Пулмологът д-р А. Дурмушева: Около 100 000 българи страдат от хроничната обструктивна белодробна болест. Все повече деца посягат към цигарите
Темата на тазгодишния Световен ден за борба с ХОББ е „Опознай функцията на белия си дроб“. Тя има за цел да подчертае значението на измерването на белодробната функция, известно още като спирометрия. Въпреки че спирометрията е неразделен инструмент от диагностицирането на ХОББ, тя може да се използва за измерване на белодробното здраве през целия ни живот. Вече знаем, че освен тютюневия дим има и много други фактори, които допринасят за ХОББ, а белодробната функция е показател не само за здравето на белите дробове, но и за цялостното ни здраве.
Повече за хроничната обструктивна белодробна болест в разговор с д-р Айшегюл Дурмушева – пулмолог в Клиника по пневмология.
Д-р Дурмушева, в световен мащаб ХОББ заема 4-6 място между причините за смъртност. Нека припомним какво представлява хроничната обструктивна белодробна болест?
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е хетерогенно белодробно заболяване, характеризиращо се с респираторни симптоми като: диспнея, кашлица, експекторация и/или екзацербации, дължащи се на аномалии на дихателните пътища като бронхиолит и бронхит, и/или алвеолите (емфизем), причиняващо персистираща, често прогресираща обструкция на въздушния поток.
Съществува ли актуална статистика за заболеваемостта у нас?
Трудно е да се определи точен брой на тези пациенти. Счита се, че е около 10% от възрастното население над 40 години или около 100 000 българи страдат от ХОББ, като броят им през последните години непрекъснато се увеличава. За съжаление, сме на първо място в ЕС по тютюнопушене. Все повече деца на възраст между 13-15 години посягат към цигарите, а при над 15 годишните - 30% от момичетата и 21% от момчетата пушат. Увеличаването на процента млади пушачи през последните години свързваме с употребата на т.нар. ,,бездимни цигари“ (вейппове, електронни наргилета).
Какви са най-честите оплаквания при наличие на ХОББ?
Пациентите най-често се оплакват от диспнея, хрипове, стягане в гърдите, умора, кашлица с/без отделяне на храчки. По-голямата част от тях съобщават за т.нар. ,, пушаческа кашлица“, която е предимно сутрешна, но с напредването на болестта може да бъде и целодневна. По време на екзацербация кашлицата може да бъде и съпроводена с гнойна експекторация. Диспнеята първоначално се появява при тежко физическо натоварване като изкачване на стълби или спорт, но прагът на физическо усилие, който я провокира, се понижава с времето.
Заболявания като астма и хроничен бронхит могат ли да провокират с течение на времето ХОББ?
Да, те могат да предшестват ХОББ. С течение на годините бронхиалната астма може да премине в Астма/ХОББ overlap syndrome както го наричаме, особено при астматици пушачи.
Как се поставя диагнозата ХОББ?
Златният стандарт за поставянето на диагнозата ХОББ е функционалното изследване на дишането, т.нар. спирометрия. Първоначално изследването се провежда с бронходилататорен тест, за да се изключи бронхиална астма. Изпълнено от опитен медицински специалист е бързо, лесно информативно изследване, което е неделима част от диагностичния процес.
ХОББ лечимо заболяване ли е?
Целта на лечението на ХОББ е да намалим симтомите, да подобрим качеството на живот на пациентите, да предотвратим прогресията на болестта, превенция и лечение на екзацербациите, намаляване на смърността. За постигането на посочените цели можем да започнем на първо място с елиминиране на рисковите фактори - тютюнопушене, работа във вредна среда, медикаментозна терапия, дихателна рехабилитация, кислородолечение в по-напреднали стадии на болестта.
Има ли генетична предразположеност при ХОББ или е резултат от фактори на външната среда?
Генетична предразположеност има при определена група пациенти, които страдат от алфа1-антитрипсинов дефицит. За по-голямата част от пациентите с ХОББ това са фактори на външната среда, като освен тютюнопушенето, значение имат и прах, химически изпарения, инхалиране на продукти от горене на биомаса и много други. Осъзнаването, че факторите на околната среда, различни от тютюнопушенето, могат да допринесат за ХОББ, че тя може да засегне и млади хора и че има предшестващи състояния / пре - ХОББ, PRISm/, отваря възможности за нейната превенция, ранна диагностика, бърза и подходяща терапевтична намеса.
Пациентите с ХОББ предразположени ли са към други заболявания и какви?
Да, за съжаление пациентите с ХОББ са предразположени към редици други заболявания. С напредването на заболяването може да се развие дихателна недостатъчност, поява на симптоми на хронично белодробно сърце, а в последствие и десностранна сърдечна недостатъчност. Терминалните стадии на болестта могат да доведат до загуба на телесно тегло (кахексия) и мускулна маса, до депресивни и тревожни състояния, които са лош прогностичен белег. И не на последно място - рискът от развитие на рак на белия дроб.
Нека кажем в какво се изразява превенцията на ХОББ?
На първо място, разбира се, отказ от тютюнопушенето. Спирането на цигарите е единствената интервенция, която подобрява прогнозата на пациентите дори с лека степен на ХОББ, забавяйки спада на белодробната функция. Елиминиране или ограничаване максимално на останалите рискови фактори като работа във вредна среда, биогазове и замърсен атмосферен въздух.