Образна диагностика

Информация за провеждане на Компютъртомографска ентерография

Какво представляват Компютъртомографската и Магнитнорезонансната ентерография?

Компютъртомографската и магнитнорезонасната ентерография са съвременни, неинвазивни образни изследвания, които предоставят подробна информация за състоянието на тънките черва и коремните органи. Те са показани като първа линия методи на изследване заедно с конвенционалната ендоскопия за откриване на възпалителни заболявания на червата, по-специално на болестта на Крон и свързаните усложнения. Резултатът от тези образни изследвания помага на Вашия лекуващ лекар да вземе правилното решение относно лечението Ви.

Кога се провежда Компютъртомографската/Магнитнорезонансната ентерография?

Изследването има висока дигностична стойност при редица заболявания на тънките и дебелите черва като позволява изобразяване както на стената, така и на лумена и околните структури в коремната кухина. То е показано при:

  • Диагностика на заболявания като болест на Крон, неясно кървене от тънките черва, необяснима анемия, съмнение за тумори на тънките черва, вродени заболявания като цьолиакия, фамилна полипоза и други;
  • При определяне на стадия при болестта на Крон;
  • При проследяване на ефекта от лечението и евентуални усложнения при болестта на Крон 

Какви са предимствата пред другите методи?

  • Изследването няма много аналози, неинвазивно е, при висока диагностична стойност;
  • Не е свързано с болка или сериозен дискомфорт;
  • Позволява оглеждането на всички отдели на тънкото черво;
  • По-евтино е от капсулната ентерография и е възпроизведимо, т.е. винаги се провежда при идентични условия и образите от последователните изследвания могат да се сравняват лесно;
  • Позволява едновременна оценка на състоянието на всички тъкани и органи в коремната кухина; 
  • При Магнитнорезонансната ентерография няма йонизиращо лъчение

 

При кои пациенти не е препоръчително провеждане на КТ ентерография?
 
Като всяко компютъртомографско изследване и КТ ентерографията използва йонизиращо лъчение. Независимо от прилаганите нискодозови КТ протоколи, не е препоръчително да се прилага при бременни, малки деца и млади жени. При тези пациенти подходящ, алтернативен метод е магнитно-резонансната ентерография.
 
Как се провежда подготовката за изследването?
 
Целта на подготовката е да разгъне максимално лумените на тънките черва, които в нормално състояние са колабирали. За целта се приема относително голямо количество високоосмоларна течност през определени периоди от време, за да се получи поетапно отпускане и разширение на червото, което позволява да се огледа вътрешността и стената.

В деня на изследването:

  • В случай, че страдате от заболяване на бъбреците, алергии към различни храни и медикаменти или астма, моля предупредете изследващия лекар преди началото на изследването.
  • 4-6 часа преди изследването трябва да не се приемат храна и течности (единствено е допустим прием на НЕгазирана вода).
  • 45 минути преди изследването се започва прием на разтвор от 250 ml Манитол 15%, разтворен в 1,500 l вода (общо 1,750 l разтвор), разпределен в три равни приема, като последната чаша трябва да се изпие 5 минути преди лягането на масата на апарата за изследване.
  • Необходимо е да дойдете 30 минути по-рано преди началото на изследването, когато ще Ви поставим мускулна инжекция от 20 mg Buscolysin (за да може да се редуцират артефактите от движението на червата).
  • В залата ще Ви бъде поставен венозен катетер (абокат), през който се въвежда интравенозното контрастно вещество по време на изследването.

След приключване на изследването:

  • Ще бъдете помолен да изчакате на територията на Клиниката за кратко, за да се уверим, че се чувствате добре. Това е стандартна процедура след инжектиране на контраст, независимо какъв тип изследване е провеждано.
  • След процедурата няма ограничения за храненето.

След като се запознаете с горната информация и имате допълнителни въпроси, ние сме готови да Ви отговорим. Винаги носете цялата си медицинска информация, както и резултати и дискове с предходни изследвания. Това ще позволи на интерпретиращия лекар да подходи индивидуално към Вашето изследване и да оцени ефекта от прилаганото лечение, както и да очертае прогнозата.

За повече информация се обърнете към 02/403 47 89 и 02/403 49 20.