Център за белодробни фибрози
Какво представлява белодробната фиброза
Белодробните фибрози са голяма група от заболявания на белия дроб, обединени по това, че увреждат най-фините структури на белия дроб - алвеолите и преградните стени между тях (интерстициума). Ето защо, тези болести се наричат още интерстициални белодробни болести. Причините за възникването им са твърде различни: токсично или алергично увреждане на белия дроб от химикали, медикаменти, алергени или автоимунни заболявания. Понякога заболяванията имат генетична предразположеност, а при немалка част от тях, причината за възникването им не може да се определи. Това са т.н. идиопатични интерстициални болести. Въпреки някои общи черти, тези болести имат различно протичане, лечение и прогноза. Някои са напълно лечими при правилна диагноза и лечение, а други имат хроничен и прогресиращ ход и понякога фатално протичане.
Кои заболявания са включени в групата на белодробните фибрози?
Групата на интерстициалните болести включва над 200 нозологични единици. Най-честите от тях са:
Идиопатична белодробна фиброза
Хиперсензитивен пулмонит
Белодробно засягане при различни колагенно-съдови заболявания (лупус, склеродермия, дермато- и полимиозит, ревматоиден артрит и други)
Професионални болести като силикоза, берилизоза, пневмокониози и др.
Саркоидоза
Увреждане на белия дроб от лекарства
Редки болести като Лимфангиолейомиоматоза, хистиоцитоза и мн.др
Идиопатична белодробна фиброза
Идиопатичната белодробна е от групата на т.н. идиопатични интерстициални болести - т.е болест с неизвестен причинител. Пациентите са най-често мъже на възраст над 40 години. По- често (но не винаги) са настоящи или бивши пушачи. Характеризира се с бързо натрупване на фиброзна тъкан в интерстициума на белия дроб, което води до симптоми на постепенно нарастваща умора и суха кашлица. Естественият ход на заболяването е прогресиращ с развитие на дихателна недостатъчност и летален изход в рамките на 3-5 години.
Само до преди 7-8 години това заболяване се считаше за фатално и нямаше успешно лечение. От 2011 г. до момента са открити 2 медикамента, за които е доказано, че могат да забавят прогресията на заболяването и да удължат живота на пациентите. Тези два медикамента са: Pirfenidone (Esbriet) и Ninetanib (Ofev). От 2018 г. и двата медикамента са достъпни за българските пациенти чрез реимбурсация от НЗОК. Медикаментите се изписват на пациенти с Идиопатична белодробна фиброза, които отговарят на определени критерии, дефинирани от НЗОК. Изписването става по определен ред от експертни комисии (за България - 7 на брой), определени със заповед на Управителя на НЗОК. Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда също е определена като център за предписване на тези медикаменти. Пациентите, кандидати за антифибротична терапия преминават на обсъждане от МДТ.
Диагнозата
Прецизната диагностика на белодробните фибрози е сложна и е резултат на комплексна преценка, която включва следните елементи:
Подробна анамнеза по специални въпросници, оценяващи социалната и професионалната среда, придружаващите заболявания и приеманите медикаменти
Клиничен преглед
Рентгенови изследвания - рентгенография на бял дроб и високоразделителна компютърна томография; софтуерни продукти за оценка на емфизем и обем на малки огнища в белодробния паренхим
Изследвания, насочени към оценка на функцията на белия дроб - спирометрия, дифузия, тестове с физическо натоварване и др.
Оценка на сърдечно-съдовата система
Лабораторни изследвания, включващи специализирани имунологични изследвания
Бронхоскопия с клетъчен и химичен анализ на бронхоалвеоларния лаваж и белодробна биопсия
Понякога хирургична биопсия на белия дроб и анализ на тъканта от патологоанатом
Център за белодробни фибрози
Центърът за белодробни фибрози в болница Токуда разполага с пълния комплекс от апаратура и специалисти за извършване на пълна диагностика на белодробните фибрози и назначаване на лечение.
- Отделение по пневмология с модерна функционална лаборатория
- Клиника по образна диагностика
- Модерна имунологична лаборатория, извършваща максимално разширени имунологични изследвания, включително и изследване на редки миозитни панели
- Клиника по гръдна хирургия, осъществяващо миниинвазивни торакоскопски процедури
- Модерна патологоанатомична лаборатория с широк панел имунохистохимични изследвания
Мултидисциплинарен екип
Поради сложността на поставяне на точна диагноза, изискваща експертна оценка от различни специалисти (пулмолог, рентгенолог, патологоанатом, гръден хирург, ревматолог) в света е прието финалната диагноза да се поставя при съвместно обсъждане от горепосочените специалисти. Този интердисциплинарен консилиум се нарича Мултидисциплинарен тим (МДТ).
В Токуда болница е създаден и заседава такъв МДТ от експерти в отделните области. Съставът на мултидисциплинарния тим за интерстициални болести на белия дроб е както следва:
Специалистите, участващи в Мултидисциплинарния екип по фибрози са утвърдени имена в своята област:
Пулмолози
д-р Антон Пенев, началник на Отделение по пневмология
д-р Диана Лекова, пулмолог, Отделение по пневмология
- Рентгенолози
проф. Галина Кирова, началник на Клиника по Образна диагностика
д-р Татяна Ненкина, рентгенолог, Клиника по Образна диагностика
Гръдни хирурзи
доц. Цветан Минчев, началник на Отделение по Гръдна хирургия
Патология
д-р Йордан Кючуков, лекар, специализиран в белодробна патология, Отделение по Клинична Патология
При нужда, болницата разполага със специалисти от всички свързани с белодробната и съдова патология области, които участват в дискусиите при всеки конкретен пациент
Научете повече по темата от публикациите:
Интерпретация на образите при дифузни паренхимни белодробни болести или защо само образите не стигат? | сп. In Spiro/ автор проф. Галина Кирова | прочетете тук >
Новото в разбирането на интерстициалните болести на белия дроб – погледът на рентгенолога | сп. In Spiro/ автор проф. Галина Кирова | прочетете тук>