Д-р Гаврил Наков: Повечето жени изпитват страх от прегледите за рак на гърдата
В последните години Световният месец за борба с рака на гърдата е все по-популярен, информативен и наситен със стотици активности, призоваващи жените да отидат на профилактичен преглед. Въпреки това все още съществуват митове за диагностичните методи, както и страх от самия преглед или от това какво може да се установи по време на него.
„Ако жената няма никакви симптоми, ходенето на профилактичен преглед може да започне от 30-годишна възраст. В следващите 10 години е препоръчително провеждането на ехографско изследване, а след 40-годишна възраст и мамографско на всеки 2 г. Скрининговите изследвания за рак на гърдата се отнасят към жени, които нямат симптоми на заболяването, с цел да бъдат намерени някакви белези на злокачествено образувание и това да се случи навреме, в ранен етап. Най-малките тумори на гърдата нямат симптоматика и точно това е смисълът на тези изследвания – да се хване точно тогава, за да може пациентките да имат по-добро качество на живот и лечението да протече по-лесно. Симптомите, че нещо не е наред биха могли да бъдат бучки в гърдата, промяна във формата или цвета на кожата, както и напипване на уплътнения в областта на подмишницата“, обясни пред EuroNews д-р Гаврил Наков, специалист по обрана диагностика на гърдите в АСК УМБАЛ Токуда.
Все по-чести стават и случаите, в които жени под 40-годишна възраст се сблъскват със заболяването. Именно поради тази причина провеждането на профилактични изследвания е изключително важно.
Ако в семейството на една жена има случай на рак на гърдата, то тогава е строго препоръчително жената да провежда изследвания всяка година, особено ако родственика е от първа линия.
„В повечето случаи, при по-младите пациентки с рак на гърдата, заболяването се открива в по-напреднал стадий, което се дължи на факта, че в ранните етапи симптомите не са отчетливи и лесно забележими, а и болестта протича много по-агресивно.“, допълни д-р Наков.
Към момента всички съвременни терапевтични методи за заболяването са налични и в България. Важно е обаче да се следват световните и европейски стандарти за диагностика и лечение. Това е и причината за създаването на Експертен център за рак на гърдата в АСК УМБАЛ Токуда, който съдържа в себе си специалисти от всички ангажирани със заболяването специалисти.
„При съмнение за злокачествено образувание в гърдата е необходимо да се вземе кор биопсия или по-популярна в обществото като дебелоиглена биопсия. При установяване на злокачествен процес се провеждат допълнителни изследвания на хистологичния материал, с които се определя съответният тип рак. Това е изключително важно и има много значимо отношение към последващия път на лечение на съответната пациентка. В повечето случаи се извършва операция на гърдата, но е важно мултидисциплинарният екип да вземе решение дали терапевтичният подход е да се стартира с хирургична интервенция или първо да бъде проведено медикаментозно лечение. В последствие се определят и всички останали стъпки от терапията, както и процеса на проследяване, ако пациентката е в ремисия.“, каза още д-р Наков.
Всяка жена, която има съмнения за заболяването, както и дамите, при които то е установено, може да се свърже с координатора на Експертния център за рак на гърдата в АСК УМАБЛ Токуда на тел. 0882933275. В звеното работят образни диагностици на гърди, патолози, медицински онколози, хирурзи, лъчетерапевти, специалисти по нуклеарна медицина, фармацевти, психолози, физиотерапевти, пластични хирурзи, клинични генетици, диетолози, ин витро специалисти и социален работник. Всички те работят заедно, спазвайки доказаните световни и европейски стандарти.
Процентът на жените, които водят нормален живот след навременно лечение за рак на гърдата е изключително висок. Именно това е целта на провеждането на профилактични ехографии и скринингови мамографии.
„Имаме много пациентки, които са преминали през целия път на лечение и днес имат напълно нормален начин на живот, облекчени и отдъхнали си, че всичко е преминало успешно.“