С настъпването на есента и понижаването на температурите, сезонът на респираторните вируси е отново пред нас. Все по-често чуваме за увеличаване на случаите на настинки и грип, но каква е разликата между тях и какви мерки трябва да вземем, за да се предпазим? Какви са тенденциите на вирусните инфекции през настоящия сезон и какво ново да очакваме в сравнение с предходните години, коментира проф. д-р Радка Аргирова, дмн, лекар-вирусолог с дългогодишен опит в областта на инфекциозните болести.

Проф. Аргирова, със застудяването на климата, често ни се случва „да настинем“. Означава ли това, че сме болни и кога „обикновената настинка“ става повод за притеснение? Има ли разлика между настинка и грип?

Да, действително, със застудяването често се случва да ,,настинем”. Веднага бих искала да кажа, че всъщност истинска, обикновена настинка няма. Настинката е свързана с някаква вирусна инфекция. Разбира се, изстудяването, независимо дали е в околната среда, или в домашни условия, спомага за по-бързото въздействие на вирусите върху нашия организъм.

Има няколко групи вируси, които обуславят това, което наричаме настинка. Това са риновирусите, аденовирусите, но тези, които са най-чести и важни, са грипните и парагрипните вируси. Освен това съществуват и метапневмовируси, съществуват и Ковид вирусите (причинители на Ковид) - SARS-CoV-2, особено в настоящите му варианти.

Повод за притеснение има, защото боледуват хора, които са в работна възраст и оказват отрицателен ефект върху икономиката заради това боледуване. Това, което бих искала да се знае е, че настинка няма, има вирусна инфекция, която е по-интензивна или по-слабо проявена.

Наблюдавате ли промени между заболяванията тази година в сравнение с миналата?

Да, определено наблюдаваме тази година промени между заболяванията, в сравнение с предходните години. Когато на дневен ред беше Ковид пандемията, освен, че нямаше никакъв грип, но и останалите респираторни вируси също така не бяха диагностицирани. Това явление се наблюдава глобално. Тази година с появяването на такива варианти на SARS-CoV-2, които преминават много по-леко, въпреки че са многобройни, вече можем да кажем, че имаме грип. Даже нещо повече, очакваме малко по-тежко протичане на грипа, отколкото сме свикнали обикновено. Гриповите варианти, които ще бъдат причинители на тазгодишната епидемия са отново грип тип ,,А”, най-напред, в началото на епидемията, а в края ѝ - повече случаи на грип тип ,,Б”.

У нас, обикновено грипните заболявания започват някъде около средата или края на декември, но пикът им се напоследък се измества към средата на февруари месец. Разбира се, много зависи и от климата, защото колкото и да говорим, че има затопляне - понижаването на температурите спрямо лятото има своето значение. Особено при хора, които са по-изнежени, с по-чувствителни имунни системи, които функционират малко по-слабо.

Бих добавила, че тази година, освен SARS-CoV-2 и грипните вируси, се очаква и повишаване на циркулацията на респираторно-синцитиалния вирус (RSV). Това е вирус е най-характерен и опасен за деца от 0 до 2-годишна възраст, като се проявява често до към петата година на детето. От него боледуват и възрастните хора и е възможно да се получи ,,домино” ефект, ако живеят много поколения на едно място - бабата е заразена без да знае, тя заразява внучето или правнучето и обратното също е напълно възможно. Така че, това отново говори само за едно - редно е да има поне частично изолиране, ако не пълно, ако някой има оплаквания, както и адекватно лечение, включващо консултация с лекар, а не само чай или аспирин.

Какви са актуалните подходи за лечение на респираторните вируси?

При редица заболявания имаме специфично лечение, например за грипа - това са невраминидазните инхибитори, т.е това е известното Тамифлу, имаме и български препарат, който има същия състав. Нарича се Ебилфумин, производство на Тева със същата концентрация, който се взима осем дни подред, като първият ден се взимат две таблетки - сутрин и вечер, после по една дневно, точно както Тамифлу.

Останалите респираторни вируси нямат специфична терапия - лекуват се с противотемпературни средства, с много течности, парацетамол и ацетизал. Може да се приемат сиропи за кашлица и е препоръчително да се знае конкретно каква е кашлицата - суха или влажна. Разбира се, изолация и носене на маска, с която болният да не разпространява инфекцията и обратно - тя да не отива към него.

Кои са най-уязвимите групи към есенно-зимните вируси?

Най-уязвимите групи са, естествено, децата и възрастните. За децата и за възрастните съществуват противогрипни ваксини. За децата, те са в носа със спрей, който пречи на вируса да навлезе по-дълбоко в организма. За възрастните са ваксините, които ги има всяка година. Тук е уместно да подчертаем, че тази година имаме много голям напредък в общественото здравеопазване. Освен, че продължава да върви програмата за възрастните хора над 60-годишна възраст за безплатно имунизиране срещу грип, към тази програма се добавя и безплатна имунизация срещу цяла група 13 други патогена, които са въздушно-капкови, не само вирусни, но и бактериални, и се нарича Prevenar 13.

Противогрипната ваксина е точно срещу грип и то срещу актуалните типове грипове, които се наблюдават този сезон, докато Prevenar 13 е предимно за бактериални патогени, като пневмококите и други такива, те са описани в листовката. Тази ваксина е много подходяща за възрастни хора, особено тези, които имат хронични бронхити, ефизем, кашлица и т.н.

Как медицинските специалисти се предпазват от заразяване с респираторни вируси?

Медицинските специалисти са изключително изложени на най-различни въздействия, включително въздушно-капкови инфекции. Ето защо, не само на пациентите, но и на медицинските специалисти препоръчвам носенето на лицеви маски и да се изолират при най-малките оплаквания и симптоми, които наблюдават, за да не се развие нещо по-сериозно.

Специално искам да кажа, че антибиотиците не лекуват вирусните инфекции. Антибиотикът се дава тогава, когато вече имаме напреднала инфекция, която осигурява почва за бактериална инфекция. Тогава с антибиотика се лекува бактериалната инфекция.

Сезонът на простудните заболявания вече е в ход. На първо място ще бъде грипът, а също така ще имаме още случаи на заболявания, причинени от SARS-CoV-2. Очаква се и респираторно-синцитиален вирус в повишена циркулация. Не бива да забравяме, че климатичните изменения водят до това, че редица болести, характерни за топлите или тропическите страни се преместват на север, например западно-нилската треска, от която вече имаме няколко случая в България. Имаме също няколко случая на денга у нас. Комарите, които пренасят тези вируси, също ги имаме тук. Така че, препоръчвам внимание по този въпрос, особено на колегите специалисти, които се срещат с много хора - да мислят, че има и такива заболявания, които за нас все още не са характерни.