Неврология и медицина на съня

Множествена склероза (МС)

Множествената склероза (МС) е социално значимо инвалидизиращо автоимунно заболяване, засягащо пациенти предимно в млада възраст. МС е заболяване, което се дължи на разрушаване на защитната обвивка на нервите и може да причини множество нарушения като изтръпване и слабост в крайниците, проблеми при ходене, кординационни нарушения, промени в зрението.

При МС имунната система атакува защитната обвивка, която покрива нервните влакна, известна като миелин. Това прекъсва комуникацията между мозъка и останалата част от тялото. В крайна сметка заболяването може да причини трайно увреждане на нервните влакна.

Симптомите на МС зависят от местоположението на увреждането в нервната система и степента на увреждане на нервните влакна. При някои пациенти може да протича с изразено и прогресивно нарушение на походката. При други може да има дълги периоди между атаките без нови симптоми, наречени ремисии. Протичането на заболяването варира в зависимост от вида на МС.

Не се знае защо МС се появява при някои хора, а при други – не. Счита се, че влияние има комбинация от генетични фактори и фактори на околната среда.

 

✅Фактори, които могат да увеличат риска от развитие на множествена склероза

Възраст | МС може да възникне във всяка възраст, но най-често засяга хора между 20 и 40 години.

Пол | Жените боледуват 2 пъти по-често от мъжете.

Фамилна анамнеза | Ако родител  или брат / сестра страда от заболяването, възможността за развитие на МС е по-висока.

Раса | Европеидната раса е изложена на по-голям риск от МС.

Някои инфекции | Различни вируси са били свързвани с МС, включително вирусът на варицела и херпес зостер, както и този, който причинява инфекциозна мононуклеоза – Епщайн-Бар (Epstein-Barr). Смята се, че при някои хора с МС, имунната система е свръхреагирала при първоначалната инфекция с Епщайн-Бар. При тези индивиди има по-високи нива на антитела срещу вируса на Епщайн-Бар, отколкото при хора, които нямат МС.

Допълнителни проучвания установяват, че хората с пристъпно-ремитентна форма на МС имат по-високи нива на имуноглобулин М (IgM) и, че хората прекарали  варицела и херпес зостер може да са изложени на повишен риск от МС.

Климат | Множествената склероза е много по-разпространена в страни с умерен климат, включително Европа, Северните Съединените щати, Канада, Нова Зеландия, Югоизточна Австралия.

Някои автоимунни заболявания | Рискът от развитие на МС се повишава леко, ако има наличие и на друго автоимунно заболяване, като например диабет тип 1 или заболяване на щитовидната жлеза.

Ескпозиция на токсично вещество | Излагане на въздействието на тежък метал или разтворител може да повиши риска от МС.

Дефицит на витамин Д | Съществува теория, че недостиг на витамин Д може да повиши вероятността от развитие на това автоимунно заболяване

 

Видове Множествена склероза

Видовете МС зависят от прогресията на симптомите и честотата на рецидивите и включват:

a) Пристъпно-ремитентна МС

Повечето хора с множествена склероза имат пристъпно-ремитентен ход на заболяването. Те изпитват периоди на нови симптоми или рецидиви, които се развиват в продължение на дни или седмици и обикновено се подобряват частично или напълно. Тези рецидиви са последвани от тихи периоди на ремисия на заболяването, които могат да продължат месеци или дори години.

b) Вторично-прогресивна МС

Най-малко 20% до 40% от хората с пристъпно-ремитентна множествена склероза могат след години да развият стабилна прогресия на симптомите. Тази прогресия може да дойде с или без периоди на ремисия и се случва в рамките на 10 до 40 години от началото на заболяването. Тази форма е известно като вторично-прогресивна МС.

Влошаването на симптомите обикновено включва проблеми с подвижността и ходенето. Скоростта на прогресиране на заболяването варира значително сред хората с вторично прогресивна МС.

c) Първично-прогресивна МС

Някои хора с множествена склероза изпитват постепенно начало и стабилно прогресиране на признаците и симптомите без рецидиви. Този тип МС е известен като първично-прогресивна МС.

d) Клинично изолиран синдром

 

Симптоми на Множествена склероза

Симптомите варират в зависимост от човека. Те могат да се променят в хода на заболяването в зависимост от това кои нервни влакна са засегнати.

Честите симптоми включват:

Изтръпване | Усещане за протичането на електрически ток, което се случва при определени движения на врата, особено при огъване на врата напред. Това усещане се нарича симптом на Lhermitte.

Нарушения в координацията | Могат да се наблюдават нестабилност и залитане при ходене, затруднена походка

Слабост | Частична или пълна загуба на зрение, обикновено в едното око. Загубата на зрение често се случва с болка по време на движение на очите (ретробулбарен неврит).

Двойно виждане, замъглено зрение

Замаяност и фалшиво усещане, че пациента ​​или заобикалящата го среда се движи, известно като световъртеж.

Проблеми със сексуалната функция, функцията на червата и пикочния мехур

Проблеми с паметта, мисленето и разбирането на информация или т.нар когнитивни нарушения

Промени в настроението

Повишаване на телесната температура може временно да влоши симптомите на МС. Те не се считат за истински рецидиви на заболяването, а за псевдорецидиви.

Кога да посетите лекар | Уговорете преглед с Вашия общопрактикуващ лекар или с невролог, ако имате симптоми подобни на горните, които Ви притесняват.

 

Диагнозата Множествена склероза

Няма специфични тестове за МС. Диагнозата се поставя на базата на медицинската история на пациентаневрологичния статусмагнитно-резонасна томография (МРТ) и провеждането на ликворно изследванеЗа диагнозата множествена склероза е важно изключването на други състояния, които могат да предизвикат подобни симптоми.

При пациенти с Множествена склероза, МРТ показва демилиенизиращи лезии в главния и гръбначния мозък. Контрастно вещество трябва да се приложи интравенозно, за да се подчертаят лезиите, които показват, че заболяването е в активна или неактивна фаза.

Желателно е да се проведе лумбална пункция, известна още като гръбначно-мозъчна пункция, при която малка проба от цереброспинална течност се взима от ликворното пространство за лабораторно изследване. Тази проба може да покаже промени в антителата, които са свързани с МС. Ликворното изследване също може да помогне за изключване на инфекции и други състояния със симптоми, подобни на МС

Тестове за предизвикан потенциал, които записват електрическите сигнали, произведени от вашата нервна система в отговор на стимули. Тестът за предизвикан потенциал може да използва визуални стимули или електрически стимули. При тези тестове наблюдавате движещ се визуален модел, тъй като кратки електрически импулси се прилагат към нервите в краката или ръцете ви. Електродите измерват колко бързо информацията преминава по нервните ви пътища.

Кръвни тестове, които могат да помогнат за изключване на други заболявания със симптоми, подобни на MС. Разработват се тестове за проверка на специфични биомаркери, свързани с МС, които могат да помогнат диагностицирането на заболяването.

Невропсихологичното изследване включва клинично изследване на мисленето, паметта, езиковите и социални умения. То също така оценява Вашата личност и настроение. Психолог със специфичен опит, известен като невропсихолог, извършва тестуването. Невропсихологичното изследване е важно при МС, тъй като част от пациентите с това заболяване имат когнитивно увреждане - загуба на памет, проблеми с езика и мисловните умения, които засягат ежедневните дейности.

 

Терапията

Необходимо е бързо стартиране на имуномодулираща терапия, за да се намали рискът от прогрес на заболяването. Ранното прилагане на високефективна терапия трябва да се обмисли от началото на болестта. Най – добрата стратегия е тази на персонализираната медицина, като се имат в предвид и желанията и плановете на всеки отделен пациент. Необходима е критична оценка на наличните събрани доказателства за различните видове терапии, преди да се вземе решение за лечението на всеки пациент. Целта на всяка стратегия е най-доброто възможно лечение.

Като се има предвид хетерогенността на заболяването, няма единна терапевтична цел за МС. Основната цел на настоящата модифицираща болестта терапия е да се забави прогресията на заболяването чрез намаляване на възпалението, увреждането на миелина и пристъпите.

 

***

Подкрепа, информираност и взаимопомощ за хората с множествена склероза може да бъде потърсена чрез  неправителствената пациентска организация – Фондация „МС - заедно към върха“  тук