
Д-р Кътев: Лапароскопската хирургия е златен стандарт за лечение на камъни в жлъчния мехур

Жлъчният мехур е кух коремен орган, който е прилепен за черния дроб и служи като резервоар на жлъчния сок. При прием на мазна храна, от стомаха и дванадесетопръстника се подават сигнали към жлъчния мехур, той се свива и изтласква жлъчния сок по жлъчните пътища към дванадесетопръстника, където жлъчният сок се среща с мазнините и чрез различни механизми ги разгражда до водно разтворими мазнини. Това е основната функция на жлъчния сок, но той има и бактерицидно действие в червата, тънките черва и по този начин намалява и забавя гнилостните процеси в тези органи.
Камъните в жлъчния мехур са много честа патология.
„Първо е коректно да уточним, че има три вида жлъчни камъни, които се образуват по различни причини. Основно ги разделяме на пигментни, холестеринови и смесен тип, между двата. При намаляване на подвижността на жлъчния мехур поради коремни сраствания, промяна на консистенцията на самия жлъчен сок и т.н., се образуват холестериновите и смесените камъни. Пигментните камъни се образуват при някои кръвни заболявания, свързани с повишеното разпадане на еритроцити, хемоглобин и съответно отлагане, което ги прави по-тъмни на цвят. Холестериновите и смесените камъни могат да се получат при рязка промяна на телесното тегло на човека, рязко отслабване или напълняване. Както всяко нещо в живота, в медицината и по отношение на здравето, резките промени и големите завои не са полезни. Общо взето балансът е много важен. При резките промени в телесното тегло, независимо дали са нагоре или надолу, често се образуват жлъчни камъни поради това, че се променя консистенцията на самия жлъчен сок и той, задържайки се в жлъчния мехур, се утаява. Образуват се кристали около които се формират т.нар. жлъчни камъни.“, обясни д-р Николай Кътев, специалист в Клиника по чернодробна-жлъчна, панкреатична и обща хирургия в подкаста „Светът на здравето“.
В някои случаи заболяването може да протича безсимптомно.
„Симптоматиката при жлъчно-каменната болест се причинява основно от действието на камъните при прием на по-мазна храна. Жлъчната криза, която е най-честата и характерна проява на това състояние, се обяснява по следния начин – при прием на мазна храна стомахът подава сигнал към жлъчния мехур, който трябва да се свие и да изтласка жлъчния сок. Когато обаче има камък, той може да запуши изходния канал на жлъчния мехур. Тогава се получава опит на мехура да се свие и да изтласка съдържимото, но е невъзможно сокът да премине и да „си свърши работата“, което пък води до типичната симптоматика, а именно тежест в горния коремен етаж по средата в дясно, позиви за повръщане и гадене.‘, допълни д-р Кътев.
Камъните в жлъчката могат да предизвикат различни видове усложнения.
„Възможно е стените на жлъчния мехур да се възпалят, което наричаме холецистит. Той може да бъде овладян консервативно, но понякога преминава в остра фаза и тогава се налага да извършим спешна операция. Това се налага, когато организмът не може да пребори инфекцията, дори с прием на антибиотици. Когато отчитаме, че инфекцията прогресира, въпреки приема на медикаменти, то ние прилагаме хирургично лечение в спешен порядък.“, каза още д-р Кътев.
Премахването на жлъчката не налага специална диета, която да бъде спазвана от пациентите.
„Операцията по отстраняване на жлъчката трае от 15 мин. до 3-4 часа. Разбира се, хирургическата интервенция се удължава в зависимост от усложненията във всеки конкретен случай. Освен това е важно какъв е опитът на хирурга и на екипа, с който работи. Премахването на жлъчния мехур е рутинна операция в нашата специалност, но както почти всичко в медицината, може да се превърне в много по-сложна от очакваното. Миналият петък оперирах пациентка с камъни в жлъчния мехур, която не е с дългогодишна симптоматика, но се оказа, че има много голям (3 см.) камък, който е направил сериозно възпаление, към него са залепнали тънки, дебели черва, стомах, дванадесетопръстник и т.н., между цялата тази конфигурация имаше и много гной. Тъй като ние оперираме основно лапароскопски, в подобен случай самото отделяне на всеки един орган и идентифицирането на анатомичната структура, на фона на възпалението, изисква значителен опит и отнема доста повече време от нормалните операции.“, разказа д-р Кътев.
Той допълни, че лапароскопската холецистектомия при остър холецистит към момента е златен стандарт за лечение. Като важно пояснение отбеляза и факта, че човек може да живее напълно нормално след премахване на жлъчния мехур и организмът компенсира изцяло липсата му.
„Винаги трябва да внимаваме с килограмите, защото те влияят негативно не само на жлъчната система, а на всички органи като цяло. Не случайно бариатричната хирургия набира все по-голяма скорост, фармацевтичните компании пускат нови и нови медикаменти за отслабване, затлъстяването е много сериозен проблем в днешно време. Изключително важно е хората да държат телесното си тегло в норма, да посещават редовно профилактични прегледи и да се грижат за себе си. Често се случва пациент да постъпи за спешна операция при нас и с гордост да каже, че от 40 г. не е посещавал лекар и болница. Това не е повод за гордост, а повечето българи разсъждават така.“, допълни д-р Кътев.
Цялото интервю със специалиста можете да гледате тук.
Свързани лекари
Свързани отделения
