Екипът на Центъра по клинична психология, психоонкология и психосоматика на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда взе активно участие в IV Национален конгрес по клинична психология с международно участие.

Конгресът събра водещи специалисти и изследователи от различни сфери на психичното здраве. С темата „Диалози за грижата – мултидисциплинарни подходи към психичното здраве“, форумът затвърди значението на клиничната психология в съвременното здравеопазване, като акцентира върху интеграцията между психичните и физическите аспекти на грижата за пациента.

Екипът на Центъра по клинична психология, психоонкология и психосоматика към Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда представи доклади, модерира научни сесии и участва в дискусии, които засегнаха ключови аспекти от клиничната практика, включително детската психосоматика, психосоматичната терапия и най-вече – психоонкологията, на която беше посветен отделен модул в програмата на конгреса.

Първата научна сесия на конгреса, модерирана от д-р Маргарита Тарейн, ръководител на Центъра по клинична психология, психоонкология и психосоматика бе посветена на изследването на връзката между телесното и психичното. В своя доклад „Телесният израз на психичното страдание – особености на психосоматичния терапевтичен подход“, д-р Тарейн изтъкна как телесните симптоми често са отражение на дълбоки психични процеси и представи насоки за работа с тази специфична проблематика.

Проф. Моника Богданова засегна психосоматичните проявления при бебетата и децата в доклада си „Детска психосоматика“, като разгледа въпросите за ранната диагностика и терапевтичните интервенции в областта на психичните аспекти на детското здраве, както и работата на психоаналитика в отделенията по Неонатология, Педиатрия и Родилно отделение.

В допълнение, Александър Миланов представи ролята на клиничния социален работник като свързващо звено между психичното преживяване и адаптацията към средата, като представи практически примери от работата на клиничния социален работник в болница.

Конгресната сесия „Психоонкология“, модерирана от д-р Маргарита Тарейн, провокира голям интерес, тъй като представи в детайли психичната страна на онкологичните заболявания и нейното значимо отражение върху справянето с болестта и качеството на живот, както на пациентите, така и на техните семейства.

Елиф Баязид изнесе доклад на тема „Пациентски асистент в онкологията“, в който представи въведената за първи път в отделението по Медицинска онкология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда функция на т.нар. „пациентски асистент“. Тя описа предимствата, които дава тази инициатива в придружаването, емоционалната подкрепа и обгрижването на онкоболните пациенти.

Александър Миланов разгледа темата „Децата и въпросите за болестта и смъртта“, засягаща психологичната подкрепа и работата с деца, чиито родители са починали или страдат от тежко заболяване.

Значим доклад в този модул беше и „Психологична оценка и интервенции в психоонкологията“, в който Благина Йорданова представи психодиагностичните и психотерапевтични подходи на работата на екипа на Центъра, насочени към онкоболните пациенти на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда.

Конгресът затвърди значението на мултидисциплинарния подход, като демонстрира как взаимодействието между психолози, лекари, социални работници и други специалисти води до значително по-добри резултати в грижата за пациентите. Презентациите и дискусиите, водени от екипа на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда допълниха разбирането за това как интеграцията на психологичната помощ в болничната практика може да подобри не само емоционалното състояние, но и физическото здраве на пациентите.

С активното си участие в Четвъртия национален конгрес по клинична психология, Центърът по клинична психология, психоонкология и психосоматика демонстрира своята проактивност, значимост и новаторство в областта на психичното здраве и съвременните подходи към лечението на соматично болните пациенти.