Кръгла маса на тема „Повишаване на престижа и интереса към специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ - път към решаване на кадровата криза“ и Национално състезание за студенти от специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ се проведоха в рамките на два дни в София.

Събитията бяха организирани по повод 30-годишнината от основаването на ФОЗ „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ при МУ-София, в партньорство с Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

По време на кръглата маса присъстваха над 240 души, сред които редица специалисти от двете специалности, преподаватели, както и студенти от медицинските университети в цялата страна. Проф. Григор Димитров представи темата за бъдещето на специалистите по здравни грижи у нас, както и какви са възможните решения на кадровата криза у нас. Икономистът Аркади Шарков представи анализ на състоянието на сектора във всички страни в ЕС, както и какви подходи за справяне с проблема са избрали европейските държави. По време на форума бе обсъдено предложението специалността „Медицинска сестра“ да стане защитена и студентите да бъдат освободени от заплащането на такси за своето обучение. Проф. Магдалена Александрова от ФОЗ към МУ-София сподели своя опит относно ефективността и качеството на преподаването на бъдещите специалисти по здравни грижи. Петя Недкова от БАПЗГ пък отбеляза, че продължаващото обучение и кариерното израстване на медицинските сестри трябва да се отразява на заплащането им. От съсловната организация ще настояват и за създаване на единна законодателна база за продължаващо обучение, за въвеждане на квалификационна рамка и разширяване на обема от самостоятелни дейности. Съществено внимание бе обърнато и на необходимостта от задължителна сертификация на всички професии от направление „Здравни грижи“, и създаване на научни дружества по професии в направлението. Главният секретар на БАПЗГ - Татяна Славкова, представи резултати от проведено анкетно проучване, сред студенти, целящо да установи тяхната готовност за професионалния свят.

Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда бе домакин и съорганизатор на събитието. Зам. - главната медицинска сестра Миглена Сиракова представи темата за партньорството между университетите и лечебните заведения, както и програми, създадени с цел да мотивират и стимулират студентите по здравни грижи.

Д-р Венелина Милева, изпълнителен директор на АСК УМБАЛ Токуда, пожела още много години съвместна работа между ФОЗ към МУ-София и лечебното заведение. Тя допъни, че вярва и се надява форумът, който се реализира за първа година, да бъде началото на една традиция, която да води след себе си извървяването на още много стъпки в името на решаването на кадровата криза в сектора на здравните грижи!

В кратки срокове всички участници в кръглата маса ще подпишат меморандум, на базата на предложенията, направени по време на събитието.

В Национално състезание за студенти от специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“ под надслов „Силата да се грижиш, волята да се развиваш“, взеха участие 10 университета от страната.

Състезанието се проведе в три части за всяка от специалностите – викторина, решаване на казус с три задачи и проверка на практическите умения. За медицинските сестри това бе поставяне на превръзка на глава тип „Хипократова шапка“, а за акушерките – повиване на новородено с памперс и две пелени.

И в двете категории първите места завоюваха отборите на ФОЗ „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“ при МУ-София. На второ място и при медицинските сестри и при акушерките се класираха отборите на ЮЗУ – „Неофит Рилски“ – Благоевград. Трето място при медицинските сестри взеха студентите от Тракийски университет-Стара Загора – МФ, а при акушерките – възпитаниците на МУ „Проф. д-р Параскев Стоянов”  Варна – Филиал Сливен.

Победителите в двете категории получиха специална награда, осигурена от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда и връчена от д-р Венелина Милева. Състезателите, както и техните преподаватели ще посетят Acibadem University в Истанбул, Турция, както и болница от веригата лечебни заведения в същия град.

Силно представяне в състезанието направиха и отборите на МФ към СУ „Св. Климент Охридски“, ФОЗ към МУ – Пловдив, ФОЗЗГТ към НСА "Васил Левски", ФОЗЗГ към Русенски университет "Ангел Кънчев", ФОЗЗГ към Бургаски държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров", Катедра здравни грижи - Филиал „Проф. д-р Иван Митев” - Враца към МУ – София.

Класирането на отборите бе определено от жури, съставено от представители на всички участващи университети.

Студените успяха да премерят сили, да споделят изключително положителни емоции и да се мотивират за още по-голямо развиване на своите умения.