Д-р Самуил Казаков пред podtepeto.com: Кардиохирургът, който спасява животи, сякаш играе на видео игра
Минимално инвазивната хирургия за поставяне на байпас на сърцето е модерна алтернатива на класическата операция, която се използва за справяне с коронарната артериална болест. Тя цели да намали оперативните травми, времето за възстановяване и риска от усложнения, като същевременно осигурява същата ефективност. Поради това предизвиква големи надежди, тъй като досега прилаганият класически подход включва разрязване на гръдната кост по средата й и последващ период от около 4 месеца, в които пациентите трябва да се съобразяват с редица физически ограничения, докато мястото зарасне напълно. При минимално инвазивния метод достъпът е през разрез от едва няколко сантиметра, като може да се осъществи между ребрата или в областта на ареола.
Едно столично лечебно заведение е лидер за страната в лечението на пълния спектър сърдечно-съдови заболявания. Затова по темата от сайта podtepeto.com поканиха д-р Самуил Казаков, кардиохирург от Отделение по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, с когото обсъждат най-модерните методи за справяне с последствията от образуването на атеросклеротични плаки в коронарните артерии.
Д-р Казаков, когато става дума за поставяне на байпаси и се търси най-добрият кардиохирург за целта, който да извърши процедурата максимално прецизно, но и щадящо, Вашето име е едно от често посочваните. Разкажете ни повече за минимално инвазивните байпас процедури?
За пръв път в болницата такъв тип операция беше осъществена преди четири години, при пациент с едноклонова коронарна болест, тоест започнахме с поставянето на един байпас. По същество тази операция се извършва с предно-латерална миниторакотомия в четвърто ляво междуребрие с големина на разреза 7-8 см и, както правилно отбелязахте, без „разрязване“ на гръдната кост. Този достъп след години практика и усъвършенстване ни позволява вече да реализираме пълна реваскуларизация на сърцето, а именно – поставянето на три и повече байпаса, като при това може да се извърши с изцяло артериални графтове. Болният получава същото качество на операцията, но със значително по-малка хирургична травма и съответно значително намален риск от някои хирургични усложнения, в сравнение с “класическия” достъп.
Кои са основните предимства?
Основното предимство на този достъп е, че запазва интегритета на гръдния кош. За разлика от стандартната операция със срединна стернотомия, тук няма „срязване“ на гръдната кост. Това значително намалява травмата и болковия синдром. Усложненията, свързани с гръдната, кост като инфекции или дехисценции, изчезват напълно, което е и основният „бич“ за тези болни при класическия достъп. Всичко това позволява в пъти по-бързото възстановяване и връщането към нормално качество на живот за няколко дни, вместо за месеци. Няма ги постоперативните ограничения на движенията, свързани със срединната стернотомия.
Кои пациенти са подходящи?
Всички пациенти, които страдат от изолирана коронарна болест, са подходящи за този вид операция, независимо дали са за един, два, три или повече байпаси. Броят на байпасите, които могат да се поставят с тази операция, не е лимитиран. Все още се въздържаме да оперираме пациенти с екстремно наднормено тегло, тъй като те представляват сериозно техническо предизвикателство за този тип интервенция. Уверен съм, че с добиването на достатъчно опит в бъдеще и те ще попаднат в графата „подходящи“.
Част от операциите извършвате посредством видео и ендоскопска техника, като гледате сърцето на 3D увеличен образ в реално време. Въпреки че може да изглежда отстрани така, сякаш играете на някаква игра, всъщност се изисква комбинация от отлична концентрация, умения, знания, опит, екип. Но за да придобиете тази лекота и увереност предполагам черпите опит и от утвърдени имена в областта извън България?
Много правилно описахте какво представляват ендоскопските операции. Разбира се, че черпим от огромния опит на експерти, утвърдени в Европа и света. Един от основните ни проктори за това е проф. Пицис от Гърция, който помогна значително за развитието на нашата ендоскопска програма. Миналата година пък ни гостува и д-р Маринакис от Белгия, който е лидер в минимално инвазивната байпас хирургия.
Разкажете ни повече за тази техника и при какви болни се прилага?
Ендоскопската техника представлява минимално инвазивна сърдечна хирургия, при която се използва ендоскоп – това е 3D камера, през която гледаме, за да извършим сърдечната операция. Това позволява да се работи през „оперативно поле“, наречено „порт“, с големина 3-4 см! Тоест, не се срязва гръдната кост и цялата операция се осъществява през този минимален разрез, през който влиза инструменетариума и малък порт от 1 см, през който влиза камерата.
Тази техника се прилага при най-разнообразна патология, а именно: заболявания на митралната, аортната или триксупидална клапи, хирургия на ритъмно-проводните нарушения на сърцето, екстирпация на тумори, затваряне на междупредсърни дефекти и много, много други. Изключително широк спектър от сърдечни заболявания могат да се оперират вече по ендоскопски път с минимална хирургична травма. Все повече пациенти идват и насочено питат за този метод, който е нов за Европа дори, какво остава за България. Независимо че среща неразбиране от страна на някои колеги, на практика това е част от бъдещето на нашата специалност и смея да твърдя, че болницата, в която работя, е лидер в този тип операции!
Болницата, в която работите, е единствената в България с акредитация по най-високия стандарт за качество в сектор здравеопазване – JCI, което е пряко обвързано с резултатите на медицинската услуга, която предоставяте всеки ден. Когато говорим за кардиохирургия масово лечебните заведения не предоставят официални данни за резултатите си… Но вие сте изключение. Какво показват цифрите относно мини инвазивните процедури за поставяне на байпаси в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център?
Да, права сте! За съжаление, няма единен регистър на сърдечните операции, в който може да се видят оперативните резултати на всяко кардиохирургично отделение, дори на всеки индивидуален хирург. А това би трябвало да е задължително. Нормално е болният да търси специалист на база на неговата успеваемост, а такъв регистър би показал точно това.
В частност, в Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център са извършени над 400 минимално инвазивни аортни клапни протезирания и над 200 ендоскопски сърдечни операции от различен тип, като в България – единствено в нашата болница са осъществени около 15 минимално инвазивни байпаса на две и повече артерии.
Когато сте постигнали такива завидни резултати, човек с право може да се зачуди – накъде повече от това?
Човек винаги има накъде и трябва да се развива. Моето професионално мото е, че ако не се развиваш непрекъснато „умираш“ като специалист! Имаме идея да започнем по ендоскопски път да правим и комбинирани, и комплицирани сърдечни операции, разширявайки още повече спектъра от болни, които могат да имат полза от тази щадяща оперативна техника, следвайки световните и европейски тенденции в кардиохирургията. Разбира се, това не може да стане без екипа на Отделението по кардиохирургия и подкрепата на ръководството на болницата, на които изказвам огромна благодарност за отдадеността към тяхната работа!
ВИЗИТКА:
Д-р Самуил Казаков е кардиохирург към Отделението по кардиохирургия на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център от 2019 г. Основните му клинични интереси са в областта на минималноинвазивна сърдечна хирургия; аортна хирургия и хирургия на големи магистрални съдове; клапносъхраняваща и клапнореконструктивна хирургия; реваскуларизация на миокарда с артериални графтове; хирургия на ритъмните нарушения на сърцето; TAVI; ендоваскуларно лечение на заболяванията на аортата.