Проф. Иво Петров по Bloomberg TV Bulgaria: За развитието на технологиите и AI в медицината
Развитието на технологиите, дигитализацията, роботизацията и напредъка на изкуствения интелект в медицината превърнаха в реалност неща, за които преди четяхме в научно фантастичните романи. Пример за това е пълна визуализация на човешкото тяло, разчитане на лабораторни и други видове данни с изключителна точност или пък операцията на пациент с помощта на робот, понякога от хиляди километри разстояние. Това каза проф. д-р. Иво Петров, медицински директор на Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център в предаването "Футуризъм" по Bloomberg TV Bulgaria..
В днешно време съвременната медицина позволява пълна визуализация на човешкото тяло, разчитане на лабораторни и образни данни с огромна точност именно благодарение на дигиталната революция, каза професор Петров.
"Медицината, като един от най-важните сегменти от обществения живот, неизбежно се влияе от тях, защото залогът е човешкото здраве и живот".
Тези технологии навлизат във всички аспекти на медицината, като при онкологията и сърдечно-съдовите заболявания развитието вероятно е най-голямо. Това са два от най-честити причинители на смърт при човека, каза още той.
Развитието на виртуалната реалност и роботиката позволяват на лекарите да тренират и заучават движения и манипулации, което им позволява да са много по-подготвени за тях, когато им се наложи да ги извършват наистина.
В последните години роботизираните процедури стават все по-чести и в сферата на инвазивната кардиология и кардиохирургия. Вече има няколко машини и съответно софтуер за инвазивни и интервенционални процедури в сферата на инвазивната интервенционалната кардиология.
"Точността при тях остава същата, но те са много по-безвредни не само за оператора, но и за пациента. Причината е, че изкуственият интелект успява да следи много повече параметри, отколкото оператора. Един пример - на изморения оператор започват да му убягват някои детайли, докато роботизираната машина не се уморява."
Това е една от причините такива роботи да се използват все по-често, каза професор Петров и добави, че очаква в скоро време те да навлязат и в други сфери на медицината.
Вижте цялото интервю във видеото по Bloomberg TV Bulgaria ТУК