Инсултът е едно от най-сериозните заболявания, засягащи нервната система, и е водеща причина за инвалидизация и смърт в световен мащаб. Този внезапен мозъчен инцидент възниква, когато се наруши притокът на кръв към част от мозъка, което води до загиване на мозъчни клетки. Голяма част от инсултите се причиняват от лошо оросяване, поради голямо стеснение или запушване на кръвоносни съдове (исхемични инсулти), а за по-малка част в основата стои мозъчен кръвоизлив (хеморагични инсулти).

По данни на СЗО един от всеки четирима възрастни е застрашен от инсулт. Около 15 милиона души по света всяка година претърпяват инсулт. В България това число е около 30 000 случая годишно.

Ранното разпознаване на симптомите и навременната диагноза са ключови за минимизиране на уврежданията и подобряване на прогнозата на пациента. А каква е ролята на ангиолога и как специалността може да спомогне в тези процеси, специлно за "Здравето ни" отговаря Д-р Айлин Фърънджъ, ангиолог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост.

  • Д-р Фърънджъ, каква е ролята на Ангиологията в превенцията на инсулта?

Високостепенна стеноза на сънни артерии е едно прединсултно състояние, което чрез модерна апаратура и висококвалифициран специалист ангиолог може да се диагностицира веднага по време на преглед. Нерядко по време на доплеровото изследване регистрираме аритмична сърдечна дейност, за което пациентът не подозира. Ежедневно може да спасим стотици човешки животи чрез ранна профилактика и доплерово изследване на съдовете, но ние достигаме до единични случаи, при които предотвратяваме тези инциденти. За разлика от останалите държави в Европа и Америка, в България достъпът до високоспециализираната дейност - доплерово изследване на съдовете е много по-бърз и лесен, но една част от пациентите продължават да не знаят за нашата специалност и за изследванията, които правим.

  • Разкажете ни малко повече за вашата тясна специалност?

Ангиологията е една съвременна, изпреварваща съдовите инциденти специалност. Ролята ни не е да кажем на пациента, че е реализирал инсулт, а да изчислим индивидуално мозъчно-съдовия риск, да изследваме всички достъпни съдове на тялото, при нужда да направим по-подробни изследвания, в това число и генетични, за да получим информация за съдовото му състояние и да предотвратим инсулта.

В нашата специалност изключително широко приложение намира цветно-кодираната дуплекс сонография или т. нар. ехо-доплерово изследване, което е напълно безвредно, без болка, без рентгеново облъчване и без контраст, за което не се изисква специална подготовка от страна на пациента преди изследването. Прилагаме го при всички групи пациенти - от новородени и бременни до тежко болни. Това го прави едно уникално изследване на съвременната медицина, с която получаваме детайлна информация за кръвотока в организма, без да навредим на пациента.

  • Кои са рисковите фактори за инсулт?

Основни рискови фактори, които са в основата на мозъчните инсулти са високо кръвно налягане, атеросклероза, аритмия (предсърдно мъждене), висок холестерол, диабет, лошо качество на съня (сънна апнея), тютюнопушене, наднормено тегло, употреба на алкохол, стрес. Напредналата възраст и семейна история за инсулт многократно увеличават риска от мозъчно- съдови инциденти.

  • Преди да възникне инсултът, чувства ли пациента някакво неразположение?

Коварното на съдовите заболявания, е че не болят, не създават оплаквания, ако не са в крайна фаза. Единствено разширените вени могат да дават симптоматика, преди да е настъпило запушване. Всички останали съдови заболявания - атеросклеротични плаки, стеснения, разширения на артерии (аневризми), артерио-венозни малформации в 90 % от случаите не създават никакви оплаквания, пациентът се чувства напълно здрав, докато не стане твърде късно и не настъпи голямо стеснение, запушване или спукване на съд.

Цялото интервю може да прочетете тук.