Дихателен тест хеликобактер пилори
Хеликобактер пилори представлява грам отрицателна бактерия със спираловидна форма "S", откъдето произлиза и името й helical (спираловиден). Предава се по фекално-орален път, от човек на човек, от майка на дете, от дете на дете, между съпрузи. Първичната локализация е в кухината (антрум) на стомаха, където преживява в различна киселинност. Би могла да оцелее еднакво добре в хладка и студена вода и може да издържи на температура от 37 градуса до 3-5 дни.
Особенното при Хеликобактер пилори е, че произвежда различни ензими, които увеличават секрецията на солна киселина, увреждат мукуса и подлежащите клетки в стомаха, което води до прогресиране на възпалението.
Как се поставя диагнозата?
Има две категории диагностични методи: инванзивни и неинванзивни като всеки метод има предимства и недостатъци:
- Инвазивни: чрез ендоскопия на горната част на храносмилателния тракт се вземат малки частици от лигавицата на стомаха (биопсия). Чрез специфично оцветяване материала се разглежда от патолози.
Другият метод е бърз уреазен тест. При него ендоскопският биoпсичен материал се поставя в разтвор или гел, съдържащ урея и phenolred, който е индикатор за pH. Уреята се хидролизира с освобождаване на амоняк под въздействието на уреаза от Hp, който придава розов цвят на разтвора. Обикновено тестът се позитивира след минути. Може да е фалшиво (-) отрицателен при ниска плътност в антрума или фалшиво (+) положителен при замърсена устна кухина.
- От неинвазивните методи са дихателния тест с урея и откриването на H. pylori във фекалиите.
Дихателният тест е Златен стандарт за поставяне на диагноза и проследяване след лечение. Пациентът поглъща разтвор, съдържащ С-маркирана урея, а издишваният въздух се изследва за маркиран с изотопа CO2, освободен, вследствие интрагастралната Hp-уреаза. Чувствителността и специфичността на теста е 90-100%. Това е един от най-добрите методи за поставяне на диагнозата. Съществува и нов дихателен тест, който при нас се провежда рутинно в амбулаторни условия. Той може да се използва при деца и бременни, тъй като не съдържа изотоп.
Фекаления тест също е неинвазивен и има висока чувствителност и специфичност, както за диагностични цели, така и за потвърждаване отстраняването на инфекцията след лечение - както за възрастните, така и за децата.
Изисквания за извършена подготовка преди дихателен тест HELIC Ammonia Breath Test:
- Изследването се извършва на празен стомах – необходимо е да се изключи приема на всякакъв вид храна и течности, включително вода преди теста. Последното хранене не бива да бъде по-малко от 12 часа преди теста. Последното хранене трябва да бъде „леко“: трябва да се избягват месо, риба и гъби.
- Тестът може да бъде извършен:
4 седмици след проведена антибиотична терапия;
2 седмици след последната доза на антисекретори, противовъзпалителни средства, инхиботири на протонната помпа / Н2 – блокери, алгинати, бисмут – съдържащи лекарственаисредства, аналгетици.
- Неободимо е да избягвате алкохолна консумация 3 дни преди теста;
- Необходимо е да избягвате приема на зеленчуци (варива) 3 дни преди теста;
- Необходимо е да се избягва дъвчене на дъвка преди теста;
- Необходимо е да не се пуши 3 часа преди теста. Необходимо е да се измият зъбите и добре да се изплакне устната кухина както преди теста, така и след пушене.
В деня на изследването:
- Изплакнете устната кухина с вода внимателно преди теста.
- Лекарят ще Ви даде индикаторна тръбичка която ще бъде поставена в устаната кухина. Задръжте тръбичката със зъби; дишайте равномерно, устната кухина трябва да бъде леко отворена. Ако имате прекомерно количество слюнка, можете да отстраните наконечника, преглътнете и отново да поставите накрайника.
- След 6 минути лекарят ще Ви помоли да извадите тръбичката, след което ще Ви бъде даден разтвор, който да изпиете.
- Поставете наконечника отново в устната кухина за следващи 6 минути.
- След 6 минути отстранете тръбичката и я предайте на лекаря за окончателно отчитане на резултата.