Инвазивна кардиология

Ренална денервация при резистентна хипертония

Артериалната хипертония засяга приблизително 75 млн. възрастни индивиди в САЩ и повече от 1 млрд. души в световен мащаб и представлява основна причина за около 9 млн. смъртни случая всяка година. Според клиничното ръководство на Европейското дружество за хипертония като резистентна хипертония се определя измерването на АН > 140/90 mm Hg въпреки адекватния начин на живот и лечение с повече от три антихипертензивни медикамента в пълна доза, поне един от които е диуретик. Американската сърдечна асоциация разширява дефиницията, като включва в тази група и пациентите с медикаментозно контролирана” резистентна хипертония с изключително високо медикаментозно натоварване, т.е. необходимостта от терапия с четири или повече антихипертензивни медикамента за постигане на таргетните стойности.

Реналната денервация е минимално инвазивна процедура за лечение на резистентната хипертония. При нея чрез специален катетър се достига до бъбречната артерия, където се провежда радиофреквентна аблация на нервните окончания, за да се намали тяхната активност и да се намали артериалното налягане.  Основанията за ренална денервация са свързани със значението на влиянията на симпатикусовата нервна система върху бъбречно-съдовата резистентност, освобождаването на ренин и натриевата реабсорбция, повишения симпатикусов тонус в бъбреците и други органи при хипертензивни пациенти и пресорния ефект на аферентните бъбречни влакна.

Процедурата се под рентгенов контрол като се използва малко количество контрастна материя. Чрез периферна артерия, най-често артерия брахиалис (в областта на мишницата), се достига до бъбречните артерии, където се въвежда специален катетър за аблация. Върхът на катетъра се загрява до определена температура и се изгарят нервните окончания, които инервиват бъбречните артерии. Целта е да се намаля симпатикусовата активност, която се смята, че е една от ключовите причини за резистентната хипертония. Процедурата се провежда с местна упойка на мястото на убождането и при необходимост лека седация на пациента, без обща упойка.

Първата процедура по ренална денервация при пациент с резистентна хипертония в България е извършена на 15 март 2008 г. от екип на проф. Иво Петров. От тогава до момента бе натрупан немалък опит с процедурата като резултатите показват положителен ефект. Отчита се значителна редукция в офисното артериално налягане на първия, третия и шестия месец след провеждането на процедурата.