Ендоваскуларно лечение на каротидна артериална болест
Каротидните (сънните) артерии за разположени от двете страни на врата и кръвоснабдяват мозъка с кръв. Те са основните артериални съдове на мозъка. При каротидната артериална болест тези артерии се стесняват най-често в следствие на атеросклерозата и натрупването на липиди в стената им. Сред най-честите рискови фактори за развитието на каротидни стенози са възрастта, тютюнопушене, диабет, висок холестерол и хипертония. При каротидната артериална болест имаме увеличен риск от мозъчен инсулт. Някой от симптомите на каротидната артериална болест са световъртежи, причерняване през очите, синкоп, шум в ушите. Голяма част от пациентите с това заболяване нямам симптоми, но въпреки това имат увеличен риск от инсулт.
Диагностиката на каротидната артериална болест се извършва най-често чрез ултразвуково изследване - Доплер ехография на каротидни артерии. При необходимост може да бъде извършена и компютърна томография(CT) с контраст или инвазивна каротидография. Стеноза (стеснение) на каротидните артерии от 50% и симптоми от страна на пациента подлежи на обсъждане и преценка за лечение, а стенози над 70%, особено ако имат симптоми или сте преживели мозъчен инсулт, подлежат категорично на лечение. Рисковете и ползите от процедурата могат да Ви бъдат подробно разяснени от Вашият лекуващ лекар.
Ендоваскуларното лечение на каротидната артериална болест е свързано с понижаване на риска от мозъчен инсулт и повлияване на симптомите. То се състои в извършването на ангиопластика и стентиране - процедури, при които се разширява/отваря болната артерия и се подобрява кръвоснабдяването на мозъка. Чрез специално катетри и водачи се достига от периферна артерия до каротидната артерия и се извършва ангиопластика и имплантация на стент. Процедурата се извършва под рентгенов контрол, като се използва малко количество контрастна материя, която позволява визуализацията на артериите. Пациента е в пълно съзнание, като се използва само малко количество локална упойка на мястото на убождането. Най-често то е артерия радиалис (в областта на китката), артерия брахиалис (в областта на мишницата) или артерия феморалис (в областта на слабините). По време на процедурата пациента може да усеща затопляне в областта на лицето и главата в следствие на впръскването на контрастна материя.
Екипът на Аджибадем Сити клиник Сърдечно-съдов център има дългогодишен опит в провеждането на ендоваскуларни интервенции върху каротидните артерии, както планова, така и по време на спешност в хода на мозъчен инсулт. Професор Иво Петров е пионер в областта на каротидните процедури, като той е въвел за първи път в България стентирането на артерия каротис през 2001г.