„Забраната на вейпове в България е стъпка в правилната посока, но се опасявам, че законът ще се заобикаля по всякакъв начин. Това е жалко, защото става въпрос за съществен риск за здравето на хората и най-вече на подрастващото поколение“. Това заяви началникът на Клиника по кардиология и ангиология на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център и член-кореспондент на БАН проф. д-р Иво Петров в предаването "Опорни хора" по Bulgaria ON AIR.

"Има плачевна статистика, която показва, че още от ранните класове в училище, децата или пушат цигари, или  вейпове и електронни цигари. Всичко това е пагубно и обществото е призвано в този случай да спазва закона", посочва медицинският директор на университетската болница. По думите му законодателството в България е едно от най-строгите в Европейския съюз по въпроса, но трябва да се спазва и да се наложи неговото спазване.

За вредите от енергийните напитки кардиологът коментира, че акцентът е в комбинацията и дозата, като посочва, че и в медицината всичко е въпрос на доза: „Всички знаем, че част от наркотиците са лечебни средства и се използват в модерната медицина, но когато те са в неконтролирана доза, могат да бъдат смъртоносни“, коментира проф. Петров.

По отношение на здравната реформа е категоричен, че е крайно време да се направят промени, както от гледна точка на финансирането, така и по отношение на контрола на изразходваните средства: „Най-логично е да имаме обществен фонд, плюс допълнително здравно осигуряване от множество допълнителни фондове, които да направят комбинация между държавния и индивидуалния ангажимент. В момента разчитаме на „бюджетното предприятие“ НЗОК, поради което няма обществен контрол върху изразходваните средства и съответно те не се харчат рационално. В много държави има комбинация от държавен ангажимент, приблизително 70% - 75%, и допълнително здравно осигуряване, което е така организирано, че за да се извърши една планова процедура, е необходимо и двата фонда - държавният и частният, да кажат „да“. Тоест да има валидиране и взаимен контрол“, коментира кардиологът.  По думите му по този начин ще се спестят не малко средства за тези процедури.

В отговор на въпроса защо за едно и също изделие на една и съща фирма сумата, която трябва да се заплати, е различна в отделните болници, проф. Петров коментира, че трябва да се извършва контрол и когато се установяват нарушения, е необходимо съответното въздействие. Като пример посочи, че ако в една болница се отчитат само спешни случаи, което е странно, трябва тази практика да бъде проверена и е необходимо да има обучени екипи, които да преценяват дали всички тези случаи са спешни.