Д-р Илчев: Неустановени сърдечносъдови заболявания могат да доведат до острата артериална исхемия на крайниците
Острата артериална исхемия на крайниците е резултат на внезапно спиране на артериалния кръвоток в тъканите, причинено от рязко появило се запушване на артерията (най-често от емболия или тромбоза) или много тежък артериален спазъм. Това причинява остро и значително намаляване на кръвоснабдяването на засегнатите тъкани и заплашва тяхната жизненост.
„Основните клинични симптоми на заболяването са внезaпно появила се силна болка, липса на артериален пулс, бледа и студена кожа, нарушена до липсваща чувствителност и дори парализа при напредване на исхемията (продължителна липса на кръвоснабдяване) в засегнатия крайник. При наличие на оплаквания е необходимо възможно най-бързо да бъде посетен специалист по съдова хирургия. След 6-ия час от стартирането на оплакванията, обикновено започват необратими промени на мускулите, които могат да доведат до ампутация (отстраняване) на крайника.“, споделя д-р Борис Илчев от Клиника по съдова хирургия на АСК УМБАЛ Токуда.
По време на прегледа е необходимо да се направи Еходоплерсонография за определяне на мястото на запушената артерия и причината за запушването. В определени случаи се налага допълнително уточняване с контрастно изследване – ангиография. Съвременните неинвазивни рентгенологични методи, които се прилагат, са компютъртомографска ангиография и ядрено-магнитна ангиография.
„Единственият терапевтичен метод при острата артериална исхемия на крайниците е спешното оперативно лечение. За съжаление, при пациенти с напреднала във времето критична исхемия и необратими тъканни промени, се извършва ампутация на засегнатия крайник, която в този сценарии е животоспасяваща. Въпреки това, в нашата клиника се извършват изключително иновативни и редки за страната методи, с които успяваме да повлияем в немалко случаи, които са почти безнадеждни.“, допълва д-р Илчев.
При пациентите с остра артериална исхемия на крайниците най-важното нещо е да се потърси болестта, причиняваща запушване на артериите и да се лекува основното заболяване.
„Препоръчва се извършването на регулярно проследяване на пациентите през 3-4 месеца от ангиолог или съдов хирург. Заболяванията в нашата област много често са безсимптомни и излизат наяве в подобни ситуации, когато рисковете за живота и здравето на пациентите са изключително големи. Именно поради тази причина съветваме хората да посещават специалисти редовно и профилактично, за да можем да установяваме проблема навреме, когато имаме много повече методи на лечение, които можем да приложим.“, казва още д-р Илчев.
Най-честата причина за възникване на остра артериална исхемия на крайниците е сърдечно заболяване, при което има условия в сърдечните кухини да се образуват тромби, които могат да се откъснат и да запушат артерия в друг съдов басейн.
„Други причини са вече известни напреднали хронични стеснения по съдовете, неоткрити аневризми (разширения) на аортата и съдовете зад коляното, ретромбоза на вече съществуваща артериална реконструкция, съдова травма или компресия, аортна дисекация (разслояване), генетична предразположеност към образуване на тромбози (тромбофилия, кръвни заболявания, тумори). При навременна диагностика и лечение, острата артериална исхемия на крайниците, е обратима и засегнатият крайник може да бъде спасен. За съжаление, все още се сблъскваме с пациенти, които са потърсили помощ твърде късно, когато запазването на крайника е вече невъзможно. Тогава битката е за съхраняването на живота на пациента, тъй като напредналата исхемия на крайник води и до системни нарушения и може да бъде животозастрашаващо състояние.“, поясни д-р Илчев.