Д-р Николай Недев, началник Отделение по лъчелечение и радиохирургия в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ "Младост" гостува в БНР Програма "Христо Ботев", за да разкаже повече подробности за новостартиралата Програма за ранно диагностициране на рак на белия дроб и новите подходи при лъчелечение.

Целта на профилактична програма е ранно диагностициране и по-ранно започване на лечение, което от своя страна да доведе до удължаване на преживяемостта и качеството на живот сред рисковите групи. Единственият подходящ метод за ранно диагностициране на рака на белия дроб е компютърната томография, към която трябва да има разработен специализиран нискодозов клиничен протокол.

Нискодозовата компютърна томография е подходяща за пациенти, които имат повече от 40 пакет/години история на пушене. Ако се изпушва един пакет на ден цигари в рамките на една година, ви дава една пакет/година. Ако пушите два пакета на ден, тогава за една година успявате да съберете две пакет/години. Или ако са пушили по две кутии, тогава са необходими 15 години, за да се развие рак на белия дроб.

Според специалиста по радиационна онкология ракът на простата става все по-голям проблем. Заболяването е широкоспектърно и е необходимо да се диференцират пациентите, в които този рак ще бъде истински агресивен и потенциално може да вземе живота на пациента. В България не се оценява достатъчно истински рискът от рак на простатата.

"По един начин той изглежда при 60-годишен мъж, който все още е активен във всяко едно отношение. И по съвършено друг начин изглежда в един 81-годишен мъж. Подхода и лечението са съвсем различни.“, допълва д-р Недев. 

Що се отнася до новите подходи при лъчелечение д-р Недев сподели: "Модерната терапия включва два или три начина на лечение за един и същи вид рак. Малко са терапиите, които могат да го излекуват сами по себе, освен ако не е много ранен стадий. При сравнително ранно откриване имаме различни опции, като лъчетерапията е само една от тях. През последните години образното водене на лъчетерапията, повишаването на дозата, с цел да получим по-добри крайни резултати по отношение на контролиране на тумора, нещата доста напреднаха."

"В България има няколко отделения, които могат за предоставят истински модерна лъчетерапия като перкутанно лечение. Също така имаме няколко отделения, които правят т.нар. “брахитерапия”, която е подходяща за ограничен кръг пациенти- при тези с ранен рак на простата. Това е много ефективен начин при правилно подбрани пациенти."

Повече за рака на простатата и лъчелечението чуйте в звуковия файл .