Инвазивна кардиология

Лечение на клапни пороци

В отделението по Инвазивна кардиология към Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център се извършва пълната гама от инвазивни процедури за третиране на клапни пороци. Извършват се балонна валвулопластика на аортна, митрална и трикуспидална клапа, както и имплантация на транскатетърна аортна клапа (TAVI). В отделението по Инвазивна кардиология в Аджибадем Сити Клиник сърдечно-съдов център е извършена за първи път в България  имплантация на MitraClip за лечение на вискокостепенна инсуфициенция на митрална клапа при пациенти с висок хирургически риск и програмата продължава благодарение на постигнатат договореност с НЗОК за реимбурсация на импланта и процедурата при стриктно спазване на клиничните индикации.

Имплантация на транскатетърна аортна клапа - TAVI

Най-често провежданата процедура за лечение на клапна патология в отделението по инвазивна кардиология е TAVI. Катетър базираните перкутанни аортни протези (Transcatheter aortic heart valves - TAHV) са вид биологични клапи от перикард монтирани върху разтворим от балон или саморазтворим  стент. Основното показание за провеждането е симптоматичната аортна стеноза (най-често срещаната клапна патология в развития свят) 
при пациенти с повишен хируругичен риск.

Обикновено катетър базираните перкутанни аортни протези се поставят с достъп през феморална (бедрената) артерия. Алтернативни достъпи са подключичната артерия и сърдечния връх. Ключов е изборът на правилната клапа за дадения пациент, спрямо неговата възраст, коморбидност, предпочитания, индикации, но в последните препоръки от ESC се включва и предпочитанието на пациента, в сравнение с предишни години, където водещо беше възрастта и очакваната продължителност на живота. Причина за това  „либерализиране“ на избора се дължи на изравняване на перипроцедурните и средносрочните резултати между открито хирургическите, минимално-инвазивните и перкутанните методи. 

С натрупването на все повече доказателства, клиничните ръководства препоръчват TAVI при все по-ниско рискови пациенти, благодарение на добрия  профил на безопасност и увеличаване на ефективността на методиката. Увеличената честота на имплантация и натрупания опит естествено доведе до необходимостта от усъвършенстване на техниките за имплантация и прогресивното им опростяване и стандартизиране.  Екипът на отделението по инвазивна кардиология в Аджибадем Сити Клиник начело с проф. Иво Петров провежда TAVI по иновативен минималистичен и прецизен подход, което осигурява по-добър комфорт за пациента при по-добри резултати.

В отделението имплантацията на транскатетърна аортна клапа обичайно се извършва с лека седация на пациента, без обща анестезия, без интубация, без хирургически съдов достъп. Рутинно пункционните места се затварят чрез устройства за затваряне на съдовия достъп, т.нар. closure devices, което осигурява по-добър комфорт за пациента и по-ранна рехабилитация още в рамките на първия ден след от процедурата. Процедурите се извършват под рентгенов контрол като се впръсква малко количество контраст, което позволява прецизното позициониране на клапната протеза.

Имплантация на MitraClip

Митралната регургитация или митралната инсуфициенция е форма на клапно сърдечно заболяване, при която митралната клапа не се затваря правилно при изпомпването на кръв от сърцето. Регургитацията представлява необичайното изтичане на кръв от лявата камера  през митралната клапа обратно в лявото предсърдие по време на систола. Митралната регургитация е най-честата форма на клапно сърдечно заболяване.Понастоящем тя е преобладаващa сред всички заболявания на митралната клапа.

Разпространението от 2% в общата популация се дължи най-вече на разпространението сред възрастните пациенти. Клинично значима митрална регургитация (умерена или по-тежка) се наблюдава при <1% от пациентите на възраст под 50 години, но надвишава 10% при пациентите над 70 години. Епидемиологичните проучвания показват, че разпространението на заболяването нараства с възрастта.

Докато хирургията остава златен стандарт за лечение на първична митрална регургитация, няколко технологични постижения през последното десетилетие правят транскатетърната корекция на митралнарегургитация по-осъществима и безопасна в клиничната практика. Употребата на специални устройста при пациенти с тежка митрална инсуфициенция успешно намалява симптомите, подобрява преживяемостта и качеството на живот.

Системата MitraClip е първата в своя клас минимално-инвазивна транскатетърна терапевтична възможност за пациенти с умерено-тежка и тежка дегенеративна митрална регургитация или функционална митрална регургитация, които не се считат за подходящи кандидати за конвенционална хирургична операция на митралната клапа.

MitraClip е транскатетърна технология, базирана на техниката за хирургично възстановяване по Alfieri: edge-to-edge. Устройството е подобно на щипка, която се захваща за двете платна на митралната клапа и ограничава тяхното раздалечаване по време на систола, което от своя страна намалява митрална регургитация.