
Проф. Делийска: Често сериозните бъбречни болести не дават никакви симптоми

Световният ден за борба с бъбречните заболявания се отбелязва ежегодно през втория четвъртък на март, като тази година това е 13 март. Инициативата цели да повиши осведомеността относно значението на бъбречното здраве и превенцията на бъбречните заболявания. По повод този ден разговарям с проф. д-р Боряна Делийска, дм, специалист нефролог в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Младост с над 35 години медицински опит, доскоро национален консултант по нефрология.
Проф. Делийска, защо бъбреците са критично важни за цялостното здраве на организма?
Бъбреците са малки органи, но с огромно значение за живота на човека. Те поддържат хомеостазата (баланса) на течностите, на натрий и на другите електролити в организма; коригират алкално-киселото равновесие в организма; те са "прахосмукачката ни" като неутрализират или изхвърлят чрез урината разпадните продукти и токсини, отделящи се при метаболизма в тялото; участват в регулацията на артериалното налягане, в производството на еритроцити... И това са само част от функциите на тези органи.
Как се проследява бъбречното здраве, когато говорим за профилактика?
Най-важните показатели за изследване на бъбреците са серумният креатинин, който е показател за бъбречната функция, но аз редовно препоръчвам да се изследва и нивото на пикочната киселина в кръвта. Задължително за преценка на състоянието на бъбреците трябва да се изследва и урина. Тя е "огледало" дали нещо се случва в бъбрека.
Кои са първите симптоматични изяви на бъбречни заболявания, които хората често пренебрегват?
За съжаление, често сериозните бъбречни болести не дават никакви симптоми. Дори при намаляване на бъбречната функция под 50 % пациентът не знае за това, не се оплаква и съответно не търси лекарска помощ. Може да се появят някои признаци на бъбречна патология едва когато бъбречната функция спадне под 30%. Много често пациентите казват: "Ама как имам такова напреднало бъбречно заболяване, след като никога не съм имал болки в бъбреците?" Прогресията на хроничното бъбречно заболяване не се усеща от болния, докато увреждането не стане значително.
След като стана ясно, че в началните етапи на увреда бъбречните заболявания се развиват безсимптомно, това не поставя ли акцент върху лабораторните изследвания?
Да, абсолютно вярно. Затова профилактичните лабораторни изследвания задължително трябва да включват поне серумен креатинин, пикочна киселина и изследване на урина. Тук трябва да се обърне внимание и на нещо друго: има и други сериозни заболявания, чиито началните стадий също нямат клинични оплаквания. Те обикновено се установяват случайно. Такива са захарният диабет 2 тип (ЗДТ2), повишената пикочна киселина в кръвта, артериалната хипертония (АХ). Проблемът е, че тези състояния и заболявания увреждат и бъбрека, което също се случва без изява на симптоми и така се влиза в порочен кръг - пациентът не знае, че има високо кръвно налягане, тъй като няма оплаквания, следователно не го лекува, но хипертонията му атакува и уврежда бъбрека. Не напразно по световни статистики основните причини за започване на диализно лечение са захарният диабет и сърдечносъдовите заболявания. Затова винаги препоръчваме при болни с такава патология да се изследват и бъбреците.
Цялото интервю четете тук.
Свързани лекари
Свързани отделения
