Д-р Диляна Николова: Уроинфекциите се провокират при намален общ и локален имунитет
Темата за вируси, ваксини, имунитет и превенция през есенно-зимния сезон е изведена на преден план. Студеното време е и един от поводите за по-активно говорене за бъбречното здраве и повод за среща с д-р Диляна Николова - началник на Отделение по нефрология към Клиника по вътрешни болести.
Д-р Николова, навлизаме в зимния сезон и темата за вирусите и ваксините е изключително актуална. Как се отнасят вирусните инфекции към бъбречното здраве?
Всяка една вирусна или бактериална инфекция може да провокира бъбречно заболяване, автоимунно възпаление на бъбреците или т.нар. постинфекциозен гломерулонефрит. При пациентите с бъбречни заболявания всяка вирусна или бактериална инфекция може да влоши състоянието им, да доведе до прогресия на заболяването или до тежки усложнения. Причината е, че самото хронично бъбречно заболяване води до компроментиран имунитет, до много коморбидни състояния, вторична анемия, вторичен хиперпаратиреиодизъм, костни увреждания, имунни дефицити и други. На пациентите с хронични бъбречни заболявания горещо се препоръчва да не контактуват с хора с респираторни инфекции, да носят маски в зимния сезон, да не посещават места с много хора, както и да се ваксинират срещу актуалните щамове на грипа и да имат ваксина за Covid-19.
По отношение на тези ваксини има различни мнения сред нефрологичната общност, затова направих актуална справка, от която става ясно, че специално противогрипната ваксина е в 15-те лекарства, за които има докладвани най-много случаи на автоимунна реакция след ваксинация, която има отношение към васкулити, засягащи бъбреците. В същото време обаче има големи проучвания сред хора получили противогрипна ваксина и такива, които не са получили противогрипна ваксина, оказва се, че няма разлика в честотата на тези заболявания, а се счита, че инфекцията с грипния вирус при пациенти с хронични бъбречни заболявания е свързана с много усложнения – бърза прогресия на бъбречното заболяване и не рядко със смърт. Така че, всички препоръки в това отношение са пациентите да се ваксинират. Дори на пациентите на имуносупресия, които са с хронично бъбречно заболяване, освен противогрипна и противоковидна ваксина, се препоръчва и провеждане на пневмококова ваксинация навлизайки в зимния сезон.
По отношение на трансплантирани пациенти, една много коментирана тема, единствено живите ваксини са им противопоказани. Те като част от групата на тежко имунокомпроментираните пациенти задължително трябва да имат ваксинация в началото на зимния сезон.
Обикновено свързваме уроинфекциите с летния сезон. В какво се изразяват уроинфекциите, провокирани от студ и възможно ли е такава инфекция да бъде предизвикана от студено време?
Уроинфекциите се провокират при намален общ и локален имунитет, т.е. намалена активност на антителата в пикочния мехур, които пряко ни пазят от прикрепяне на бактерии към епитела на пикочния мехур, което всъщност е стартът на една уринарна инфекция. Когато човек е изложен на студ, особено при студени крака, при рефлекторен механизъм води до намаляване на локалните защитни сили. Затова препоръчваме, пациентите склонни към уринарни инфекции, особено в зимните месеци, да се обличат добре, да стоят на топло, краката винаги да са топли. През зимата, макар че, не ходим на море или басейн, уроинфекциите са проблем.
Нека засегнем и една доста любопитна тема, а именно как се отразява една от любимите храни на българите през зимния сезон върху бъбречното здраве – туршии, кисело зеле и друг вид от т.нар. зимнина?
Това са характерни храни за нашата географска ширина, но съдържат голямо количество готварска сол, а 90% от пациентите с бъбречни заболявания имат артериална хипертония и тези храни при тях са неподходящи, за съжаление. Те биха могли да доведат от хиперхидратация и влошаване на кръвното налягане. Пациентите с бъбречно заболяване дори и през зимата трябва да се стремят да се хранят с плодове и зеленчуци в пресен вид, а не под формата на зимнина.
Д-р Николова, често чуваме термина хронични бъбречни заболявания или ХБЗ?
Хронични бъбречни заболявания или ХБЗ е термин, които обхваща всички пациенти, при които е имало доказани увреждания на бъбреците за повече от 3 месеца – чрез образни изследвания, хистология, биопсия или персистиращи лабораторни промени в урината или кръвта, които да говорят за бъбречно заболяване със склонност към прогресия, т.е. очаква се прогресия и достигне до бъбречна недостатъчност, т.нар. първи стадий на хронично бъбречно заболяване. Този стадий се въвежда през последните години, за да се акцентира върху профилактиката и върху факта, че не е абсолютно задължително да има повишение на креатинин, за да се обърне сериозно внимание на бъбреците. Втори, трети и четвърти стадий са пациентите, които имат бъбречна недостатъчност, а пети стадий е на органзаместителна терапия – диализа или бъбречна трансплантация. Целта на лекарите-нефролози е да забавим максимално хода на прогресията на бъбречните заболявания, така че да не достигнат до четвърти и пети стадий на хронично бъбречно заболяване.
Кои са лабораторните изследвания, които роказват състоянието на бъбреците ни?
Биохимията, част от която задължително е креатинин, е добре да бъде подкрепена с урея и пикочна киселина, както и задължително изследване на урина с отношение албумин-креатинин и протеин-креатинин. Най-ранният белег и алармиращ симптом за увреждане, дори много преди покачване на креатинина, е появата на белтък в урината и по-скоро на албумин.
В заключение, какъв е вашият съвет за здрави бъбреци през зимата?
Както през лятото, така и през зимата трябва да продължим да спортуваме, да се храним здравословно, да бъдем в добра форма, за да сме здрави.