Доброкачествено увеличение на простатната жлеза
Простатната жлеза е част от мъжката пикочо-полова система. Тя е с размера и формата на кестен (дълга е около 3 см.) и се състои от три дяла, обградени от капсула. Жлезата обхваща началната част на уретрата (пикочния канал) - "тръбичката", която извежда урината от пикочния мехур до върха на пениса, т.е. в началото си уретрата преминава през простатната жлеза. Простатата има редица функции. Една от основните е да произвежда и отделя в уретрата секрет, който взима основно участие във формирането на семенната течност (спермата). Простатната жлеза има отношение към контрола на уринирането, чрез директно притискане на началната част на пикочния канал.
Доброкачествена простатна хиперплазия
В някои случаи простатната жлеза нараства по размери, като с уголемяването си (хиперплазията), притиска преминаващата през него уретра и причинява затруднение в уринирането.
В повечето случаи се касае за доброкачествено увеличение на простатнта жлеза, наричано още доброкачествена простатна хипероплазия, доброкачествена простатна хипертрофия или аденом на простатата.
Симптомите се проявяват основно с напредването на възрастта и са изключително често срещани при мъжете над 50 г. Честота на проява при мъже между 60-70 г. е над 50%, а при мъжете над 70-80 г. достига до 90%. Симптомите се появяват постепенно, като степента на оплакванията не е в пряка връзка със степента на уголемяване на жлезата. Понякога на фона на значително увеличени размери на простатната жлеза могат да липсват каквито и да било оплаквания. Повечето симптоми на доброкачествена простатна хиперплазия са причинени от притискането на уретрата и промените в пикочния мехур.
Най-честите се разделят на две групи:
Симптоми на нарушеното изпразване на пикочния мехур:
- Слаба струя, затруднено уриниране, понякога с прекъсване на струята
- Необходимост от допълнително усилие за изпразване на пикочния мехур
- Чувство за непълно изпразване на пикочния мехур
Симптоми на нарушено съхранение на урината:
- Често уриниране
- Парене при уриниране
- Императивни (незабавни) позиви за уриниране
- Никтурия (нощно уриниране)
Често пациентите не осъзнават проблема, докато се окажат неспособни да уринират (ретенция на урината). С времето напредналата доброкачествена простатна хиперплазия може да причини други сериозни оплаквания. Задръжката на урина и преразтягането на пикочния мехур предразполагат към пикочни инфекции, увреждане на бъбреците (бъбречна недостатъчност), поява на кръв в урината (хематурия) и образуване на камъни в пикочния мехур, инконтиненция (неспособност за задържане на урината) и др. Ако пикочният мехур е тежко увреден, лечението на простатната хиперплазия може да се окаже неефективно. Когато се oткрие в ранен стадий и се започне навременно лечение, рискът от развитие на подобни усложнения е малък.
Диагностициране
Увеличената простата може да бъде установена лесно при наличието на някой/и от изброените симптоми. Ехографското/ултразвуково изследване на пикочния мехур през долната част на корема позволява с голяма степен на достоверност да определим наличието на увеличена простата, нейната форма, размери и отношение спрямо пикочния мехур. Видими са и камъните в пикочния мехур, когато има такива, както и могат да се видят други изменения на простатата или пикочния мехур.
Лабораторното изследване на простатно специфичния антиген (PSA) ни ориентира за възможното наличие на злокачествени изменения на жлезата. Дигиталното ректално изследване/ректално туширане е метод за доуточняване на състоянието на простата, най-вече при съмнения за злокачествено заболяване, получени с останалите методи и не е необходимо масовото му използаване, като в последните години специалистите избягват неговото прилагане.
Лечение на доброкачествена простатна хиперплазия
Съществуват няколко ефективни метода за лечение на доброкачествена хиперплазия на простатата, в зависимост от състоянието на пациента и риска от усложнения, възникващи в хода на лечението. Изборът на най-добрата терапевтична възможност е строго индивидуален и трябва да се извършва от специалист - уролог, съобразно спецификата на оплакванията на всеки един пациент.
Методите на лечение са:
- Консервативно (медикаментозно) лечение
Повлияването и лечението на леките и умерени симптоми, причинени от доброкачественото простатно увеличение, най-често е медикаментозно.
- Хирургично лечение
Хирургичните методи за лечение на доброкачествена хиперплазия на простатата са най-ефективни. Лекуващият уролог назначава хирургично лечение при липса на ефект от медикаментозното или при наличие на тежка, изразена симтоматика. Съществуват няколко различни хирургични метода на лечение на доброкачествено увеличена простата. Всички те имат за цел да намалят обема на увеличената жлеза и да оформят широк отвор в пикочния канал там, където е притиснат от разрастналата се простата. Изборът на хирургичен метод зависи от няколко фактора, които включват- размера на жлезата, степента на симптомите, наличната апаратура и инструменти, квалификацията и опита на уролога.
Стандартни хирургични методи:
- Отворена операция (аденомектомия)
Класически метод за конвенционална хирургия на простата. Все още се използва при много големи жлези, усложнени случаи с големи камъни в пикочния мехур. Операцията се извършва през разрез на кожата в доната част на корема, умерена крувозагуба, дълъг следоперативен и последващ възстановителен период. Възможни са усложнения от страна на оперативната рана. С въвеждането на съвременните енуклеативни методи се използва все по-рядко, при строги индикации.
- Трансуретрална рееукция на простатата (ТУР-П)
В продължение на много години ТУР-П беше основния метод (златен стандарт) за хирургия на простатата и остава метод, с който се сравняват всички останали. С помощта на оптичен инструмент се прониква през пикочния канал до увеличената простата и тя се изрязва „до капсула“ (до външната обвивка), с помощта на малки режещи инструменти. Получените малки парченца простатна тъкан се изваждат през работния канал на оптичния инструмент. В повечето случаи се получава бързо облекчение на симптомите и добра струя на урината. Налага се носене на катетър за определен срок от време. Налично е следоперативно кървене и риск от запушване на катетъра или инфекция на урината.
- Трансуретрална инцизия на простатата (ТУИ-П)
Рядко използван хирургичен метод, при малки и средни по размер простати, при болни с повишен риск от оперативна намеса. Както при ТУР-П се използват ендоскопски режещи оптични инструменти, но вместо отстраняване на простатна тъкан, се правят един или два разреза на определени места в жлезата. Така се получава разширяване на канала на уретрата.
- Минимално инвазивни методи
При тези методи кръвозагубата е значително по-малка, дори незначителна. Причиняват по-малка оперативна травма и така налагат по-малко обезболяване. Сред тях са:
- Лазерна хирургия
Лазерните методи използвт вискоенергийни лъчения/лазери, за да разрушат или отстранят разрастналата се простатна тъкан. Получва се бързо подобрение на симптомите, с по-малък риск от нежелани странични ефекти в сравнение с ТУР-П. Някои видове лазерни процедури се прилагат при пациенти с нарушение в кръвосъсирването или такива приемащи медикаменти за „разреждане“ на кръвта.
Възможностите за лазерна хирургия на простатата зависят от размерите на жлезата, локализацията на разрастналата тъкан, препоръките на хирурга и разбира се от желанието на пациента.
Като методи, способни да подобрят симптоматиката при доброкачествено увеличена простата, следва да споменем и :
- Трансуретралната микровълнова терапия
- Трансуретралната иглена аблация
- Уретрални и простатни стентове
Диагностичното уточняване, задълбоченото обсъждане с пациента и прецизното определяне на показананията за избор на най-подходящ метод за лечение, са ключови фактори за успешната терапия на доброкачествено увеличена простата, както и за постигане на крайната цел - добро качество на живот на мъжа.
В Клиниката по урология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда за първи път се прилага лазерното лечение на доброкачествено увеличение на простатата в България. Екипът има много голям опит при извършване на процедурата в комбинация с висококачествена апаратура. Специалистите имат капацитета и уменията за лечение на пациенти със съпътстващи заболявания, благодарение на доброто взаиомодействие с над 40 медицински звена на територията на болницата.