Д-р Тихомир Христов за в. Лечител: Сърдечната хирургия става все по-щадяща и по-безопасна
„Ние като лекари прекарваме по-голяма част от времето си в работа с пациентите. В повечето случаи личните ни ангажименти остават на заден план. Хирургията преминава тази граница още повече“.
„Минимално инвазивната и роботизираната хирургия стават неизменна част от прилаганите оперативни техники в ежедневната ни практика“.
„В Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център и в някои други центрове в България кардихирургията не отстъпва по нищо на другите страни от Европейския съюз. Тук успешно са въведени в ежедневната ни практика видеоасистираната и миниинвазивната хирургия“.
Какво още споделя д-р Христов от Отделение по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център пред в. Лечител вижте в следващите редове:
Д-р Христов, кое е най-вълнуващото в работата на сърдечния хирург?
- За мое щастие аз съм от хората, които са благословени да се занимават с това, което обичат. Работата на лекаря не може да бъде разглеждана само като професия. За мен тя е нещо повече. Тя е призвание и моя сбъдната мечта. Ние като лекари прекарваме по-голяма част от времето си в работа с пациентите. В повечето случаи личните ни ангажименти остават на заден план. Хирургията преминава тази граница още повече. Всеки един аспект в работата - от операционната до проследяването на болните в следоперативния период, е важен и вълнуващ за мен. Може би, най- вълнуващо си остава радостта в очите на пациента и неговите близки при изписването му.
Как се промени профилът на кардиохирургията като медицинска специалност? По-щадящи ли станаха сърдечните операции?
- Кардиохирургията, както и другите медицински специалности, търпи бурно развитие през последните десетилетия. Технологичните подобрения в апаратурата, хирургичния инструментариум и желанието ни като хирурзи операциите да стават все по-щадящи и безопасни за нашите пациенти, е водещата причина за прогрес според мен. Индивидуалният подход към всеки гарантира качествено и безопасно лечение. Минимално инвазивната и роботизираната хирургия стават неизменна част от прилаганите оперативни техники в ежедневната ни практика. Ползите за пациента са много. По-малките разрези при парциалната стернотомия и едва забележимите няколко разреза при видеоасистираната хирургия скъсяват осезаемо възстановителния период, свързан със съхраняването целостта на гръдната кост. Това позволява оперираните да имат по-леко протичащ следоперативен период. На пациента не се налага да спи само по гръб, може да извършва обичайните си задължения. Може и спокойно да управлява личния си автомобил. Чисто от козметична гледна точка разрезите са едва забележими. Възстановяването е по-бързо, което позволява и по-бърза ресоциализация. Какво всъщност означава това за пациента - че той в кратък срок след операцията ще има възможност да се върне към нормалното си ежедневие, което от своя страна благоприятства психичното му здраве.
Та на въпроса: да, операциите в кардиохирургията стават по-щадящи и безопасни. Вярвам, че това е само началото в разработването на още много нови иновации, които ще можем да прилагаме.
Кои са най-съществените нововъведения в областта през последните години?
- За всеобща радост, както на пациента, така и на нас хирурзите, през последните години все по-застъпен в нашата ежедневна работа е минимално инвазивният подход. Мога смело да заявя, че в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център и в някои други центрове в България кардихирургията не отстъпва по нищо на другите страни от Европейския съюз. Ние се стараем да следим и въвеждаме всеки нов подход в нашата работа, така че да е в полза на пациентите. В лечебното заведение, в което работя, са успешно въведени в ежедневната практика видеоасистираната и миниинвазивната хирургия.
Приблизително колко хора в България годишно се нуждаят от кардиохирургична интервенция?
- Пациентите, които се нуждая от сърдечна операция в България, са приблизително около 5000 на година. В тази група попадат такива, които са диагностицирани с исхемична болест на сърцето, триклонова коронарна болест, сърдечна недостатъчност или при тях се наблюдават клапни пороци. Често хората се нуждаят от повече от една процедура на сърцето. Тогава операциите са комбинирани. Трябва да отбележим също, че пациентите, показани за спешна оперативна интервенция, като дисекация на възходящата аорта или белодробен тромбемболизъм например, също попадат в тази група.
В последните години здравната култура на българина се повишава. Предполагам, че има причинно следствена връзка с преживяната преди няколко години пандемия от Covid-19. Профилактиката е един от стълбовете в медицината. Благодарение на профилактичните прегледи, ние лекарите имаме възможността рано да диагностицираме голям брой от заболяванията, включително и от сърдечносъдов произход. Лечението на ранно диагностицираните заболявания винаги е по-ефективно и е в полза за пациента. Забелязвам все повече млади хора, които редовно посещават колегите кардиолози по повод профилактични прегледи. Това ме обнадеждава, че навременно ще бъдат диагностицирани сърдечните заболявания, което ще доведе до по-качествено и ефективно лечение.
Какъв съвет бихте дали на хората, на които е препоръчано лечение с операция на сърцето?
- Бих ги посъветвал на първо място да са позитивно настроени към лечението. Смятам, че голяма част от лечението на всяка една болест е вътрешното убеждение, че всичко ще е наред. На второ място бих посочил връзката пациент - лекар. Нека болните да не се притесняват и да задават всички въпроси, които ги интересуват. Лекарската тайна гарантира, че всичко, което бъде споделено в рамките на прегледа, ще остане само между Вас и Вашия лекуващ лекар.