Ендоваскуларно лечение на периферна артериална болест
Периферната артериална болест засяга най-често артериите на долните крайници и представлява стеснение или напълно запушване на съдовете, кръвоснабдяващи долните крайници. Те са следствие главно на атеросклерозата и натрупването на холестеролови плаки. В следствие на това не достига достатъчно кръв до тъканите и се появяват симптоми, най-често болка при усилие (клаудикацио интермитенс). Симптомите на клаудикацио са най-често болка, крампи или лесна умора в мускулите при физическо усилие, които преминават в покой. Най-честият и достъпен метод, използван за диагностика на периферна артериална болест е цветната доплерехография.
С напредване на технологиите, ендоваскуларните методики станаха предпочитани за лечението на периферна артериална болест. Те са асоциирана с по-нисък риск спрямо оперативното лечение, както и по-добър комфорт и рехабилитация за пациентите.
При пациента с периферна артериална болест се провежда първоначално диагностична ангиография, при която се впръсква контраст и се вижда подлежащата анатомия, мястото и степента на стеснението по хода на артериите.По време на процедурата пациента е в пълно съзнание и се използва само малко количество локална упойка на мястото на убождането. Контрастната материя е специално вещество, което изпълва съдовете отвътре и е видимо под рентгенов контрол, което позволява оценяването анатомията. След това се преминава едноетапно към провеждане на балонна ангиопластика и/или имплантация на стент. Продължителността на процедурата при всеки един пациент е строго индивидуална като зависи от сложността на анатомията, както и от множество пре- и перипроцедурни особености, може да продължи от половин до няколко часа при тежки и сложни интервенции.
В терапевтичните опции се включват балонни дилатация, имплантация на стент, модифициране на усложнените плаки чрез Shockwave балони и други. В отделението се извършват процедури върху артерии на долни крайниците (илиачни, феморални, поплитеални, тибиални), горни крайници (субклавия, брахиалис). Екипът на Аджибадем Сити клиник също така има дългогодишен опит в лечението на съдове патология, засягаща висцералните съдове (трункус целиакус, мезентериални артерии, ренални артерии).
В отделението се извършват множество комплекси периферни интервенции при периферна артериална болест като например процедури при хронични оклузии, след байпас хирургия, процедури с двоен, ретрограден или тибиален достъп.
Най-често мястото за достъп при ендоваскуларното лечение на периферната артериална болест е феморалната артерия от контралатералната на стенозата страна. Екипът на Аджибадем Сити клиник също така често използва брахиален достъп при интервенции върху долни крайници или затваряне на достъпа чрез т. нар. Closure device за подобряване на комфорта на пациентите и ранна рехабилитация още в деня на процедурата.