Проф. д-р Асен Дудов: Ракът на простата е лечим, когато се открие навреме
Ракът на простатата е едно от най-често срещаните онкологични заболявания при мъжете и представлява значим здравен проблем в световен мащаб. Въпреки че често се развива бавно и в ранните си стадии протича без симптоми, навременното му откриване е от решаващо значение за успешното лечение. През месец ноември - месецът, посветен на мъжкото здраве, проф. д-р Асен Дудов, началник на Клиниката по медицинска онкология, говори по темата в предаването "Панорама" по БНТ 1.
Той споделя за важността на скрининга и профилактиката на рака на простата.
"За съжаление пациентите идват при нас на по-късен етап от заболяването. Разполагаме с всички приложими в света методи за лечение - роботизирана хирургия, локално лъчелечение, наречено брахитерапия, ендокринната терапия от първа и втора линия, прицелни терапии, имунна терапия, но най-добрия вариант е заболяването да се открие навреме" каза проф. д-р Дудов.
Посланието на проф. д-р Дудов към хората е да не постъпват ирационално към зравето си и да отделят време за профилактичен преглед.
Гледайте цялото интервю с него от 38:50 мин. тук.
Можете да планирате преглед при проф. д-р Дудов на тел. *5544 с опция Младост.