Гастроентерология и хепатология

Заболявания на тънките и дебелите черва

1. Дразнимо дебело черво – това е смущение на функцията на дебелото черво без органични изменения в него. Това е състояние, при което сегментната перисталтиката на дебелото черво е променена, което от своя страна води и до появата на така характерните симптоми – редуваща се диария и констипация (запек), коремни болки, подуване на корема и куркане на червата. Причина за дразнимостта на дебелото черво могат да бъдат минали гастроинтестинални инфекции, някои лекарства и храни, също така и емоционален стрес. Като цяло заболяването се среща по-често при жени отколкото при мъже. Заболяването, макар че не влошава прогнозата за продължителност на живота, е социално значимо, защото засяга голям процент от населението и нарушава качеството на живота.

2. Възпалителни болести на червата – основните форми на това заболяване са болестта на Крон и улцерозеният (или язвеният) колит. Главната разлика на двете заболявания е частта от стомашно-чревния тракт, която засягат. При болестта на Крон се засяга целият стомашно-чревен тракт, докато при улцерозния колит се засяга само дебелото черво. Макар и доста различни двете заболявания имат сравнително сходен комплекс от симптоми – коремна болка около пъпа, болки при дефекация, диария, висока температура, обща отпадналост, кръв в изпражненията, загуба на тегло, болки в ставите и обриви по кожата.

3. Полипоза и рак на дебелото черво – около 80% от случаите на рак на дебелото черво се развива на базата на аденоматозна полипоза, което прави профилактиката на този рак възможна и важна, тъй като поставянето на ранна и адекватна диагноза подобрява многократно прогнозата на заболяването. Годишно над половин милион души умират от колоректален карцином, което го прави едно от най-смъртоносните туморни заболявания (в България то е второ по честота при мъжете и трето при жените), като се засягат предимно жителите на така наречените развити страни (Европа, Северна Америка и Австралия).  Обикновено при колоректален карцином се наблюдават загуба на килограми, кървене от ректума, анемия, чувство за отпадналост.

4. Хемороиди – това са варикозни (или разширени) вени в аналната област, като могат да бъдат разположени извън или вътре в аналното отвърстие. Рискови фактори за развитието на хемороиди са всички състояния, повишаващи интра-абдоминалното налягане (бременност, запек, асцит). Други предполагаеми причини са продължителен престой в седнало положение, затлъстяване, липса на физическа активност и др. Вътрешните хемороиди са като цяло безболезнени, като единствен симптом може да бъде ярката кръв, покриваща изпражненията. При тромбозиране външните хемороиди се проявяват с болка и отток в аналната област.