Сколиоза
Сколиозата е триизмерна деформация на гръбначния стълб, която може да се развие във всеки един момент от живота на човек - както при бебета, така и при много възрастни хора. Най-честата изява на заболяването обаче е във възрастта между 10 и 15 години.
Подходът при лечението на деца със сколиоза е комплексен и включва в себе си няколко основни етапа:
При по-леките случаи (10°-20°), лечението се изразява в лечебна гимнастика или физиотерапия и рехабилитация. За целта съществуват редица специфични методи и системи от упражнения за корекция на деформации на гръбначния стълб.
При по-напредналите случаи (20° - 40°) към физиотерапията и рехабилитацията се прибавя и носенето на корсет.
При най-тежките случаи, прогресирали до големи градуси (над 40°), единственото лечение е хирургичното.
Оперативното лечение на деца с деформации на гръбначния стълб е крайната стъпка, която лекарите предприемат само, ако няма друг подходящ подход към заболяването!
В клиниката по ортопедия травматология в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда, предлагаме различни видове хирургично лечение за корекция на всички видове гръбначни изкривявания.
- Идиопатична сколиоза
- Вродена сколиоза
- Невромускулна сколиоза
- Сколиоза при неврофиброматоза
- Сколиоза при генетични синдроми
- Кифоза
- Кифосколиоза
Задна вертебродеза (Spinal Fusion)
Задната вертебродеза е „златен“ стандарт при хирургично лечение на деца със сколиоза в световен мащаб. При сливане (Fusion) на гръбначния стълб, изкривените прешлени зарастват заедно, за да създадат единична солидна кост. Това спира растежа на гръбначния стълб в стабилизирания сегмент и предотвратява влошаването на кривината. Използват се метални пръчки (родове), прикрепени с винтове, които задържат гръбначния стълб в коригирана позиция, докато зарастне. При тази техника се използва костна присадка, за да се подпомогне зарастването.
Какво да очакват пациентите след Задна вертебродеза (Spinal Fusion)
- Незабавно подобрение в позицията на гръбнака, както и спиране на прогресията на изкривяването.
- Възстановителен период от около 6 седмици, през който някои дейности, като навеждане и вдигане на тежести ще бъдат ограничени.
- Пълно възстановяване и връщане към нормален начин на живот за период от 4-6 месеца.
- В повечето случаи, след подобно хирургия не се налага последващо хирургично лечение.
- При липса на усложнения, няма необходимост от изваждане на имплантите на по-късен етап.
Задна вертебродеза (Spinal Fusion) е подходяща за почти всички случаи.
Vertebral Body Tethering (VBT)
VBT е хирургично лечение на идиопатична сколиоза при деца, които все още имат растежен потенциал. Тази хирургична техника използва здрава, гъвкава връв, която е прикрепена към гръбначния стълб с винтове. VBT е растежна модулация на гръбначни стълб, която се възползва от естествения растеж на гръбначния стълб. Модулирането на растежа означава модифициране на нормалните модели на растеж чрез сливане. Връзката се поставя от страната на кривата като забавя растежа й, докато необвързаната страна продължава да расте. Използвайки връв в стабилизирания сегмент гръбначния стълб остава подвижен, тъй като се предотвратява така нареченото сливане, а това е и сериозен мотив при избирането на тази техника.
Какво да очакват пациентите след Vertebral Body Tethering (VBT)
- За разлика от задната вертебродеза, VBT осгурява по-голям мобилност на гръбначния стълб.
- VBT е по-минимално инвазивна техника и е свързана с по-къс възстановителен период. Повечето пациенти успяват да се върнат към нормалната си активност за период от 3 до 4 седмици след операцията.
- При липса на усложнения свързани с връвта (скъсване) няма необходимост от изваждане на имплантите на по-късен етап.
- За кого е подходяща Vertebral Body Tethering (VBT) техниката?
- VBT е лечение подходящо за деца с идиопатична сколиоза с кривини между 30° - 65°, които все още имат значителен костен растежен потенциал
MAGEC (MAGnetic Expansion Control) System ®
MAGEC е растежна система, използвана за пациенти, диагностицирани с ранна сколиоза – деца под 10-годишна възраст. В сравнение със задната вертебродеза, това е по-малко инвазивно, иновативно лечение, което намалява броя на операциите, които детето трябва да претърпи. След като операцията бъде извършена и MAGEC системата е на мястото си, гръбначня стълб трябва да заздравее за около четири до шест месеца. След този период, пациентът ще се върне в клиниката за първата си дистракция (удължаването), която се извършва амбулаторно (без хоспитализация). По време на дистракцията, лекарят ще използва магнит, за да локализира магнитите в родовете и ще ги отбележи на гърба. С помощта на устройство за външно дистанционно управление (ERC) лекарят ще разтегне/удължи родовете с неинвазивна настройка. След дистракцията се осъществява рентгенов контрол или ултразвук на гръбначния стълб, за да се потвърди успехът на процедурата.
Какво да очакват пациентите след MAGEC (MAGnetic Expansion Control) System ®
- Децата ще имат нужа от дистракции (удължаване) през определен период от време.
- Дистракциите няма да нарушат обичайната активност на пациента.
- Процедурата по удължаване, обикновено е безболезнена и кратка.
- Децата няма да имат нужда от множество хирургични интервенции за разтягане.
ApiFix
ApiFix използва едностранен подход, Системата се поставя от едната страна на гръбначния стълб, коригирайки кривината без сливане, което запазва мобилността на гръбначния стълб.
Какво да очакват пациентите след ApiFix?
- Гръбначният стълб остава подвижен.
- Възстановителният период е около 2 седмици.
- Връщането към някои видове спорт може да се случи след 4-6 седмици след операцията.
За кого е подходяща ApiFix?
Процедурата ApiFix има тесни индикации. Системата е подходяща при адолесцентна идиопатична сколиоза (AIS) при наличието на единични криви (Lenke 1, Lenke 5) между 30° - 65°.
VEPTR
VEPTR е извит метален, хирургически прикрепен към ребрата, гръбначния стълб или таза на пациента с помощта на куки в двата края на устройството. Целта на VEPTR е да изправи гръбначния стълб на детето, така че белите му дробове да могат да растат и да се разширяват, докато растат.
Какво да очакват пациентите след VEPTR?
- Децата ще имат нужа от дистракции (разтягане) през определен период от време.
- Разтягането се осъществява хирургично.
За кого е подходящ VEPTR
Пациенти със синдром на торакална недостатъчност
Синдромът на торакална недостатъчност е деформация на гръдната стена, която пречи на белодробната функция и развитие. Децата със синдром на торакална недостатъчност се раждат със заболяването, което има тенденция да се влошава, докато растат. В повечето случаи се раждат и с вродена сколиоза.
Хирургът преценява най-подходящата техника и най-подходящите импланти за вас!
Екипът на Клиниката по Ортопедия и травматология на АСК УМБАЛ Токуда, ръководен от проф. д-р Яблански започва работа с хирургично лечение на деца със сколиоза през 2007 г. В началото специалистите ни се обучават на територията на лечебното заведение от едни от най-изявените, водещи, световни специалисти за хирургично лечение на деца със сколиоза. Около три години по-късно екипът е подготвен и стартира самостоятелно оперативно лечение на деца с деформации на гръбнака.
АСК УМБАЛ Токуда разполага с най-съвременната и адекватна форма, отговаряща на най-високите международни критерии за хирургично лечение на деца със сколиоза, както и всички видове импланти от най-ново поколение. До момента в Клиниката по Ортопедия и травматология са извършени над 300 операции на деца с деформации на гръбначния стълб.
Екипът на проф. Яблански лекува както стандартни случаи на сколиоза (40-60 градуса), така и екстремно тежки случаи (от 60 до над 140 градуса).
Нашият анестезиологичен екип осъществява и т. нар. електрофизиологичен интраоперативен мониторинг, който значително намалява риска от неврологична увреда.
Екипът на Клиника по Ортопедия и травматология в АСК УМБАЛ Токуда напомня, че ранната диагностика на сколиоза, е от изключително значение. Установени навреме, деформациите биха могли да се повлияят от консервативно лечение без необходимост от хирургична намеса.
"Победителите в борбата със сколиозата" - Калина Тинкова
"Победителите в борбата със сколиозата" - Златина Василева
"Победителите в борбата със сколиозата" - Родислава Константинова
"Победителите в борбата със сколиозата" - Силвия Желязкова
"Победителите в борбата със сколиозата" - Никол Арнаутска
MAGEC
"Победителите в борбата със сколиозата" - Лорета Цветанова