване на язвите, особено при наличие на инфекция. Основни моменти при лечението на подобни рани в езстановяването на адекватен кръвоток към крайника, подбирането на подходящи превръзки и подходящ двигателен режим. В повечето случаи, при наличие на рани, се взима секрет от тях, за да се определи вида на инфекцията и какво лечение е подходящо, спрямо нея. Възможно е да бъде препоръчано носене на специални стелки или обувки с изрязана дупка на мястото на язвата, така че при ходене раната да няма допир и притискане.
Защо хората със захарен диабет имат повишен риск от ампутации?
От една страна голям процент от хората със захарен диабет имат периферна съдова болест, която намалява притока на кръв към краката, а от друга страна много от хората със захарен диабет имат периферна невропатия, което намалява чувствителността на крайниците. Заедно тези проблеми улесняват получаването на язви и тяхното инфектиране, които впоследствие могат да доведат до ампутация.
Въпреки това има много неща, които могат да бъдат направени, ако проблемът бъде установен на време и бъде лекуван. Повечето ампутации могат да се предотвратят с редовна и адекватна грижа за крайника. За целта е необходимо да се посещава съдов хирург, който да следи състоянието на пациентите, болни от диабет, поне веднъж годишно.
Задължително трябва
да потърсите специалист, ако установите
червени петна, наранявания или подуване
по някой от краката си, основно по долната
повърхност на стъпалата.
Свързани лекари
Свързани отделения
