Лечение на цистит
Циститът представлява възпаление на лигавицата на стената на пикочния мехур и е едно от най-разпространените заболявания на отделителната система и най-често срещаното урологично оплакване при жените.
Какви са симптомите на цистит?
- болезненост при уриниране
- зачестени позиви за уриниране
- болки в долната част на корема
- болезненост в областта на кръста
- парене в областта на външните полови органи
- отделяне на кръв в края на уринирането.
Кога трябва да се консултираме с уролог?
Още при първите симтоми потърсете специалист - уролог. Лекарят ще Ви прегледа и ще назначи необходимите изследвания и терапия.
Какво представлява диагностиката?
Начините за диагностика на заболяването включват микробиологично изследване на урина, анализ на урината за наличие на белтък, левкоцити, еритроцити, бактерии и анализ на кръвта. Също така могат да бъдат назначени изследвания като: урофлоуметрия, ехография. Много често при дамите може да бъде необходима консултация с гинеколог.
Важно! Доброто взаимодействие между специалистите в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и наличието на най-съвременните технологии и методи за диагностика са изключително важни за навременното установяване на заболяването и назначаването на подходящата терапия на пациентите.
Какво представлява лечението на цистит?
Циститът е сериозно заболяване и трябва да се лекува единствено и само от специалист. Отлагането на лечението може да доведе до хронифициране на болестта. Обикновено терапията протича в домашни условия. Навременното и подходящо лечение на остър цистит дава резултат до 1 или 2 дни, но трябва задължително да се проведе пълният курс на лечение, предписан от Вашия уролог. При усложнения на цистит се налага хоспитализация.
Какви профилактични мерки мога да взема?
- Изключване на фактори като хроничен стрес, недоспиване, преохлаждане.
- Корекция в режима на хранене – увеличена консумация на плодове и зеленчуци, изключване на пикантни, мазни, пържени и пушени храни. При отделянето им с урината някои от съставките на тези продукти раздразват лигавицата на пикочния мехур и така засилват възпалителния процес.
- Консумация на поне 2-2,5 л. течности дневно.
- Редовно освобождаване на пикочния мехур, хигиена на сексуалния живот.