Днес отбелязваме Световния ден на диабета – заболяване, което е причина за около 6% от общата смъртност в света. Диабетът често се диагностицира едва след настъпване на усложнения. Сред най-сериозните от тях са артериалните заболявания на долните крайници, които водят до критична исхемия на крайниците (КИК) и диабетно стъпало (ДС). Тези състояния са сред водещите прояви на генерализираната атеросклероза, като всяка година около един милион души по света претърпяват ампутация на долен крайник.

Диабетното стъпало е едно от най-сериозните усложнения при пациенти с диабет, причиняващо промени в периферните нерви и кръвоносните съдове на долните крайници. Според доц. Стефан Стефанов, завеждащ Клиниката по съдова хирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост, диабетното стъпало възниква на по-късен етап, когато пациентите развиват диабетна невропатия – състояние, което нарушава усещането за болка в краката. Липсата на усещане води до това, че дори сериозни наранявания и рани, често остават незабелязани, а това увеличава риска от инфекции, които могат да доведат до гангрена и ампутация на крайника.

Рискове и превенция на усложненията
Диабетиците са силно предразположени към съдови проблеми, които протичат с различна скорост при всеки пациент. Редовните прегледи при съдов хирург са от съществено значение, тъй като ранното откриване на диабетно стъпало и диабетна невропатия значително улеснява лечението.

Иновативно лечение с хибриден метод
С напредъка на медицината, днес успешно се прилага т.нар. хибриден

метод за лечение на диабетно стъпало. Този метод комбинира класически хирургически интервенции и нови ендоваскуларни техники, позволявайки на пациентите по-ефективно и по-щадящо възстановяване.

Комплекс от грижи за диабетно стъпало
Доц. Стефанов препоръчва следните грижи за пациенти с диабетно стъпало:

  1. Хигиена на ходилата – Ежедневното почистване на краката е важно за предпазване от инфекции, които могат да доведат до гангрена и дори ампутация.
  2. Грижа за ноктите – Ноктите трябва да се поддържат с хартиена пила, а не с ножица или клещи, за да се избегнат порязвания.
  3. Подходящи обувки и предпазване от наранявания – Диабетиците трябва да носят меки и удобни обувки, да не ходят боси и да избягват тесни обувки през зимата.

Целта на лечението на критичната исхемия на крайника е премахване на болката, лечение на раните, терапия на инфекцията и, най-важното, съхраняване на крайника. Пациентите с диабет със съдови усложнения се нуждаят от мултидисциплинарна грижа, която включва медикаментозно лечение, хирургични интервенции и ендоваскуларна терапия.

В Аджибадем Сити Клиник Младост функционира център за лечение на съдови усложнения при диабетно болни. Регулярните грижи и своевременното лечение са от ключово значение за здравето на пациентите с диабет. За повече информация и консултация със съдов хирург, свържете се с болница Младост на *5544.