Лъчетерапия и радиохирургия

Лъчелечение при рак на ректума

Ракът на дебелото черво и по-специално на най-дисталната му част, наречена ректум е едно от много често срещаните злокачествени новообразувания на храносмилателната система. Най-често се среща след 50 годишна възраст, като основния симптом е кървене от дебелото черво.

При голям процент от хората на над 50 години се наблюдават така наречените хемороиди, нещо, което често забавя и обърква диагностицирането в ранни стадии на рака на ректума. Поради тази причина, при хемороиди винаги трябва да се изключи наличието на туморен процес в дебелото черво. Това става чрез ректоскопия (фибро-колоноскопия), при която се оглежда цялото черво. Диагностиката след това изследване е на база на вземане на материал от новообразуванието посредством биопсия и хистологично изследване.

При наличие на злокачествено новообразувание е необходимо то да бъде прецизно стадирано, за да може да се приложи възможно най-адекватното лечение. Стадирането става посредством образни методи – компютърен томограф, магнитен резонанс и / или Позитронно-Емисионна Томография, комбинирана с Компютърна томография, по-познато на обществеността като ПЕТ скенер.

При локално авансирали злокачествени тумори на ректума, най-добрите резултати, световната практика го потвърждава, се постигат при започване на комплексното лечение с лъчетерапия, съчетана с химиотерапия. Целта е намаляване на размерите на тумора и стерилизация на околните лимфни басейни, като по този начин пациента се подготвя за радикална оперативна интервенция.

Лъчетерапията при рак на дебелото черво е основно пред оперативна. Продължителността е около 5 седмици и се понася много добре от страна на пациента, като се наблюдават минимални странични ефекти.

Следоперативна индикация за лъчетерапия са положителни резекционни линии или наличие на метастатични лимфни възли.

По-добри резултати се наблюдават при пациенти, насочени за пред оперативна лъчетерапия, в сравнение с тези, който се лекуват при нас следоперативно. В 20% случаите, тоест при всеки пети пациент, провел пред оперативна лъчетерапия, по време на самата операция не се установява наличие на тумор.

За повече информация и записване на час за консултация:

02/403 4037