
Д-р Илчев: Ако периферната артериална болест не се лекува, може да се стигне до ампутация на крайник

Периферната артериална болест (ПАБ), е състояние, при което артериите се стесняват и не могат да доставят достатъчно количество кръв до крайниците, най-често краката.
„Крампи, схващане, болка при изминаване на винаги точно определено разстояние, които отминават след почивка (т.нар клаудикацио) са едни от първите и основните симптоми за ПАБ. Обикновено пациентите ги усещат в краката си, но може да се появят и в други части на тялото. Ако заболяването бъде оставено без лечение, болестта прогресира и може да доведе до ампутация на крайник. Обикновено пациентите, които страдат от ПАБ, имат засягане и в други съдови басейни и са изложени на по-висок риск от инсулт и инфаркт.“, споделя д-р Борис Илчев от Клиника по съдова хирургия в АСК УМБАЛ Токуда.
Най-честата причина за заболяването е стеснение на артериите, съдовете, които пренасят кръв от сърцето към останалите части на тялото. Това състояние се нарича атеросклероза. То се развива, когато вещества намиращи се в кръвта, като мазнини и холестерол, образуват плаки, които се натрупват в артериите.
„Плаките се състоят главно от мазнини и първоначално са гладки и меки. Те се натрупват бавно, така че в повечето случаи хората, страдащи от заболяването дори не знаят, че те са там. С течение на времето натрупването на плаки прави артериите по-твърди и по-тесни. Това много прилича на старата водопроводна инсталация в къщата. Когато има мръсотия в тръбите, водата се оттича бавно и тръбите започват да се затлачват. С плаките във вашите артерии, кръвният поток забавя и тялото ви не получава кислорода и останалите така необходими продукти на обмяната, от които се нуждае.“, допълва д-р Илчев.
Все още не е ясна точната причина за поява на атеросклероза. Известно е, че болестта има прогресиращ характер и се потенцира от определени рискови фактори.
Рискови фактори за развитие на периферна артериална болест са сърдечно заболяване, както и:
- Възраст над 50 години
- Диабет
- Висок холестерол
- Високо кръвно налягане
- Затлъстяване
- Липса на физическа активност
- Тютюнопушене
Тютюнопушенето е най-големият рисков фактор за ПАБ. То повишава риска за развитие на заболяването с 400% в сравнение с риска при непушачите. Освен това, пушачите с ПАБ се възстановяват по-трудно и с повече усложнения след определени съдово-хирургични операции. Два пъти по-голям е шансът за наложителност на ампутация на крайник, както и за получаване на инфаркт или инсулт.
„Най-често симптомите са болки и стягане в мускулите на подбедрицата, бедрото и дори седалищните мускули. Този вид болка се нарича клаудикацио. Появява се при изминаване на винаги определено разстояние, отминава след почивка, като след това се появява на същото разстояние. С напредването на болестта някои хора имат усещане за парене или изтръпване. Ако имате напреднала форма на ПАБ, пръстите на краката или стъпалата ви може да ви болят, дори в покой.“, казва още д-р Илчев.
Други признаци и симптоми за наличие на заболяването:
- Промени в цвета на краката ви
- Еректилна дисфункция, най-често при мъже с диабет
- Слабост на краката
- Умора при ходене
- Краката са по-хладни
- Единият крак е по-студен от другия
- Загуба на окосмяване по краката
- Отслабени или липсващи артериални пулсации на долните крайници
- Лъскава кожа на краката
- Кожа, която изглежда бледа или синя
- Бавен растеж на ноктите на краката
- Рани или язви по пръстите на краката или стъпалата, които не заздравяват добре
Как се лекува периферната артериална болест?
- Контрол на холестерола и кръвното налягане
- Контрол на нивата на кръвната захар, особено при диабетици
- Здравословно хранене
- Упражнения
- Спиране на тютюнопушенето
- Медикаменти
Възможно е да се нуждаете и от оперативно лечение, включително:
Ангиопластика. Тази процедура използва катетър, тънка тръбичка, за да постави малък балон във вашата артерия. Когато е надут, балонът изтласква плаката навън, за да разшири артерията и да възстанови притока на кръв. Възможно е и да се наложи имплантирането на стент, за да поддържа артерията отворена.
Хирургия. Ако е необходимо, запушеният участък може да се заобиколи с процедура наречена байпас.
Свързани лекари
Свързани отделения
