Психо-социална подкрепа на близките
Една от водещите цели на Центъра по клинична психология, психоонкология и психосоматика е осигуряването на психо-социална подкрепа и на близките на пациентите.
След диагностицирането на заболяването и по време на лечението на пациента, неговото семейство преминава през множество емоционални, социални и други трудности, с които ежедневно трябва да се справя. Колкото и пренебрегван да е този факт - в периода на боледуването, близките се нуждаят от подкрепа не по-малко от самия пациент.
Емоционалната подкрепа и психологично консултиране на семейството се отнася до общуването с пациента в контекста на болестта и неговото обгрижване, разговорите за информиране на децата и други близки, и подпомагане на справянето със собствените емоционални преживявания във връзка с настъпването на болестта и промените в живота на семейството.
Близките на пациентите могат да се възползват от полагащите им се безплатни консултации с психолог, пациентски консултант или клиничен социален работник на всеки етап, в който се нуждаят от това - не само в рамките на активното лечение на техния близък, но и след неговото приключване.
Близките на пациентите могат да се включват и в групи за взаимопомощ, в които могат да споделят опит, преживявания и да получават подкрепа от други хора в сходна на тяхната ситуация.
Психологичните консултации за близките на пациентите на болницата са безплатни.
Центърът по Клинична психология, психоонкология и психосоматика е първият болничен център в България, специално ориентиран към специфичната проблематика на пациенти с психосоматични разстройства.
Психосоматичните разстройства се отнасят до телесни симптоми, провокирани или обострени от психологични фактори и преживявания на емоционално напрежение.
Психосоматичната терапевтична програма представлява комплексен терапевтичен подход, който включва:
- индивидуално психологично консултиране на пациента;
- работа с близките;
- биофийдбек тренинг и неврорелаксационни процедури, насочени към немедикаментозно облекчаване на телесните симптоми.
Тя се провежда в сътрудничество с лекуващите медицински специалисти.
Като самостоятелна терапевтична програма (без допълнително медицинско лечение), тя се прилага в случаите на физически оплаквания, за които не се откриват значими подлежащи патологични промени. Обикновено това са функционални кардиореспираторни, невровегетативни и гастроинтестинални смущения.
Освен като самостоятелен терапевтичен подход, психосоматичната програма може да подпомогне медицинското лечение на пациенти с установени заболявания, чиито симптоми допълнително могат да се влияят от психологични фактори, като някои гастроинтестинални, кардиологични, ендокринни и др. заболявания.