Образна диагностика

Магнитно-резонансен томограф– SIEMENS 3T, GEHC 1,5T

Какво представлява?

Магнитнорезонансната томография (МРТ) е безопасен метод за детайлно изобразяване на различни структури в човешкото тяло чрез използване на комбинация от мощен магнит, радиочестотни електромагнитни вълни и сложни компютърни алгоритми за последваща обработка. МРТ не използва йонизираща радиация (и в частност рентгенови лъчи), както при рентгеновите снимки или компютърната томография.

МРТ дава възможност за прецизно изобразяване на тъканите в човешкото тяло, както и за някои функционални оценки на движещи се органи. Получават се образи в различни равнини, които носят информация за структурата на органите и налични патологични промени. Образите допълнително се обработват от лекар рентгенолог със специализирани за всяко изследване софтуерни продукти.

Кога се използва?

В съвременната клинична практика МРТ заема все по-широко място в диагностичните алгоритми. МРТ е първи метод на избор при заболявания на главния и гръбначния мозък, при всички увреди на меките тъкани, при заболяванията на малкия таз при мъжете и жените. Методът е показан при редица заболявания на черния дроб, панкреаса, жлъчната система и червата. При определени показания магнитно-резонансната томография е незаменима при оценка туморите на гърдите. С напредване на технологиите е задължителен метод при съмнения за увреда на мускула на сърцето и стените на големите съдове.

Какво представлява изследването?

МРТ изследването е безвредно и  приложимо, както при възрастни, така и при бебета, деца и бременни жени. Важно е да се знае, че има определени противопоказания, най-важните от които са налични импланти, изкуствени стави или устройства, подпомагащи дейността на сърцето. Независимо, че повечето съвременни устройства от този тип са съвместими с високото магнитно поле, трябва задължително да има информация за наличието им, както и документ за техният вид и време на поставяне.

По време на процедурата пациентът лежи неподвижен в относително дълбок тунел като през цялото време има връзка с рентгеновия лаборант посредством микрофон и сигнален бутон. В зависимост от изследваната част от тялото към нея се фиксират специални поставки и подложки, наречени бобини. Самото изследване трае от 15мин до един час, в зависимост от патологията и поставените клинични въпроси. За някои по-специфични изследвания се налага предварителна подготовка, с която пациентът трябва да е запознат.

Често по време на изследването се инжектира контрастна материя във вената на ръката. Тя е в много малко количество, не води до алергични реакции и не уврежда бъбреците.

Какви са предимствата?

  • Магнитнорезонансната томография е метод, неизползващ рентгеново лъчение, което го прави приложим при бебета, деца, млади момичета и бременни жени. По същите причини е метод на избор при пациенти, при които се налага да се правят контролни изследвания на къси интервали от време
  • Методът позволява характеризиране на начални промени в тъканите
  • При правилно комбиниране на техниките на изследване дава възможност за едновременна анатомична и функционална оценка
  • Използваната контрастна материя не носи риск от алергични реакции, както и не уврежда бъбречната функция 

За повече информация се обърнете към 02/403 47 89 и 02/403 41 80.

Галерия