Специализирани центрове

Център за лечение на хемангиоми в кърмаческа и детска възраст

ЗА ЦЕНТЪРА    

В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда функционира Център за диагностика и лечение на хемангиоми в кърмаческа и детска възраст към Отделението по неонатология. През годините той се утвърди като първи и водещ в страната в борбата с този проблем.

В специализирания център се следва клиничен мултидисциплинарен алгоритъм за разпознаване, диагностициране, лечение и проследяване на деца с инфантилни хемангиоми. Лечението се извършва от мултидисциплинарен екип с участие на дерматолози, неонатолози, педиатри, съдови хирурзи, ангиолози, образни диагностици, хематолози и интервенционалисти.

В лечебното заведение е създадена и специализирана комисия, която преценява тежестта на хемангиомите и показанията за провеждане на лечение с пропранолол сироп спрямо изискванията на НЗОК и издава решение, необходимо при кандидатстване за отпускане на лекарствения продукт. Комисията е съставена от неонатолози, педиатри и детски пулмолози.

Инфантилните  хемангиоми са най-честите доброкачествени съдови тумори при деца на възраст до 1 година. Срещат се относително често при 10% от доносените и при 30% от недоносените бебета, като честотата им е по-голяма сред момичетата. Хемангиомите обикновено се развиват в първите дни до три седмици след раждането.

ДИАГНОСТИКА

Пациенти със съмнения или диагностициран инфантилен хемангиом могат да бъдат насочвани за лечение в центъра от общопрактикуващи лекари, педиатри, дерматолози, неонатолози, ангиолози или детски хирурзи. 

При съмнение от страна на родителите консултация с неонатолог може да бъде направена всеки делничен ден и в неонатологичните консултативни кабинети в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, разположени на етаж 5. Необходимо е предварително записване на час на тел: 02/403 4928.

Прегледите, изготвянето на документите за лечението и проследяването на децата с инфантилен хемангиом се извършва в специално обособен график всеки понеделник и четвъртък между 8 и 14 часа с предварително записване и уточняване на необходимите документи и консултации. За повече информация и връзка с Центъра за диагностика и лечение на хемангиоми в кърмаческа и детска възраст: 02/403 45 71 и 02/403 45 72.

Ранната диагностика и лечение са от изключително значение за преодоляване на късните последици, при които има риск от обезобразяване, кървене и други усложнения. Оптималният период за стартиране на лечението е между 5-а седмица и 5-и месец от възрастта на детето, защото тогава инфантилният хемангиом е във фаза на растеж.

ЛЕЧЕНИЕ

Лечението се провежда успешно с бета-блокер-пропранолол. Стандартизираният лекарствен продукт под формата на сироп, адаптиран за педиатрична употреба, е реимбурсиран от НЗОК от 2018 г. За да се стартира лечение с пропранолол сироп, e необходимо решение на специализирана комисия. В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда функционира специализирана комисия, която преценява тежестта на хемангиомите и показанията за провеждане на лечение с пропранолол сироп и при липса на критерии за изключване, одобрява лечението.

Лечението с пропранолол се осъществява в контролирана клинична обстановка, в която има подходящи средства за справяне с нежелани реакции, включително такива, които изискват неотложни мерки. 

В хода на подготовката на документите за стартиране на лечение се извършва обстоен клиничен преглед на детето от неонатолог. При необходимост се назначават консултации с различни специалисти - дерматолози, педиатри, съдови хирурзи, ангиолози, кардиолози, образни диагностици, хематолози и интервенционалисти. Необходимо е да бъдат извършени и следните изследвания: измерване на тегло, кръвна захар, ПКК/ДКК, АСАТ, АЛАТ, урея, креатинин, аретериално налягане, сърдечна и дихателна честота и по преценка електрокардиограма, ехокардиография, трансфонтанелна ехография, абдоминална ехография.

Целият набор от документи се изготвя на място в центъра. Подготовката им се извършва в рамките на около 2 часа, докато се провеждат задължителните прегледи и изследвания за изписване на медикамента. Документите се разглеждат от специализираната комисия. Изпращат се електронно, а след потвърждение от РЗОК може да се пристъпи към стартиране на терапия с перорален пропранолол, който се изписва от личния лекар на детето. 

След изписване на медикамента родителите трябва да се свържат с центъра, за да се планира дата за стартиране на лечението. Прегледите, лечението и проследяването на терапевтичния отговор на децата с инфантилен хемангиом се извършва в понеделник и четвъртък между 8 и 14 часа с предварително записване. 

Медицинските специалисти от центъра имат активна роля при стариране на лечението и проследяването на децата. Те обучават родителите за начина на прием на медикамента и за усложнения, които трябва да наблюдават, поддържат контакт с родителите, помагат с храненето на децата преди даването на сиропа.
За повече информация и връзка с Центъра за диагностика и лечение на хемангиоми в кърмаческа и детска възраст: 02/403 45 71 и 02/403 45 72.

ПОВЕЧЕ ЗА ХЕМАНГИОМИТЕ

Хемангиомите се характеризират със специфичен естествен ход на развитие в три фази - бърза пролиферативна фаза, фаза на стабилизация и фаза на бавна спонтанна регресия. 

Докато при повечето от тях не се налага терапия и регресират спонтанно, при около 10% от хемангиомите настъпват усложнения. Фактори за повишен риск от развитие на усложнения са голям размер, разположение в централната част на лицето, развитие на улцерации и нодуларна форма на хемангиома. Въпреки че са доброкачествени и претърпяват спонтанно обратно развитие, 25-69% от хемангиомите оставят трайни кожни промени. 

Навременната диагностика, пълните лабораторни и образни изследвания и адекватното лечение са от особено значение за предотвратяване на настъпването на усложнения на заболяването. Туморите, които най-често налагат провеждане на активно лечение са тези, локализирани в периорбиталната област, централната част на лицето, дихателните пътища, кожните гънки и аногениталната област. 

Рискови фактори  

Основен рисков фактор за развитие на хемангиоми е ниското тегло при раждане. Други фактори са женски пол, бяла кавказка раса, многоплодна бременност, по-зряла възраст на майката, инвитро оплождане, прееклампсия и плацентнарни аномалии. 

Хемангиоми според типа

Според разположението и дълбочината си, хемангиомте се разделят на различни подтипове. Повърхностните хемангиоми са 50-60% от всички хемангиоми. Те представляват ярко-червени, надигнати плаки или нодули, често с лобулирана повърхност. Дълбоките хемангиоми (15%) са плътни образувания с неясни граници, синкав оттенък и непроменена надлежаща кожа. Появяват се по-късно - между първия и третия месец от раждането. При смесените хемангиоми (25-35%)  има наличие както на повърхностна, така и на дълбока компонента. Наблюдава се добре отграничена червена централна зона, заобиколена от по-разлята синкаво оцветена лезия. Лечението трябва да започне през пролиферативната фаза, за да се избегнат усложненията, които могат да възникнат при нарастване на хемангиома.

За повече информация и връзка с Центъра за диагностика и лечение на хемангиоми в кърмаческа и детска възраст: 02/403 45 71 и 02/403 45 72.