Деменцията е социално-значимо заболяване, което постепенно отнема автономността на пациентите като засяга техните когнитивни способности, както способността им да се ориентират, да планират и да се самообслужват.
С увеличаването на продължителността на човешкия живот нараства и честотата на пациентите с деменция. Най-основни причини за това заболяване са дегенеративните процеси и нарушенията в оросяването на мозъка. Рискови фактори са лошият контрол на сърдечно-съдовите заболявания, захарния диабет, нездравословното хранене, повишените нива на стрес, социалната изолация, генетични фактори, травми и инфекции.
Основните признаци на болестта често биват неглижирани от близките като се смятат за естествени процеси на старостта. Деменцията е прогресивно, инвалидизиращо заболяване, което може да бъде повлияно, ако бъде диагностицирано на време.
Медицината има голям прогрес в последните години в лечението на когнитивните разстройства. Ключови за успеха на терапията са ранната диагностика, своевременният контрол върху  рисковите фактори и прилагане на нервно-протективна терапия. 
При съмнение за паметови нарушения при вас или вашите близки, не се колебайте да се свържете с психиатър. В рамките на консултацията се извършват нервно-психологически тестове за степенна на когнитивните нарушения и се изготвя индивидуална стратегия.

Свързани отделения