Плазмотерапия PRP
Каква предствлява ПРП терапията
Плазмотерапия е революционен, алтернативен метод в медицината, който се прилага от 2009 г. Методът се базира на наблюденията за ролята на тромбоцитите в процеса на възстановяване на увредени части от тялото, като от съществено значение са естествените растежни фактори при отделяне на тромбоцитите в увредената част. Инжектирането на повишена концентрация на тромбоцити в увредената част на става, сухожилие, кост или кожа стимулира инициране на естествен оздравителен процес, което представлява и самия метод.
Накратко методът предствалява вземане на кръв от пациента, след което тя се обработва по специален начин, със специален апарат, с цел отстраняване на еритроцитите. Получената суспензия, която е силно обогатена основно на тромбоцити и плазма, с минимално съдържание на левкоцити, се инжектира в увредената таргетна зона. Така се отключват естествени процеси на възстановяване в зоната на увредата.
Това дава възможност да се провежда:
1.Чиста ПРП терапия
При активирана ПРП терапия се използва активатор на плазмата, обикновено това е калциев глюконат /метод на Неаполитано/, където субстратът постъпва активиран в таргетната зона.
При неактивирана ПРП се използва свойството плазмата сама да се активира под въздействието на колаген в тъканите /метод на Гоби/, където субстратът постъпва в неактивна форма в таргетната зона.
2. Комбинирана ПРП терапия
Комбинацията с хиалуронова киселина има синергично действие по отношение на ефектите.
3. Възможно е подготвянето на така нар. „фибриново лепило“, което представлява активирана плазма, използваща се във вид даващ възможност за устойчивост на нанасянето в таргетните зони.
Кога е приложима ПРП терапията.
Основните насоки на метода са:
1. Остеоартрит и дегенеративно ставни заболявания - гонартроза, коксартроза и др, засегнати стави, дископатия, радикулит, ошипяване - прилага се метод на Неаполитано и метод на Гоби.
2. Хронични тендинози, околоставни заболявания, сухожилно дегенеративни процеси - периартрити, епикондилити, ахилесов пери-и тендинит, плантарен фасцит, шип в петата, тендинити на капачего, на пес ансеринус, както и при различните форми на бурсити.
3. Болки, свързани с последици при различни спортни травми, като скъсване на предна кръстна връзка, менискални увреди и лезии, увреди на ротаторен маншон, след тежки навяхвания свързани с връзкони увреди.
4. При псевдоартрози за стимулиране на костното срастване и съкращаване на сроковете на оздравяване, като допълнение към основното лечение.
5. Асептични некрози, като допълнение към основната терапия при реваскуларизиране на некротичния костен участък.
6. При различните форми на костна пластика, извършванни по различни причини, като увеличава възможността за прихващане на присадката и съкращаване на възстановителните срокове.
Процедури
Препоръчват се 1-3 процедури през седмица или в рамките на 1 месец, като има различни схеми за конкретни терапии.
Безопасност на метода
Методът е напълно безопасен, с минимален риск от инфекция, което по оценки е някъде около 1-10000. Няма установени странични ефекти.
Противопоказания
Абсолютни противопоказания - фебрилно състояние, кръвни заболявания, неоплазми от всякакъв характер.
Не бива по време на терапията да се използват лекарства, облекчаващи болката - аналгетици, НСПВС. Терапията се осъществява без използването на местна анестезия поради установена токсичност на местните анестетици върху съставките на плазмата.
Ефективност
Въз основа на предоставени изследвания ефикасността на метода най-общо достига около 80%.