Профилактика

Лабораторни изследвания

  • Указания при изследване на кръвна картина:

Изследването се провежда сутрин (най-добре между 7.30 и 9.00 часа) на гладно, включително без прием на кафе.

  • Указания при изследване на глюкоза (кръвна захар):

Изследването се провежда сутрин (най-добре между 7.30 и 9.00 часа) на гладно, включително без прием на кафе, без прием на противодиабетни медикаменти и поставяне на инсулин.

  • Указания при изследване на липиден профил:

Изследването се провежда сутрин на гладно след 12-часово гладуване. 2-3 дни преди изследването трябва да приемате бедна на мазнини храна

  • Указания при изследване на тиреоидни хормони (TSH, FT4, TAT и MAT):

Изследването се провежда сутрин, без прием на кафе и други кофеин съдържащи вещества, както и без прием на медикаменти преди вземането на кръв.

  • Указания при общо химично изследване и седимент на урина:

Изследва се средна порция от първа сутрешна урина

  • Указания за туморен маркер на простата

PSA - нивото на nростатно cпецифичния aнтиген (PSA) е тест, който основно се използва при скрининга за рак на простатата. Увеличението на кръвното ниво на PSA може да се наблюдава и при възпаление и хипертрофия на жлезата. Тестът се извършва чрез взимане на венозна кръв и не е необходима специална подготовкa.

  • Изследване на туморни маркери

Туморните маркери са вещества, които се произвеждат от човешкия организъм в отговор на туморния растеж или от самата туморна тъкан. Сами по себе си туморните маркери не могат да поставят диагнозата „неопластично заболяване“. 

Туморните маркери могат да се използват при: скрининг за неопластични заболявания, диагноза на неопластични заболявания, стадиране на неопластичното заболяване, определяне на прогнозата на неопластичното заболяване, насочване към вида лечение, мониториране на лечението, определяне появата на рецидиви.

СА 125, или раков антиген (от англ. cancer antigen), е белтък, който се намира в повишени количества в кръвта при състояния и заболявания като: миома, рак на матка, яйчници и тръби, ендометриоза, възпалителни заболявания на тазовите органи, цироза.
СА 15-3 Туморният маркер се тества по време или след лечение за рак на гърдата с цел определяне на отговора към или ефекта от лечението. 
СА 19-9 туморен маркер е повишен със 70-95% у хора с напреднал рак на панкреаса, но може да бъде повишен и при други заболявания като колоректален карцином, рак на бял дроб, рак на жлъчен мехур, обструкция (запушване) на жлъчните пътища, панкреатит, кистична фиброза и чернодробни заболявания
CA 72-4 е туморен маркер за карцином на гастроинтестиналния тракт и най-вече стомаха.